Grafik Tasarım Trendleri 2021: Soyut, Retro ve Fütüristik

Grafik tasarım trendleriyle ilgili harika olan şey, her yılın bir sıfırlama fırsatı ile gelmesidir. Dünyayı kasıp kavuran pandemi dijitalleşmeye altına çağını yaşatırken yeni trendleri ve beraberinde bir çok yeni alışkanlığı hayatımıza kattı.  Bizi gerçek yaşamdan soyutlayarak dijital platformları daha çok ön plana çıkararan bu yeni alışkanlıklar dijital dünyadaki normalleri de revize etmeye devam ediyor. Geçmiş trendler, bilimkurgu ve fütürist teknolojiden ödünç alınan yeni bir on yıl vaadiyle yönlendirilirken, 2021 trendleri insanları ilk sıraya koyuyor. 

Abstract Psychedelia: Soyut Psikedelik

Psychedelia’nın kökleri 60’ların müzik ve sanat sahnesindedir. Sosyal kargaşa zemininde halüsinojenler ve yaratıcı deneylerle ilişkilidir. Kısacası, kişinin zihninin açılması diyebiliriz. Psychedelia’nın özgürlüğü besleyen kaotik görüntüleri, tasarımcıların artık geleneksel kısıtlamalara bağlı olmadığının kanıtı.

Grafik Tasarım Trendleri 2021: Abstract Psychedelia By Eliza Osmo
Grafik Tasarım Trendleri 2021: Abstract Psychedelia By Eliza Osmo

2021’de grafik tasarımcıların, aşırı renk ve yoğun karmaşık soyutlamaları yoluyla Psychedelia trendi M.C. Escher’in kendisinin bile başını döndürürdü. Bunlar öyle özgün tasarımlardır ki her baktığınızda yeniden keşfetmenizi sağlar.

Önemli olan çarpık şekiller ve kafa karıştırıcı görüntüler olsa da, simetri bu kompozisyonların en karmaşıklarını bile sabit hissettirebilir. Sanki bu yeni psychedelia, en saçma koşullarda bile kalıcı olmanın yolları olduğunu vurguluyor.

Symbol Revival: Grafiksel Sembolik Anlatımlar

Tasarımda küçük ayrıntılar önemlidir. Sallanan bir afiş üzerindeki renkli çubuklar bir ulusu birleştirebilir ve kırmızı bir sekizgen kadar basit bir şekil, yoğun bir kavşakta hayat kurtarabilir.

Tarihsel olarak, bunun gibi semboller evrensellik hakkında olmuştur. Bu ister uyarıları iletmek ister ortak ikonografi altında bir neden belirlemek şeklinde olsun, klasik sembollerin gücü, dili aşma yeteneklerinde yatar. Tasarımcılar, 2021’de dayanıklılık, büyüme ve güçlendirmenin ilham verici ikonlarını yaratmak için bu güçten yararlanıyor.

Bunu, tanrıçalar, yıldızlar ve stoacı aslanlar gibi tanınabilir güç sembollerini yaratıcı bir şekilde birleştirerek yaparlar. Ayrıca tasarımcıların, Eliza Osmo’nun orta çağdan kalma arması veya siyah mürekkebin vitray çerçevesi gibi klasik görsel motifleri modernize ettiğini görüyoruz. Tasarımcılar, klasik semboller aracılığıyla, önümüzdeki yıl umutsuzluğu ortadan kaldırmak için ihtiyaç duyacağımız tılsımları şekillendiriyor.

Grafik Tasarım Trendleri 2021: By Svart Ink
Grafik Tasarım Trendleri 2021: By Svart Ink

‘Kendimi sembollerle ifade etmeyi seviyorum. Celestial Soaps için fikir, doğal bileşenlerin varlığını, sanki tüketici göksel bir nesnenin varlığını hissediyormuş gibi semboller aracılığıyla yansıtmaktı.’ Svart İnk

Retro Futurism: Eski Tarz Bilimkurgu Grafik

Geçmişin bilimkurgu hayallerini yansıtan Retro Fütürizm’e göre şimdiye kadar uçan arabalarımız, ışın tabancalarımız ve robot hizmetçilerimiz olması bekleniyordu. Bunun yerine Robot Ev Süpürgelerimiz var 🙂

Grafik Tasarım Trendleri 2021: By Kuziola
Grafik Tasarım Trendleri 2021: By Kuziola

Ancak çağlar boyunca, bir görsel stil olarak retro fütürizm, şaşırtıcı derecede iyimser bir bakış açısıyla cesur hayal gücü sayesinde galip geldi. Retro fütüristler, uçan dairelerdeki korkunç yeşil Marslıların bile bilimsel yaratıcılığımızla boy ölçüşemeyeceği ölçüde insanın ilerlemesine inanıyorlardı.

