2022 İç Tasarım Trendleri 

Küresel bir salgında art arda üçüncü yılımıza girmişken 2022 iç tasarım trendleri yeniden duygusal olarak rahat hissetmemizi sağlamaya odaklanıyor.

Bin yıldır, iç tasarım trendleri, bir tür iç huzuru bulma girişimlerimizde estetik yardımcılar olarak kullanıldı: örneğin mekansal konumlandırmanın enerji akışına tekabül ettiği antik Çin sanatı Feng Shui,  bir Japon pratiği olan Wabi Sabi’yi ya da  antik Roma’nın doğanın uyumunu taklit etmek için toprak tonlarında renkler ve geometrik desenler kullanma düşkünlüğü gibi.

2022 Iç Tasarım Trendleri
2022 İç Tasarım Trendleri

Evlerimizin yalnızca ruh halimiz üzerinde değil, aynı zamanda genel sağlığımız ve refahımız üzerindeki doğrudan etkisini gösteren daha fazla araştırma var

Yavaşlamaya ve evlerimizde vakit geçirmeye zorlandık.Bu, hissettiklerimizi hem görsel olarak hem de sevgiyle yansıtan bir alan yaratma konusunda güçlü bir istek uyandırıyor.

Esasen, sıcak, samimi ve rahat hissettiren her şey kabul görüyor.

Bir de pandemi gerçeği var ki evlerimiz hayatımızın ana ortamı haline geldi.Çalıştığımız, uyuduğumuz ve sosyalleştiğimiz yer. Etrafımızdaki her köşe ve her nesne bir tür amaca hizmet edecek şekilde yeniden düzenlendi.

Peki, küresel bir salgında art arda üçüncü yılımız olan 2022’de en iyi iç tasarım trendlerinin yeniden duygusal olarak rahat hissetmemizi sağlamaya odaklanması şaşırtıcı mı?

2022 İç Tasarım Trendleri
2022 İç Tasarım Trendleri

İşte 2022 İç Tasarım Trendlerinden Öne Çıkanlar:

Kahverengi tonları

“Çikolatalı kahveler, develer ve karameller – son birkaç yılda özellikle pastel olmak üzere çok fazla renk ve desen oldu ve insanlar artık renk paletlerini temizlemek için hazır.

2022’de insanlar yeniden renk denemeye başladıkça nötrler biraz geri planda kalacak, ancak palet doğada bulacağınız tonlara çok yakın kalacak. Sizi rahatlığıyla saran tam bir monokrom an için pişmiş toprak tonlarda, duvardan tavana kadar tüm odalarda boyanacağını tahmin ediyoruz.

Doğadan İlham Alan Yüzeyler ve Nesneler

2022 İç Tasarım Trendleri
2022 İç Tasarım Trendleri

İç mekanlarda her zamankinden daha fazla zaman geçirdikçe, hepimiz doğayla olan bağımızı güçlendirmeye çalışıyoruz. Bu aynı zamanda doğal yüzeylerde bir yeniden canlanmaya ilham verdi.Taş, terakota, mermer ve travertenin küvetlere, mobilyalara ve dekoratif objelere kadar her yerde kullanıldığını düşünün. Bu organik malzemelerin ham, gözenekli, kusurlu doğası, dış mekanın sakinleştirici, onarıcı havasını taklit ederken derinlik, ruh ve görsellik ekler.

Evcil Hayvan Mimarisi ‘ Barkitecture’ 2022’nin Yükselen Trendi konumuza aşağıdaki butondan göz atabilirsiniz.

Heykelsi ve Kavisli Mobilya

Kavisli bir form bilinçaltında güvenli, arkadaş canlısı ve misafirperver olarak okunur. Herkesin kendini biraz değerli hissetmesiyle birlikte, bu daha yumuşak şekiller ve açılar, 2022’de mimarinin yanı sıra mobilyada da büyük bir trend olmaya devam edecek.

Özel Dış Mekan Mobilyaları

Dışarıda eğlenmek için daha fazla zaman harcamaya devam ettikçe ve teraslarımız iç dekorumuzun gerçek uzantıları haline geldikçe, dış mekan mobilyaları daha sofistike ve zarif hale gelecek.

Dokunsal Tekstiller ve Dokular

Mekanlarımıza daha fazla doku ve derinlik katmak için desenli jütle oynuyoruz. 2022’de birçok insanın farklı türde desenli jüt, hasır ve abakayı keşfettiğini göreceğiz. 

Çift Amaçlı Odalar

COVID varyantlarının başka bir yılına girerken, yaşam alanlarımız yeni normal olan çalışma odalarımız olarak ikiye katlanmaya devam ediyor. 

Odalar çift kişilik olarak tasarlanacak; yani şarap deposu veya kitaplarla kaplı yemek odası duvarları, masalarla donatılmış misafir odaları, egzersiz ekipmanlarıyla donatılmış yatak odaları. İnsanlar evlerinde daha fazla zaman geçirdikçe, mekanların kendileri için daha çok çalışmasını bekliyorlar.

Yüksek Teknoloji Evleri

Tasarım, teknolojideki yeni gelişmelerle gelişmeye devam ediyor. Ben ve birçok tasarımcı, hem çağdaş hem de fütüristik hissettiren sürükleyici alanlar ve son derece ilgi çekici tasarımlar yaratmak için bu güçlü yeni teknolojiden yararlanarak sanal tasarımı benimsiyoruz.”

-Kelly Wearstler

Vintage ve Sürdürülebilir Vurgular

Tasarım açısından bakıldığında, vintage her odanın kahramanıdır.Hikaye anlatımını ve yönünü etkileme gücüne sahiptir. Patinaları, kutsal bir duygusallığın yanı sıra, her mekana dokunulabilir bir doku ve sıcaklık getiriyor. Ancak dekoratif eğilimlerinin yanı sıra, bu nadir antikalar şık bir şekilde sürdürülebilir. Eski, hasarlı ve pürüzlü olanı yeni bir şeye dönüştürerek, bir alana zengin bir tarih ve ruh duygusu getirirken ayak izimizi azaltıyoruz.

Deri Mobilya ve Döşeme

Zengin tonlardaki deri, daha soğuk metalleri dengeler ve kullanım yoluyla yıprandıkça zaman içinde bir hikaye anlatma yeteneğine sahiptir. 

Seyahatten İlham Alan İç Mekanlar

İnsanlar tekrar seyahat edecekler, bu yüzden iç mekanlar göçebe bir maceracı parıltı alacak. 

Yukarı Kaydır
Kapat