Pandemi ile Değişen Ambalaj Tasarımı Değerleri

Tüm Dünya pandemi yüzünden kapanmak zorunda kalırken; kapatılan cafe ve restoran işletmecileri, çareyi ambalaj tasarımı yeniliklerinde ve paket serviste buldu. Sizce gıda ambalaj tasarımın konusunda hangi düzeydeyiz? Ya da uzun vadede “Al, Kullan, At” modelinden kaçınan bir tasarım modelini mi benimseriz yoksa doğaya daha saygılı farklı anlayışı benimseyebilecek miyiz?

Ambalajlama yaprak gibi doğal malzemelerle başlamıştır. Cam ve ahşap ambalajların yaklaşık 5000 yıldır kullanıldığı tahmin edilmektedir.1823 yılında İngiliz Peter Durand, sac levhadan yapılma ilk metal ambalaj olan “canister” in ( teneke kutu) patentini almıştır.

Paket Yemeklerde Ambalaj Tasarımı

Evlerimize kapandığımız bu dönemde siz de paket yemek tüketiminizin artmasından ve her yemek sonrası çöpe tıkıştırdığınız yemek kaplarından dolayı kendinizi suçlu hissediyorsanız işte size önümüzdeki senelerde ambalaj tasarımlarına yön verecek çevre dostu sürdürülebilir gıda ambalajlarından bazıları.

Pandemi ile Değişen Ambalaj Tasarımı Değerleri: Mr Donut, Pizza Hut gibi çeşitli markaların ambalaj tasarımları

Sürdürülebilir Gıda Ambalajları Türleri

Bu ambalajları üç ana kategoride inceleyebiliriz; Biyolojik olarak parçalanabilir ambalajlar, geri dönüştürülebilir ambalajlar ve yeniden kullanılabilir ambalajlar.

  • Doğada çözünebilir ambalaj yani biyolojik ambalaj tek kullanımlıktır ve genellikle birkaç gün ile birkaç ay arasında bozulma süresine sahiptir. Biyolojik olarak parçalanabilen kapların çoğu, bitkiler, bitki atıkları gibi doğal malzemelerden oluşur. Araştırmaya göre, bu ambalaj, hayvanları beslemek için kullanılabilir ve ambalaja ikinci bir amaç kazandırır.
Pandemi Ile Değişen Ambalaj Tasarımı Değerleri: Geri Dönüştürülebilir Ambalaj Tasarımları
Pandemi ile Değişen Ambalaj Tasarımı Değerleri: Geri dönüştürülebilir ambalaj tasarımları
  • Geri Dönüştürülebilir Ambalaj ise içerisindeki çeşitli malzemelerin geri dönüştürülebilir olmasıyla öne çıkar.  Ambalajı yalnızca bir kez kullanabilseniz de, onu bir geri dönüşüm merkezine gönderebilir ve buradan yeni bir ürün yaratabilirsiniz.
  • Yeniden kullanılabilir ambalaj, tek kullanımlık ürünlere göre çevre dostu bir alternatiftir. Yeniden kullanılabilir ürünlerin çoğu, bambu, cam, alüminyum, ahşap veya geri dönüştürülmüş plastik gibi dayanıklı kaynaklardan yapılır. İnsanların ürünü yıllarca yeniden kullanmasına izin verir, bu da tek kullanımlık ürünlerin yerini aldığı için çevreye duyarlı hale getirir.

Çoğu restoran, kalan yemeğinizi sizin için yada köpeğiniz için  paketlerken plastik kaplar, torbalar  kullanır. Ayrıca birçok yer, bir müşteri yemeyi bitirdiğinde artanları  çöpe atmayı tercih eder. Bu israf edilen yiyecekler demektir. Sürdürülebilir ambalaj kullanmak, gıda israfıyla mücadeleye yardımcı olur ve plastiğin neden olduğu sağlık sorunlarını engeller.

Bilinen ilk Biyoplastik Ne Zaman ve Kim Tarafından Üretilmiştir?

Bilinen ilk biyo bazlı plastik olan polihidroksibütirat (PHB), Fransız bir araştırmacı olan Maurice Lemoigne tarafından 1926 yılında Bacillus megaterium bakterisi üzerinde çalışırken keşfedildi. Lemoigne’nin yaptığı keşfin önemi, petrolün o dönem ucuz ve bol olmasından ötürü onlarca yıl idrak edilememiştir. 1970’lerin ortasında çıkan petrol krizi, petrol bazlı ürünlere alternatif arayışını yeniden gündeme getirmiştir. https://geridonusdergisi.com/sozluk/biyoplastik-nedir/

Yenebilen Ambalaj Tasarımları

Bambu, muz yaprakları ve biyoplastikden yapılan sürdürülebilir ambalajlar paketleme çözümlerinden biridir ve restoranlar için önemli bir yatırımdır.

Pandemi Ile Değişen Ambalaj Tasarımı: Tabii En Keyiflilerinden Biri De Yenebilir Ambalajlardır. Örneğin Kahvesini Içtikten Sonra Bardağını Yiyebildiğiniz Tasarımlar.
Pandemi ile Değişen Ambalaj Tasarımı Değerleri: Tabii en keyiflilerinden biri de yenebilir ambalajlardır. Örneğin kahvesini içtikten sonra bardağını yiyebildiğiniz tasarımlar.

Fark etmiş olabileceğiniz gibi, piyasada birçok sürdürülebilir paketleme seçeneği var. Bazı sürdürülebilir seçenekler diğerlerinden daha pahalıdır ve bu restoranların ve cafelerin karar verme sürecinde önemli rol oynar.Lunapark Creative Works olarak; sürdürülebilir kalkınma ilkelerini benimseyerek; kullanılan malzemeden tasarımın diline kadar yenilenebilir kaynaklardan beslenen mekanlar ve hizmetler tasarlama felsefesiyle perakende sektörüne projeler  sunuyoruz. Kurumsal kimlik ve ambalaj tasarımı esnasında markaları yönlendirirken sürdürülebilirlik odak noktamız olsa da son karar her zaman müşterilerimizin oluyor.

Yukarı Kaydır
Kapat