Blue Zone’dan İlham Alan Markalar Müşterilerine Uzun Ömür Vaad Ediyor

Blue Zones, normalden daha fazla sayıda insanın ortalamadan çok daha uzun yaşadığı dünya bölgeleri olarak tanımlanır. Özellikle konaklama ve beslenme sektöründeki markalar, tüketicilere benzersiz zenginleştirici, uzun ömürlülüğü artıran deneyimler sunmak için Mavi Bölgelerdeki yaşam tarzlarından ilham alıyor. Sağlık ve zindelik hareketinin hızlanması ve patlamasının bir sonucu olarak, çağdaş tüketiciler, farkındalık ve esenlik arayışını bir alışkanlık olarak içselleştirdiler. Birçokları için iyi bir fiziksel ve zihinsel dayanıklılığı korumaya çalışmak, kendilerini daha mutlu, kendinden emin ve daha enerjik hissetmelerini sağlar. Ayrıca, sağlıklı yaşam uygulamalarına yapılan vurgu, bireylerin yaşlanmayı önleyici tedbirler aldıkları için iç huzuru kazanmalarını sağlar.

Belki sorduğunuzda herkes ‘Uzun bir yaşam’ istemez ama mutlaka ‘Sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yaşam.’ isteyenler çoğunlukta olacaktır.

454572 3 800
Sağlıklı Yaşam Uygulamalarına Yapılan Vurgu, Bireylerin Yaşlanmayı Önleyici Tedbirler Aldıkları Için Iç Huzuru Kazanmalarını Sağlar.

Blue Zone Bölgesi Ne Demek?

National Geographic dergisi, gazeteci Dan Buettner ile birlikte yürüttüğü 5 yıllık çalışmanın sonrasında 2015 yılında Blue Zone bölgelerini belirleyerek yayınladı. 5 yıl boyunca yapılan araştırmalar neticesinde belirlenen Blue Zone bölgeleri uzun ve sağlıklı yaşayan toplulukların bulunduğu alanları işaret ediyordu. Blue Zone bölgelerindeki halklar ortalama 100 yaşının üzerinde yaşayan, hayatının rutininde sağlık ve huzur bulunan kişilerdir. Blue Zones, dünyada normalden daha fazla sayıda insanın ortalamadan daha uzun yaşadığı belirli siteler arasında bağlantı kuran maceracı ve yazar Dan Buettner tarafından kurulmuş bir organizasyondur. Buettner bu siteleri Mavi Bölgeler olarak adlandırdı ve mutluluklarının ve uzun ömürlerinin ardındaki nedenleri araştırmaya çalıştı.

Blue Zones’dan İlham Alan Markalar Yaşam Ömrünü Uzatma Görevini Üstlendi

Sonuç olarak, Blue Zones’un çalışması, “dünyanın en uzun ömürlü kültürlerini ve en olağanüstü nüfuslarını araştırmamıza ve tanımlamamıza dayanıyor.” Kuruluş, “herkesin, her yerde daha uzun ve daha iyi yaşamasını sağlayacak” diğer şeylerin yanı sıra yemek tarifleri, yaşam tarzı ipuçları da paylaşıyor.

Blue Zones, rutin doğal hareketi, bitkiye dayalı beslenmeyi, insanlarla ilişkileri geliştirmeyi ve güçlü bir amaç duygusunu beslemeyi savunur.

Blue Zone
National Geographic dergisi, gazeteci Dan Buettner ile birlikte yürüttüğü 5 yıllık çalışmanın sonrasında 2015 yılında Blue Zone bölgelerini belirleyerek yayınladı.
Blue Zone
National Geographic dergisi, gazeteci Dan Buettner ile birlikte yürüttüğü 5 yıllık çalışmanın sonrasında 2015 yılında Blue Zone bölgelerini belirleyerek yayınladı.

Blue Zone Bölgeleri Nerede?

Ogliastra, Sardunya (İtalya): İç Sardunya’nın dağlık yaylaları. Bu bölgede dünyanın en yaşlı erkekleri yaşıyor.