Stil açısından, bu iyimserlik ifadesini parlak renklere, bilgisayardan ilham alan tipografiye, kemerlere ve kubbelere kadar eğrilere vurgu yaparak bulur. 2021’in retro fütürizmi, bizi idealize edilmiş bir geçmişe döndürmek yerine, gelecek günlerin eski güzel günlerine geri götürmeyi vaat ediyor.

Seamless Surrealism: Olağandışı Gerçeklik

‘Sürrealizm’, insanların esrarengiz olanla ilişkilendirme eğiliminde olduğu sanatsal terimlerden biridir. Tasarımı gereği saçma olan görüntüler de diyebiliriz. Ancak insanların sıklıkla unuttuğu şey, içinde “gerçekçilik” kelimesini barındırmasıdır. Gerçek, gerçeküstü ile iç içedir.

Grafik Tasarım Trendleri 2021: Candy Wrappers
Grafik Tasarım Trendleri 2021: Candy Wrappers

Grafik tasarımcılar bu kaygıyı, ayrı ayrı normal olan görüntülerin bir araya getirildiğinde tuhaflaştığı sürrealist kolajlar aracılığıyla dile getiriyorlar. Elma başlı bir adam boyundan aşağısı sıradan olabilir ve arka bahçedeki bir yüzme havuzu bütün bir dağ silsilesini içerebilir.

İllüzyon kusursuzdur ve bir görüntüyü diğerinden ayırmayı zorlaştırır. Etkisi, yabancıyı kayıtsız bir şekilde selamlamak, imkansız kombinasyonları bir olarak kabul etmektir. Yüksek konseptli bir yaklaşım olarak bu trendi afişler, albüm kapakları, kitap kapakları gibi görsel odaklı mecralarda daha sık görmeyi bekliyoruz.

Authentic Representation: Otantik Temsil

Black Lives Matter hareketi, benzeri görülmemiş bir küresel protesto anını temsil ediyor. Bunun sistemik önyargının yeniden incelenmesinin yalnızca başlangıcı olduğundan ve etkisinin 2021’de grafik tasarım da dahil olmak üzere her sektörde dalgalanmaya devam edeceğinden umutluyuz.

Grafik Tasarım Trendleri 2021: By Vuk N.
Grafik Tasarım Trendleri 2021: by Vuk N.

‘Bir tasarımcı olarak çeşitliliği tasvir etmek, daha iyi ve daha kapsayıcı bir gelecek için üzerimize düşeni yapmanın yoludur. Çeşitliliği tasvir ederek, tüm geçmişlere sahip insanlara yolculuklarında ilham veriyor ve onları teşvik ediyoruz ve bu çok gerekli ve olumlu bir değişim.

Fe Melo
Grafik Tasarım Trendleri 2021: Fe Melo Tarafından Resmedilmiş Bir Grafik Çalışma
Grafik Tasarım Trendleri 2021: Fe Melo tarafından resmedilmiş bir grafik çalışma

Tasarımcıların, illüstrasyon ve stok fotoğrafçılıkta özgün ve çeşitli insanlar lehine modellerden vazgeçmeye çalıştıklarını gördük. Bunun 2021’de daha da ileri gideceğini hayal ediyoruz.

2021, insanların ne kadar farklı olduğunu ve gezegenimizin tam da bunun için ne kadar zengin olduğunu gösterme yılı olacak. Trend, gerçek insanların görüntülerini kendi özellikleri, kusurları ve benzersizliği ile kullanmaktır.’ ISADESIGNNET

Tasarımın kaçınması gereken bir şey varsa o da aynılıktır. Çeşitli kültürleri, cilt tonlarını, yaşları ve kimlikleri öne çıkarmak, otantik insanlar gibi gerçekten türünün tek örneği tasarımlar yapmak için heyecan verici bir fırsatı temsil ediyor.

Yukarı Kaydır
Kapat