2022 Ambalaj Tasarımı Trendleri: Part 1

Yeni yılla birlikte sektörde neyin öne çıkacağını tahmin etmek için 2022 ambalaj tasarımı trendlerine göz atalım. Pandeminin zorlu bir yılı daha sona ermişken, tüketicilerin günlük ürünlerinde tatlılık ve hafiflik aradığı belli oldu. Nostaljik tasarım trendleriyle sizi gülümseten, dingin renklere bürünen ve daha basit zamanlara geri götüren yaramaz karakterler 2022’nin ambalaj tasarımı trendlerinde ortaya çıkmaya başlayan temalardan sadece birkaçı. İki bölümde inceleyeceğimiz serimiz için işte ilk 6 ambalaj tasarımı trendi.

60’ların Psychedelia’sının Yeni Dönemi: The New Era of ’60s Psychedelia

Bazı tasarım trendleri o kadar kutsaldır ki asla modası geçmez ve 1960’ların psychedelia’ları kesinlikle bu kategoriye girer. 60’ların psychedelia’sının yeniden dirilişinin çağdaş yorumu bize, pandeminin daha derin sularına girerken daha fazlasına ihtiyacımız olduğunu inkar edemeyeceğimiz özgür bir aşk, barış ve mutluluk zamanını hatırlatıyor.

Çarpık yazı tipleri, ‘harika’ dalgalar ve çağdaş ürünlere karşı öne çıkan pop renkler, 60’lardan ilham alan bu ambalaj tasarımlarının öne çıkmasına yardımcı oluyor ve bizde bir huzur ve sevgi duygusu bırakıyor.

Eksantrik Metin Merkezli Tasarım: Eccentric Text-centric Design

Bazen insanlar, yazı tipi tasarımının kendi başına karmaşık bir sanat formu olduğunu unuturlar ve bu, metnin bağımsız bir sanat formu olarak sahne almasına yönelik trendde öne çıkar.

Tasarıma bir enerji artışı sağlamak için genellikle zıt renkler kullanan göze çarpan yazı tiplerine yer açmak için tüm fotoğraf ve illüstrasyon işaretleri bir kenara bırakılır. Bu eğilim, yazı tipinin okunabilirliğe öncelik vermek yerine bir sanat eseri olarak görüldüğü yazı tiplerinin günlük perspektiflerine meydan okuyor.

Çevremizde ve sokaklarda giderek artan görsel sis sayesinde minimal bir estetikle tasarımda saflık yaratmak bence en iyi yol. Tipografi, beyaz boşluk ve eğlenceli renklerle oynamak hassas bir oyun ama gelecek bu.’

Designer adamk.

Ambalajda Huzur Bulmak: Finding Serenity in Packaging

2022, dünyada çalkantılı bir zaman olmaya devam ediyor, bu da ambalaj tasarımı trendini mükemmel bir şekilde zamanlanmış ve tam da şu anda evlerimizde ihtiyacımız olan sükuneti bulma trendi haline getiriyor. Sessiz ve tamamlayıcı renkler bize ilk baştaki rahat nefesi verirken, basit kopya ve minimal yazı tipleri kolay okunabilirlik sağlar.

‘COVID sonrası, herkes barış ve sükunetin özlemini çekiyor. Bu yumuşaklık trendi, hafif, rahatlatıcı renkler ve havadar bir his yaratan minimal unsurlarla karakterize edilir.’   

Elly Brady, Creative Manager Vistaprint

Sakinleştirici fenomen ASMR’nin popülaritesi, parlak pürüzsüz veya kasıtlı olarak dokulu ambalaj yüzeylerinin ambalajda başka bir huzur boyutu eklediği ambalaj tasarımına dönüşüyor bile.

Sahte 3D Dekor: Faux 3D Deco

Bu yenilikçi sahte 3D grafik illüstrasyon, bu ambalaj tasarımı trendine sofistike ve çağdaş bir yön getiriyor. Derinlik ve illüzyonla oynamak, tüketicilerin durup bakmasını sağlamanın, neredeyse kelimenin tam anlamıyla üzerinize atlayarak dikkatinizi çekmesini sağlamanın kesin bir yoludur.

Sahte 3D, oluşturulacak teknik bir efekt olduğundan, tüketiciye trendlerin ve teknolojinin ön saflarında olduğunuzu gösterir ve bu da temelde “bu ürün paraya değer” anlamına gelir; bu, teknoloji ürünleri için ideal bir tasarım fikridir.

Büyüleyici Renk Sisleri: Mesmerizing Color Mists

Düz beyaz ambalajlara püskürtülen buğulu renk patlamaları…

Muhtemelen grafik tasarımcı Tessa Forrest tarafından ünlenen renk sisleri trendi, kaydırmanın ortasında sizi durduran sakinleştirici etkisi nedeniyle Instagram tasarım dünyasını ele geçirdi.

Bu tasarım efekti o kadar büyüleyici ve esrarengiz ki, bir tasarımcının bu efekti nasıl yaratabileceğini belirlemek zor, ancak Photoshop’ta bir renk patlamasına aşırı bulanıklaştırma ve gürültü eklemenin bir karışımı sadece hile yapabilir.

‘Şu anda oldukça yüksek kromlu, parlak gölgeler ve gösterişli renkler beni büyülüyor; onlara sofistike, göz alıcı bir görünüm kazandırmak için bunları sans-serif tipografi ve monokrom, basit öğelerle birleştirmeniz gerekiyor.’

Designer adamk

Maksimum İç, Minimum Dış: Maximal Inside, Minimal Outside

Minimalist ambalajınızı açtığınızda, maksimalist ve güzel hazırlanmış bir iç mekan ortaya çıkarmak ne güzel bir duygu.

‘Her gün teslim edilen milyonlarca paketle, paketlemeyi bir deneyim haline getirmek her zamankinden daha önemli. Ambalaj tasarımcıları olarak, alışverişin heyecanını ve macerasını kapınıza getirmemiz gerekiyor’ 

Sade ve minimal logolar, parlak renkleri ve maksimalist çizimleri ortaya çıkarmak için dışarıdan içeriye taşınır ve tüketicileri memnun eder ve markanız akıllarında ilk sırada yer alır.

Yukarı Kaydır
Kapat