Ikaria (Yunanistan): Ikeria bir Ege Adası. Bu adada dünyadaki en düşük bunama oranları gözlemleniyor. Aynı zamanda erken ölüm ve orta yaşta ölüm oranları da oldukça düşük.

Nicoya ( Kosta Rika): Sardunya’dan sonra dünyanın en yaşlı erkeklerinin bulunduğu ikinci bölge Nicoya Yarımadası.

Loma Linda (Kaliforniya): Kaliforniya’ya bağlı olan Loma Linda’da yaşayan Yedinci Gün Adventistleri, bu bölgenin Blue Zone Bölgesi olarak belirlenmesini sağlıyor. Yedinci Gün Adventistleri Hıristiyan mezhebine mensup bir gruptur.

Okinawa (Japonya): Okinawa’daki kadınlar dünyanın en uzun yaşayan kadınları.

Blue Zone
Blue Zone'dan İlham Alan Markalar Müşterilerine Uzun Ömür Vaad Ediyor 16

Semolina Pastificio Blue Zone’dan Esinlenilen Yemekleriyle Övünüyor

Artisan Pasta
Semolina Pastificio, Sardunya’da her cumartesi el yapımı artizan makarna kutularını insanların kapısına kadar getiren bir markadır.

Semolina Pastificio, Sardunya’da her cumartesi el yapımı artizan makarna kutularını insanların kapısına kadar getiren bir markadır. Şirket, dinamik bir mutfağa sahip bir evde büyüyen erkek ve kız kardeş Marco ve Jennifer Cauli tarafından kuruldu. Blue Zone yemeklerinden ilham alan -Sardunya’nın kendisi bir Blue Zone’dur- bu yiyecekler yüksek kaliteli, sağlıklı, besleyicidir ve uzun ömürlülüğü destekler.

Blue Zones Kitchen: Dünyanın En Uzun Yaşayan İnsanlarından 500 Yıllık Tarifler

Blue Zone Kitchen
En çok satan yazar Dan Buettner, insanların en uzun süre yaşadığı, dünyanın dört bir yanındaki Blue Zone bölgelerinden ilham alan 100 uzun ömürlü tarifle dolu ilk yemek kitabını piyasaya sürdü

Mavi bölge mutfağı veya mavi bölge diyeti gibi kavramları muhtemelen duymuşsunuzdur ama duymadıysanız, bunlar uzun ve sağlıklı yaşam arzusunu merkeze alan özel yemek ve beslenme tarifleridir. Mavi Bölgeler, normalden daha fazla sayıda insanın ortalamadan çok daha uzun yaşadığı dünya bölgeleri olarak tanımlanır. Terim ilk olarak Dan Buettner tarafından 2005 National Geographic makalesinde kullanıldı ve 2019’un sonlarında aynı yazar “The Blue Zones Kitchen: 100’e Yaşanacak 100 Tarif” adlı bir kitap yayınladı.

Yemek kitabının içeriği onlarca yıllık araştırmalara dayanıyor ve Sardunya Otlu Mercimek Minestrone, Palm Ceviche’nin Kosta Rika Kalpleri, Loma Linda, California’dan Mısır unu Waffle ve Okinawan Tatlı Patates gibi yemekleri içeriyor. Ayrıca kitap, “ağız sulandıran fotoğrafçılık” ve yaşam tarzı ipuçlarıyla tamamlandı.

İnsanları daha sağlıklı bir yaşam tarzıyla tanıştırmanın en iyi yolu ağızlarından geçer. Daha önceki kitaplarım Blue Zones ve The Blue Zones Solution, aslında uzun ömürlülüğün anahtarının, insanları kronik hastalıklardan kaçınmaya yetecek kadar uzun süre doğru şeyleri yapmaya ve yanlış şeylerden kaçınmaya devam eden, karşılıklı olarak destekleyen bir faktörler ağı olduğunu savundu. Bunlar, gün boyu süren düşük yoğunluklu fiziksel aktivite, güçlü bir amaç duygusu, destekleyici bir arkadaş grubu ve aileye öncelik veren bir zihniyeti içerir. Bu faktörleri benimsemek, insanlara lezzetli yemeklerin nasıl pişirileceğini göstermekten daha zordur.


