Ameca ile tanışın: ‘Dünyanın en gelişmiş’ insansı robotu

Ameca ile tanışın, ‘Dünyanın en gelişmiş’ insansı robotu ve ürkütücü derecede gerçekçi yüz ifadeleri ve hareketleriyle İngiltere’deki bir laboratuvarda dünyaya tanıtıldı. Cornwall merkezli Engineered Arts’taki robot mühendisleri, “Ameca” adlı, insana oldukça benzeyen bir android ortaya çıkardı.

40’sn’lik Video Dünya Çapında İlgi Görüyor

Şirket tarafından yayınlanan kısa bir tanıtım videosu, Ameca’nın görünüşte “uyandığını”, önce ellerine sonra da kameraya baktığını gösteriyor. 40 saniyelik klip, Engineered Arts’ın bu hafta başlarında yayınlamasından bu yana çevrimiçi olarak 10 milyonun üzerinde görüntülenme topladı.

Ameca, kasıtlı olarak cinsiyet ve ırk açısından nötr özelliklere sahip gri renkli bir cilde sahiptir. Şirket, onu “insan robot teknolojisinin ön saflarını temsil eden dünyanın en gelişmiş insan şekilli robotu” olarak tanımlıyor. Kendisini ‘İngiltere’nin önde gelen insansı eğlence robotları tasarımcısı ve üreticisi’ olarak tanımlayan Cornwall merkezli Engineered Arts, makineyi YouTube’da büyük bir heyecanla tanıttı.

Ameca Ile Tanışın: 'Dünyanın En Gelişmiş' Insansı Robotu
Ameca Ile Tanışın: ‘Dünyanın En Gelişmiş’ Insansı Robotu

İnsana benzeyen bir robot yapmanın nedeni insanlarla etkileşim kurmaktır. İnsan yüzü, çok yüksek bant genişliğine sahip bir iletişim aracıdır ve bu etkileyici robotları bu yüzden inşa ettik.

Engineered Arts kurucusu – Will Jackson Reuters
Ameca Ile Tanışın: 'Dünyanın En Gelişmiş' Insansı Robotu
Ameca ile tanışın: ‘Dünyanın en gelişmiş’ insansı robotu

Ameca’yı İzleyenlerin Yorumları

Birçok izleyici, makinenin ne kadar gerçekçi ve insan benzeri olduğuna dair şaşkınlıklarını dile getirdi.

Bir kullanıcı şöyle yazdı: ‘Yapay zekadan korkmamız gerektiğini biliyorum, ama bu beni korkutmayan ilk jinoid. Oldukça havalı.’

Bir diğeri dedi ki: ‘Bu gözler. İnsanlar, canlı görünen bir şey söz konusu olduğunda gözlerin ne kadar önemli olduğunu kabul ederler.

‘Hızlı hareket, odaklanma, göz kırpma, dikkatlerini çeken her şeye gösterdikleri dikkat.’

Üçüncüsü ise şöyle dedi: ‘İlk başta ciddi olarak bunun CGI olduğunu düşündüm. Harika iş! Robotun elleri de gerçekten iyi çıkartmış gibi görünüyor.’

Bazı insanlar Ameca’yı, Will Smith’in başrolde olduğu ve distopik bir dünyada kamu hizmeti pozisyonlarını doldurduğunu gören 2004 tarihli bir bilim kurgu filmi olan i-Robot’taki NS-5 serisiyle karşılaştırdı.

Klipte, robotun gözlerini açmadan önce omzunu ısıttığı ve oldukça inandırıcı bir şok veya şaşkınlık ifade ettiği görülüyor.

Cinsiyetten bağımsız, ırktan bağımsız olmaya çalıştık. Üstüne başka bir şey koymadan sadece temel insani özelliklere – ifadeye – sahip bir şey yapmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla gergin geçen bu gebelik süremiz tam 15 yıl oldu.

Engineered Arts kurucusu – Will Jackson Reuters

Engineered Arts, bilim merkezleri, tema parkları ve işletmeler için insansı eğlence robotları tasarlar ve üretir. Jackson, yapay zeka (AI) için mükemmel bir test platformu olduğuna inansa da, Ameca artık satın alınabilir veya kiralanabilir.

Ameca Ile Tanışın: Jestlerinin Ve Yüz Ifadelerinin Gösterildiği Şablon
Ameca ile tanışın: Jestlerinin ve yüz ifadelerinin gösterildiği şablon

Yapay zeka etkileşimi üzerinde çalışan birçok insan, görme sistemleri, segmentasyon, yüz tanıma, konuşma tanıma, ses sentezi kullanan her türlü yeni uygulama. Ancak görmediğiniz şey, tüm bu yazılımları çalıştıracak bir donanım idi. Yani aslında sağlamaya çalıştığımız şey, AI (yapay zeka) fonksiyonları için bir altyapı.

Engineered Arts kurucusu – Will Jackson Reuters

“Ve çoğu iletişim aslında sözlü değildir,” diye devam edeb Jackson. “Yani her şey konuşmayla ilgili değil, ifadelerle, jestlerle ilgilidir: böyle basit bir hareket bence binlerce kelime anlamına gelebilir. Robotun bir şey söylemesine aslında gerek yok. Yani, yapmak istediğimiz şey burada ‘lütfen soruyu tekrarlayın’ diyen bir robot değil. Bunu jest ile ifade eden bir robot üretmekti.

Bu aslında doğal insan etkileşimini yapmaya çalışmakla ilgili. Hayal ederseniz: son zamanlarda metaverse’ler hakkında çok konuşuldu: metaverse ile karakterinizi gerçek dünyaya çıkardığınızı hayal edin. Bunun için bir düzenlemeye ihtiyacınız var. Yani, sanal benliğinizi New York, Hawaii, Hong Kong’daki bir toplantıya götürmek istediniz. Bir robotu yerinize gönderebilirsiniz.”

Ameca gibi bir robotun satın alabilmek için ortalama 133.000 USD den daha pahalı olabileceğiniz de söylemek gerek.

Ameca bize “Surrogates” (Suretler) Filmini Hatırlattı

Bruce Willis’in başrolde oynadığı 2009 yapımı bu filmde, insanların tecrit altında yaşadığı ve vekil robotlar aracılığıyla etkileşime girdiği fütüristik bir dünyada geçen bir polisiye. Başkalarının vekillerinin (suretlerinin) cinayetlerini araştırmak için yıllardır ilk kez evini terk etmek zorunda kaldıkları bir hikaye.

Surrogates 2009 – Fragmanı (Bruce Willis)
685 Views
Yukarı Kaydır
Kapat