Grafik Tasarım Trendleri 2022

Grafik tasarım dünyasında her şeyin düzenli olarak değiştiğini ve bazen bunlara ayak uydurmanın zor olduğunu anlamak önemlidir. Grafik Tasarım Trendleri 2022 için araştırma yapmanın ötesinde tasarımcılar bu trendleri faaliyetlerinde uygulamalı ve markalar için harikalar yaratmaya devam etmeliler. Bu yazımızda size birkaç yıl boyunca geçerli olacak yeni 2022 trendlerinden bahsedeceğiz.

Renkli Minimalizm :Colorful Minimalism

Grafik Tasarım Trendleri 2022
Grafik Tasarım Trendleri 2022: Renkli Minimalizm

Geleneksel inançlara göre, minimalizm siyah metni beyaz arka planla birleştirir, ancak kural olarak bu tür görüntüler parlaklık ve renklilikten yoksundur.

Geçen yıl modern yaratıcılar çok çalıştı ve şimdi “minimalist tasarım” kavramının tamamen değiştiği söylenebilir. Günümüz dünyasında yeni minimalizm hayranları ortaya çıkıyor. Bu minimalizm, iki tasarımı yalnızca önemli duyusal bileşenlerin kullanımıyla karıştırır. Apple gibi küresel devler, pazarlama mesajlarında zaten nötr ve sessiz renk paletleri uyguladılar.

Bununla birlikte, bir dizi renk paleti, modern tasarımcılar için bir engel haline gelmedi. Geleneksel minimalizm ile sofistike tasarımın güzel kombinasyonlarını yarattılar. Renk ve yaratıcılık, gereksiz unsurları ortadan kaldıran ve görsel efektlere gereken önemi veren birçok ünlü markanın avantajları haline geldi.

Çeşitliliği Sahiplen: Attention to İnclusion

Grafik Tasarım Trendleri 2022
Grafik Tasarım Trendleri 2022: Attention To Inclusion

Black Lives Matter hareketi, dünya çapında toplumsal önyargıların yeniden ele alınmasına yönelik ilgiyi ateşledi. Şu anda bu hareket tüm insanlara, özellikle de grafik tasarımcılara ilham vermeye devam ediyor.

Birçok tasarımda temsil edilen çeşitlilik ile kendini gösterir. Bu soruna ilginin yeniden canlanması, grafik tasarımcıların renkli illüstrasyonlar ve stok fotoğraflarla olumlu değişiklikler elde etmeye çalışırken çeşitliliği nasıl tasvir ettiklerinde görülebilir.

Değişim, siyahi insanları ilham verici sanat eserlerinde resmederek ün kazanan tasarımcılara dokundu. Bu katılımın, amacı farklı kültürleri, ten rengini ve inançları vurgulamak olan grafik tasarıma girmesi bekleniyor.

Geometrik Şekiller: Geometric Shapes

Grafik Tasarım Trendleri 2022
Grafik Tasarım Trendleri 2022: Geometric Shapes

Bu yıl grafik tasarımda giderek daha fazla geometrik şekil ortaya çıkıyor. Nereye bakarsanız bakın, tasarımcıların daha önce grafikleri tanımlamak için kullanılan soyut şekilleri değiştirirken işlerinde bu tür şekilleri kullandığını göreceksiniz.

Bunları herhangi bir görüntüyle birleştirebilir ve sıra dışı ayrıntıların benzersiz bir karışımını oluşturabilirsiniz. Rivet, Zendesk ve Venngage gibi birçok şirkette popüler oldular. Görsellerin yanı sıra, veri noktalarını temsil etmek, içeriği görüntülemek ve hatta markanızı yansıtmak için şekilleri kullanabilirsiniz. Daha da iyisi, sessiz renklerle birleştirilen bu şekiller, müşteri dostu metinler ve çekici görsel efektler oluşturur.

Basit Verileri Görselleştirme: Simple Data Visualization

Grafik Tasarım Trendleri 2022
Grafik Tasarım Trendleri 2022 : Simple Data Visualization

Verileri neden görselleştiririz? Kısa bir cevap – veri kümelerinin karmaşıklığını ortadan kaldırarak bilgilerin anlaşılmasını kolaylaştırmak. Onları daha etkili hale getirmek için grafik tasarımcılar veri sunma yolunu basitleştirdiler.