Dünyanın En Uzun Yaşayan Mavi Bölge İnsanlarının 8 Ortak Özelliği ve Uzun Yaşamın Sırları:


1. Doğal Hareketlilik

 • Mavi Bölgeler’de yaşayan insanlar maraton koşmazlar veya spor salonlarına gidip ağır egzersizler yapmazlar. Devamlı ve doğal hareketli bir yaşam tarzları vardır.
 • Onları sürekli ve düşünmeden hareket etmeye iten ortamlarda, bahçelerde – az alet yardımı ile – yaşıyorlar ve çalışıyorlar.

2. Amaç

 • Okinawanlar buna Ikigai diyorlar ve Nikolaylar buna plan de vida diyor. Her ikisinin de anlamı neden sabah uyandığını bilmek; amaçla güne uyanmak!
 • Bir amacı olan insanların ortalama 7 yıl daha fazla yaşadıkları görülmüş

3. Rahatlama

 • Mavi Bölge insanları bile stres yaşarlar. Stres, yaşam kalitesini bozan ve bazı hastalıklara neden olan bir etkendir.
 • Dünyanın en uzun yaşayan insanları stresi azaltacak alışkanlıklara sahiptir.
 • Okinawanlar atalarını hatırlamak için her gün birkaç dakikasını ayırır, Adventistler dua eder, Ikaralılar öğleleri biraz uyur (siesta), Sardunyalılar eğlenir.

4. %80 Kuralı

 • Aç olmamakla dolu hissetmek arasındaki % 20 boşluk, kilo verme veya kazanma arasındaki fark olabilir. Yani tam doymadan sofradan kalkmak.
 • Mavi Bölgeler’deki insanlar öğleden sonra veya akşamın erken saatlerinde küçük yemeklerini yiyip, günün geri kalanında daha fazla yemek yemiyorlar (3 ana öğün, 3 ara öğün diye bir kuralları yok).

5. Sebze Ağırlıklı Beslenme

 • Mevsimine göre sebze ve meyve ağırlıklı beslenme mevcut,
 • Tam tahıllı gıdaların tüketimi mevcut,
 • Keçi sütü ve peyniri tüketilen gıdalar arasında,
 • Bölgeye özgü otlar yemeklerinde kullanmakta (Hindiba, Rezene vb.)
 • Ağırlıklı olarak su olmak üzere bol sıvı tüketimi mevcut,
 • Balık sıkça tercih ediliyor,
 • Kırmızı et tüketimi az

6. İnanç

 • Mavi Bölgeler’de yaşayan 100 yaşını aşmış her 5 kişiden ikisi, dini bazı topluluklara aitti.
 • Araştırmalar, inanç temelli hizmetlere ayda dört kez katılmanın ömrü 4-14 yıl uzatacağını gösteriyor.

7. Önce Aile

 • Bu bölge insanları için aileler önceliklidir.
 • Yaşlı ebeveynler (dede, nine) yakınlarda veya aynı evdedir.
 • Evde büyüklerin olmasının, çocukların hastalanma veya yaşam kaybı ihtimalini azalttığı görülmüştür.
 • Ayrıca uzun evliliklerin – hayat arkadaşlığı – yaşamı 3 yıla kadar uzattığı görülmüştür.

8. Doğru Sosyal Grup / İyi arkadaşlar

 • Mavi Bölge insanları, sağlıklı davranışları destekleyen sosyal çevreye sahipler.
 • Okinawanlar, birbirlerine hayatı için bağlı beş arkadaştan oluşan bir grup kavramını moais yarattı.
 • Araştırmalar sigara içmenin, obezitenin, mutluluğun ve hatta yalnızlığın bulaşıcı olduğunu ortaya koyuyor.
 • Uzun ömürlü insanların sosyal ağları, sağlık davranışlarını olumlu şekilde şekillendirir.
Yukarı Kaydır
Kapat