Pangeos Terayatch: 8 milyar dolarlık yüzen dev ada şehir

Pangeos Terayatch

Pangeos deniz aracı, İtalyan tasarımcı Pierpaolo Lazzarini tarafından tasarlanan dev bir yüzen şehirdir. Adını süper kıta Pangea’dan alan gemi, 60.000 kişiye kadar misafir ağırlayacak ve tamamlanması yaklaşık sekiz yıllık bir zaman çizelgesiyle tahmini 8 milyar dolara mal olacak.

Pangeos Terayatch
Pangeos Terayatch

Terayatch kelimesi, süper, mega ve giga yacht’lardan bile daha büyük gemilere verilen bir isim.
Piyasaya çıkan en son lüks tekne, adını 200 milyondan 335 milyon yıl öncesine kadar var olan bir süper kıta olan Pangea’dan alan Pangeos’tur. Ve bunlar size büyük rakamlar gibi görünüyorsa, onu inşa etmek için kaç dolar gerektiğini duyduğunuzda şaşırabilirsiniz. Tasarımcı Lazzarini’ye göre bu Terayatch’ın fiyatı toplamda 8 milyar dolara mal olacak.

Finanse edilirse, şimdiye kadar yapılmış en büyük yüzen yapı haline gelecek, aslında bu devasalıkta bu kadar pahalı olmasına da şaşırılmamalı. James Bond filimlerinden çıkma bu yapı, 550 metre (1.800 fit) uzunluğunda ve 610 metre (2.000 fit) genişliğinde olacak.

Pangeos Terayatch
Pangeos Terayatch
Download3
Pangeos Terayatch: 8 Milyar Dolarlık Yüzen Dev Ada Şehir 8

Lazzarini’ye göre tam bir “yüzen şehir” olan bu yat içinde, oteller, alışveriş merkezleri, parklar ve hatta daha küçük gemiler ve uçaklar için bir limana sahip olacak. Konuklarını şık bir şekilde seyahat ettirecek. Tera-kaplumbağa tasarımına sahip bu yüzen şehir eşsiz bir deneyim sunuyor olacak.

Pangeos Terayatch
Pangeos Terayatch: 8 Milyar Dolarlık Yüzen Dev Ada Şehir 9

Böyle devasa bir tekneyi inşa etmek için tabi ki özel bir yer gerekecek bunun için de Suudi Arabistan’da deniz kıyısında bir yer düşündüler. İnşaatın başlayabilmesi için yaklaşık bir kilometrekarelik denizin taranması ve dairesel bir barajın inşa edilmesi gerekecek. Tasarımcılar, ideal konum olarak Cidde’nin 131 mil kuzeyindeki Kral Abdullah Limanı’nda bir alan bu iş için şu an ayrılmış durumda.

Download01
Pangeos Terayatch: 8 Milyar Dolarlık Yüzen Dev Ada Şehir 10

Gerçek bir şehir gibi bloklara bölünmüş olan Pangeos’ta bir liman ve diğer binaların spiral çizdiği ana meydana sahiptir. Bahçe alanlarıyla çevrili bir “üst kabuk” alanı, uçaklar için bir iniş noktası görevi görecektir.


Yaşam alanının altında, yapıyı ayakta tutacak 30.000 çelik hücre yapısından oluşacak. 30 metre veya 98 fitlik büyük bir su çekimine sahip olacak ve beş deniz mili hızında seyahat edebilecek. Kanat yapısı sürüklenme ve gemiye önden çarpan dalgalardan enerji üretebilecek. Çatı kısmında ise mega şehre enerji sağlamak için tamamen kaplanmış güneş panellerinden oluşacak.

Download6
Pangeos Terayatch: 8 Milyar Dolarlık Yüzen Dev Ada Şehir 11
Download4
Pangeos Terayatch: 8 Milyar Dolarlık Yüzen Dev Ada Şehir 12


Lazzarini, geminin inşaasının 2033’te toplam sekiz yıllık bir süre ile biteceğini umuyor. Bu yatı suyun üzerinde görmek isterseniz de NFT aracılığıyla sanal bir giriş biletinden satın alabilirsiniz (16$) ve VIP bir daireye ise (169$) kadar her şeyi satın almanıza izin veren bir kitle fonlaması girişimi var. Bu, elbette sanal bir daire için ama gerçek bir daire satın almak istiyorsanız 6 sıfırlı yüklü miktarlardaki parayı gözden çıkartmalısınız.

485 Views
Yukarı Kaydır
Kapat