Olumlu bir sonuç elde edilir, çünkü bir okuyucu, bir yazarın bir resimle götürmeye çalıştığı sonucu hızlı bir şekilde görebilir. İnsanların son zamanlarda uğraştığı tonlarca veri göz önüne alındığında, okuyucu dostu görseller çok önemlidir. Tasarımcılar bunu insanların dikkatini çekmek için yapar. Okuyucular zamandan tasarruf etmeye ve kaydırmaya çalıştıkları için karmaşık bilgilerin genellikle göz ardı edildiğini unutmayın.

Veriler, basit pasta veya kabarcık grafikler yardımıyla basitleştirilebilir. Ancak yaratıcı bir insansanız veya daha çekici bir şey istiyorsanız, infografik oluşturmak en iyi seçenektir. Grafiksel olarak sunmak istediğiniz tüm gerekli bilgilere sahip olduğunuzdan ve bunların iyi görselleştirildiğinden emin olun.

Tek Renkli Efektler: Monochrome Effects

Monochrome Effects
Grafik Tasarım Trendleri 2022: Monochrome

Günümüzde birçok grafik tasarımcı, görüntülerin oluşturulmasını ve bunları monokrom efektlerle doyurmayı deniyor. 2017’nin iki renkli trendinin bir türevi olan monokrom efektler, grafik tasarımcılar arasında giderek daha popüler hale geliyor. Tek renkli bir filtre kullanın ve olağandışı bir sonucun elde edilmesi garanti edin.

Classic Serifli Yazı Tipleri: Classic Serif Fonts

Grafik Tasarım Trendleri 2022
Grafik Tasarım Trendleri 2022 : Classic Serif Fonts

15. yüzyıla kadar uzanan serif yazı tipleri, halen kullanılmakta olan en eski yazı tiplerinden biridir. Serif ve san serif yazı tiplerini karıştırmayın. Klasik serif yazı tiplerinin harflerin üstünde ve altında (veya her iki tarafında) küçük “süslemeler” olduğunu unutmayın. Atalarımız kendilerini yazılı olarak bile standart bir şekilde ifade edemediler.

Serif yazı tipleri, ne kadar eski olurlarsa olsunlar, kağıt üzerinde yalnızca siyah işaretler değildir. Oluşturdukları her kelimede bir nostalji duygusu uyandırırlar ve zarafet yayarlar. Bazı şirketler, açılış sayfalarının tasarımında serif yazı tiplerinin kullanımından yararlanmıştır.

Serif yazı tipleri, girişimcilerin markalarını tanıtmalarına, sayfalarının tonunu belirlemelerine ve grafik tasarım ile kendilerini konumlandırmalarına yardımcı olur. Yazı tiplerinin sadeliği, web sitelerine kullanıcılar arasında çok popüler olan bir özgünlük havası verebilir.Serif yazı tipleri hem sosyal ağlarda hem de bloglarda çalışır ve bu da göze çarpar.

Tipogragi Ağırlıklı Videolar: Text-heavy Videos

Grafik Tasarım Trendleri 2022
Grafik Tasarım Trendleri 2022: Text Heavy Videos

COVID-19 salgını dünyayı kasıp kavurmaya devam ederken, video içeriğinin yaratıcıları yakın zamanda normal hayata dönmeyecekler. Orijinal video içeriği çekmek sadece zor değil, aynı zamanda tamamen imkansız hale geldi.

İyi organize olmuş ekiplerin eskiden yaptığı şeyler (en azından şimdilik) ortadan kalktı. Kullanıcılar çok hızlı bir şekilde konuşan standart videolardan sıkılırlar. İnsanlar hem eğitim hem de eğlence işlevi gören yaratıcı videoları izlemeyi ister istemez özleyecekler.

Bu nedenlerden dolayı, videoların oluşturulması sırasında animasyonlu grafikler ve metin kullanma fikri fena olamaz. Aslında birçok şirket sosyal ağlardaki hesaplarını metin ağırlıklı videolarla doldurarak bu trendi takip etmeye başladı. Projeler, kullanıcılarından gelen içeriği, ürün açıklayıcılarını ve hatta basit duyuruları içerir.

