Quentin Tarantino, Ucuz Roman Filmde Görülmemiş 7 Sahneyi NFT Yapıyor

Dünyaca ünlü Oscar’lı yönetmen Quentin Tarantino, artık bir kült film ve klasik olan Pulp Fiction (Ucuz Roman) filminin bugüne kadar hiç izlenmemiş toplam yedi sahnesini NFT olarak satışa çıkaracağını duyurdu. New York’ta ünlü NFT koleksiyoncusu Cozomo Medici’nin Times Meydanı reklam panolarını da devraldığı bir kripto sanat konferansı sırasında konuştu.

Oskarlı Ünlü Yönetmen Quentin Tarantino
Quentin Tarantino, Ucuz Roman NFT: Oskarlı Ünlü Yönetmen Quentin Tarantino

Quentin Tarantino NFT Hakkındaki Yorumlarını Konferansta Paylaştı

Oscar ödüllü yönetmen Quentin Tarantino, 1994 yapımı sinema kült bir sinema klasiği haline gelen Pulp Fiction (Ucuz Roman) filminin şimdiye dek yayınlanmamış yedi sahnesini NFT olarak satışa çıkaracağını açıkladı. Tarantino dışındaki diğer yönetmenler, David Lynch ve Wong Kar Wai gibi film yapımcıları da kendi filmlerinin dijital NFT’lerini çıkartmak için kolları çoktan sıvadılar.

58 yaşındaki Amerikalı yönetmen, kripto para dünyasına girdiğini duyururken, John Travolta ve Uma Thurman’ın başrolleri paylaştıkları filmin daha önce görülmemiş ve filme dahil edilmeyen yedi sahneyi, dünyanın en büyük NFT pazarı olan OpenSea’da satacağını açıkladı. 

Pulp Fiction (Ucuz Roman) Filiminin En Meşhur Sahnelerinden
Quentin Tarantino, Ucuz Roman Nft: Pulp Fiction (Ucuz Roman) Filiminin En Meşhur Sahnelerinden

Pulp Fiction, 2019’da 25’inci yılını kutladı. Tarantino’ya En İyi Senaryo Oscar’ını kazandıran film, gösterildiği dönemde 200 milyon dolar hasılat elde etti.

Kasım ayının başında Tarantino, Times Meydanı’nda bir hafta süren kripto sanat konferansı NFT.NYC’de Pulp Fiction’dan yedi sahneyi “gizli” takas edilemez (non-fungible tokens) tokenlere çevirdiğini duyurmak için sahne aldı. Her birinde, filmin orijinal el yazısı senaryosundan sayısallaştırılmış alıntıların yanı sıra yönetmenin kendisinden sesli yorum parçaları yer alacak.

NFT satışı tanıtımında, “Eşsiz, daha önce görülmemiş, kamuoyu önüne çıkacak sanat eseri” ifadeleri kullanıldı. NFT’lerin açık artırmasının ne zaman yapılacağı henüz açıklanmadı, ancak satış sitesinde, teklif veren kullanıcılar bekleme listesine alındı. Ancak NFT.NYC’de konuşan Tarantino, ilk parçanın “yaklaşık bir ay içinde” satılacağını söyledi.

NFT’lerin basılacağı blok zinciri platformu Secret Network’e göre, dijital nesneler “film ve yaratıcısı hakkındaki sırları” ortaya çıkaracak. OpenSea NFT pazarında açık artırmaya çıkarılacaklar.

Secret Network'Te Tarantino Pulp Fiction Nft'Lerinin Satışa Çıkacağını Bu Şekilde Duyurdu
Secret Network’Te Tarantino Pulp Fiction Nft’Lerinin Satışa Çıkacağını Bu Şekilde Duyurdu

NFT’lerle ilgili bu şarkıyı NFT olarak satıyorum.
“I’m selling this song about NFTs as an NFT”

SpaceX ve Tesla CEO’su ELON Musk,

Elon Musk, Hazırladığı Nft şarkısını bir Nft halinde satışa çıkardı, Twitter gönderisinde Elon, şu sözleri içeren bir tekno şarkısı yayınladı: “Gösterişin için bir NFT. Bilgisayarlar asla uyumaz. Doğrudur ve garantilidir.” – “NFT for your vanity. Computers never sleep. It’s verified. It’s guaranteed.”

Pulp Fiction’un Akıllara Kazınan O Meşhur Dans Sahnesi – John Travolta, Uma Thurman

Sahneler ile Beraber Tarantino Yorumları ve Senaryo da NFT’de Yeralacak

Tarantino NFT olacak çıkaracağı görülmemiş yedi sahneye ek olarak, Pulp Fiction (Ucuz Roman) filminin kısaltılmamış ilk el yazısı senaryolarını ve Tarantino’nun filmle ilgili özel yapmış olduğu yorumları da açık artırmaya çıkacağını açıkladı.

NFT’ler, mahremiyete odaklanan bir blok zinciri olan Secret Network üzerine inşa edilecek ve ardından NFT pazar yeri olan OpenSea’de açık artırmaya çıkarılacaklar.

NFT Nedir?

İçerisinde resim, ses dosyası, video veya fiziksel bir varlığın dijital karşılığının kanıtını bulunduran “benzersiz dijital varlık” olarak tanımlanan NFT (Non-Fungible Token), yaygın olarak dijital sanat eserleri için kullanılırken, interaktif oyun öğeleri ve spor koleksiyon kartları gibi farklı kullanım alanı da bulunuyor. Blockchain teknolojisinin beraberinde getirdiği büyük yeniliklerden biri olan NFT, dijital varlıkların Blockchain ile imzalanarak kripto para birimleriyle satılması anlamına geliyor.

NFT’ler, takas edilmez oluşları nedeniyle telif hakkı bulunan ürünler oluşturmak için tasarlanıyor. Bir sanatçı, kendisine ait bir eseri NFT’ye dönüştürdüğünde, hem kendisine ait dijital imzası ile telif hakkını korumuş oluyor, hem de ürünün her satışında payına düşen telif hakkı kripto ödeme şeklinde hesabına geçiyor.

NFT’nin Geleceği Nedir?

Şuan Crypto para altyapısında kullanılan ve global birçok bankalar tarafından da yakından takip edilen BlockChain (Blok-Zincir) teknolojisini anlamak gerekir. NFT ise bu altyapısal teknolojiyi bir crypto para kullanarak birleştirilmiş halidir.

Teknoloji geliştikçe NFT’nin geleceğinin de parlak olabileceğini söyleyebiliriz. Bunu şöyle düşünebilirsiniz, bir müzisyenin veya şarkıcının albüm satışlarının artık oldukça azaldığını söyleyebiliriz. Fakat aynı albümü NFT olarak satışa çıkarttıklarında belli bir edisyonda çıkartıyor ve sanatçı bu tekil ürünlerin her yeniden satışından ya da el değiştirmesinden ayrıca belli bir yüzde kazanarak süreklilik arzederek kazanmaya devam ediyor olacak.

Dolayısı ile NFT, block-chain teknolojisini kullanan yaratıcı bir çözüm ve gelecekte çok daha farklı kullanım şekillerini de görebileceğimiz çağımızın teknolojik yeniliği diyebiliriz. NFT sadece bir başlangıç bunun nerelere evrilebileceğini hayal etmek yeni çığırlar açacaktır.

Yukarı Kaydır
Kapat