Metin videolarının iyi yanı, şirketlerin her birinde marka renklerini, yazı tiplerini ve seslerini kullanarak benzersizliklerini koruyabilmeleridir. Bu, tüm pazarlama kanallarında birleşik bir marka sunmalarına yardımcı olur.

Ayrıca, video çekimi minimum veya hiç olmadığı için, sıradan videolardan daha az para gerektirmeleri bir yana, bu videoları işlemek için daha az zamana ihtiyacınız var. Sıfırdan yeni videolar yapmak size zor geliyorsa, bu teknikle gerçekten eski videolara yeni bir hayat verebilirsiniz.

Psychedelic Tasarım: Psychedelic Design

Grafik Tasarım Trendleri 2022
Grafik Tasarım Trendleri 2022: Psychedelic Design

60’ların hippi günlerine kadar uzanan soyut psychedelia, uyuşturucu kullanımı ve toplumsal huzursuzluktan kaynaklanan bir grafik tasarım tekniğidir. Sanatçılar, bu sanatı bir zihin açıklığı, dolayısıyla geleneksel sanatla bir boşluk oluşturduğunu düşünürdü. O günlerde yaratılan resimlerin çoğunun kaos kokmasının nedeni budur.

Bazı tasarımcılar, soyut psychedelia’nın yeni yılda geri gelmek üzere olduğunu düşünüyor. Grafik tasarımda karmaşık soyutlamalar ve zengin renkler ile sunulacak. Ancak kaosun ortasında bir düzen görünümü yaratırken grotesk ve kafa karıştırıcı görüntülerin kullanımı simetri ile sabitlenecektir.

Semboller, Semboller, Semboller: Symbols

Grafik Tasarım Trendleri 2022
Grafik Tasarım Trendleri 2022: Symbols

Bilgi aktarımı veya duyguları ortaya çıkarma girişimi söz konusu olduğunda semboller çok güçlü bir şeydir. Örneğin, afişler ve bayraklar insanları etkiler ve yol işaretleri kaotik trafiği düzene sokmaya yardımcı olur. Sembollerin bir başka özelliği de, dil ve kültür sınırlarını aştıkları için doğaları gereği evrensel olmalarıdır.

Tasarımcılar, 2022’de benzersiz ve esnek web tasarımları oluşturmak için semboller kullanacaklar. Ortaçağ armaları, tanrısallık sembolleri ve diğer klasik görsel efektler buna örnek teşkil ediyor. Tasarımcılar bir bakıma onları bu yıl kaçınılmaz olarak gelecek olan hayal kırıklıklarını önlemek için kullanacaklar.

Sessiz Renkler: Muted Colors

Grafik Tasarım Trendleri 2022
Grafik Tasarım Trendleri 2022 : Muted Colours

Bu yön, geçen yıl sessiz renk paletlerinin grafik tasarımı ilk kez devraldığı zamanla alakalıydı. Önümüzdeki yıllarda bunun daha fazlasını görmeyi bekleyin. Basitçe söylemek gerekirse, sessiz renkler, siyah, beyaz veya tamamlayıcı bir renk karışımıyla kenarları alınmış canlı renklerdir.

Yıllarca parlak ve cesur renkler geçti ve giderek daha fazla insan yumuşak renkleri tercih ediyor. Birden fazla büyük şirket bu renklere atıfta bulundu; örneğin, parlak tonları bir kalp atışında terk eden LinkedIn. Bu, sosyal ağ platformunu hafif ve özgün görünen mesajlarla doldurdu.

Yukarda bahsedilen etkilerin yanı sıra, yumuşak renkler aynı zamanda organik titreşimler de verir ve bu da onları sağlık ve zindelik markaları için uygun hale getirir. Dünyanın önde gelen markalarının diğer temsilcileri, grafik tasarımda sessiz renk kullanmanın avantajlarını öğrenecek ve yakında yeni bir trendi desteklemeye başlayacak.

Sessiz renklerin bir başka yararı, metinle (açık veya koyu) iyi uyum sağlamalarıdır. Bu renkleri arka plan olarak kullanırken, herhangi bir İnternet sayfasında veya sosyal medya sayfasında bir metni öne çıkarırlar.

Yukarı Kaydır
Kapat