Wabi-Sabi Nedir?: Japon Estetiği ile Kusurları Kucaklama Sanatı

Pandemi esnasında gelecek endişesiyle hareket ederken kendine nefes alacak alan bulamayan insanlık için sağlıklı yaşam artık her zamankinden daha önemli. Tam da bu sebeple Wabi–Sabi sizin için doğru seçim olabilir. Bu yaşam felsefesini dilerseniz bakış açınız, sağlık kaynağınız ve hatta dekorasyon tarzınız yapabilirsiniz.

Wabi-Sabi tıpkı Feng Shui gibi bir yaşam felsefesidir. Ancak Feng Shui gibi katı kurallar yerine, uyumlu bir duruşa sahiptir.  Doğallığa, yaşanmışlığa, deneyime dair derin bir felsefedir. Wabi-Sabi’yi anlamak için gereken şey, açık bir zihinle, her şeyi mükemmelleştirmekten vazgeçebilme, olanı kabul edebilme, ve eldekini sevip, sahip olduklarına şükredebilme becerisidir.

Wabi–Sabi Nedir?

Wabi-Sabi, Japon estetiğinde geçiş ve kusurun kabulü üzerine odaklanmış bir dünya görüşüdür. Budistlere özgü özgüven, ızdırap ve boşluk/anlamsızlık olmak üzere varoluşun üç işareti öğretisinden türetilmiş bir kavram olup bazen kusurlu, kalıcı ve eksik bir güzellik olarak tanımlanır. Kusurlu güzelliğin daha estetik olduğunu savunan ve gösterişsiz, daha basit bir yaşam tarzını benimseyen Wabi-Sabi 1500’lü yıllarda ortaya çıkmıştır.

Kökeni Çin’de Zen Budizmi’ne dayanan, daha sonra meşhur çay törenleriyle bağlantılı olarak bir Japon hareketine dönüşen Wabi-Sabi terimini, zengin tarihi ve kelimelerin anlamlarının yüzyıllar içerisinde değişmesi sebebiyle tam olarak Türkçeleştirmek zor olsa da Wabi’yi “rustik basitlik” veya “sade şıklık” olarak, Sabi’yi ise “kusurlardan keyif almak” şeklinde tanımlayabiliriz. Antik Japon Krallığı’nda “kusur”, aydınlanmanın kilit adımlarından biri olarak benimsenir. Bu sebeple Wabi–Sabi “kusursuz güzellik” kavramını benimser. Mükemmeli ve yeni olanı savunan Batı kültürünün aksine, “zamanın akışı”, yaş alma gibi doğanın işleyişiyle ortaya çıkan kavramlar Wabi–Sabi’de teşvik edilir.

Wabi-Sabi Nedir?
Kusurları Kucaklama Sanatı, Kenroku-En ‘De Wabi-Sabi Estetiğini Yansıtan Bir Japon Çay Evi

Wabi-Sabi Japonya’da doğmuş olsa da, kesinlikle tek bir ülkeyle sınırlı değil. Doğadan yaratılabilen her şeydir. Akdeniz’de eski kiliselerin girişlerindeki elle kesme taşlar ve tarihi evlerin önündeki oyma ahşap banklardır. Nesiller boyu zanaatkarlar tarafından yaratılan kil çömlekler ve el üflemeli cam kavanozlardır. Zamanın geçişi izini bırakır, ancak wabi-sabi güzelliği korozyon ve renk bozulmasında bulur.Hayatın geçiciliğini ve kusurluluğunu kabul ettiğimizde, çevremizde keşfettiğimiz yıpranmış nesneler ve ham maddelerdeki beklenmedik güzelliği takdir etmeye başlayabiliriz.

“Wabi-Sabi, bir Japon estetik hareketinden çok daha fazlasıdır, zihninizden ziyade kalbinizle yaşamakla ilgilidir.”

Wabi-Sabi Nedir?
Tasarımları Sınırsız, Dokusal Estetiği Ile Zamanı, Mekanı Veya Trendi Gölgede Bırakan Tatsuro Miki Ve Axel Vervoodt Gibi Tasarımcılar Aracılığıyla Dünya Çapında Popüler Hale Geldi.

Ev Dekorasyonunuza Katkı Sağlayacak Wabi-Sabi Öğeleri Nelerdir?

Wabi-Sabi Nedir?
Ahşap Tabure: Doğal Unsurlar Ve Kusurlu Form Bu Eski Ahşap Tabure Gibi Geleneksel Japon Taburelerinde Birliktedir.estetik Ve Işlevsel Olarak Kullanışlı Olan Tabureler, Birkaç Küçük Nesneyi, Kitabı Veya Tekstili Sergilemek Için Mükemmeldir.
Wabi-Sabi Nedir?
Keten Peçete, Wabi Sabi’Deki Doğal Malzemelerin Ve Dokusal Uyumun Vurgusunu Öne Çıkarır.evinizde Bu %100 Keten Peçeteleri Gibi Peçeteler, Çay Havluları Ve Nevresimlerle Doğal Dokunuşlar Ekleyin.
Wabi-Sabi Nedir?
Pirincin Benzersiz Güzelliğini Ortaya Çıkaran Ilk Marka Olan Futagami, 1897’De Takoaka’Da Kurulmuş Bir Pirinç Yaşam Gereçleri Markasıdır. Hem Dekoratif Hem De Son Derece Işlevsel Olan Pirinç Zamanla Oksitlenecek Ve Zarif Bir Şekilde Eskiyecek Böylece Wabi-Sabi Stilini Vurgulayacak.

Sürdürülebilirliğin önemi, doğal malzemeler ve işçilik Wabi-Sabi stili dekorasyonun kilit kelimeleridir.

Wabi-Sabi Nedir?
Seramik Tabak, Ayrıntıları Ve Zarif Işçiliği Ile Öne Çıkan Seramik Tabaklar, Bu Örnekte Olduğu Gibi Rengi Ve Malzeme Doğallığı Ile Öne Çıkararak Wabi-Sabi’Yi Vurgular.
Wabi-Sabi Nedir?
Ham Ve Sırlı Seramiklerin Kontrastı, Her Türlü Sofra Eşyası Ve Dekoratif Süs Eşyasında Bulunan Bu Stilin Ayırt Edici Özelliğidir. Bu Minyon Seramik Vazonun Eğlenceli Şeklini Ve Doğal Daldırma Cilası Sitili Öne Çıkarır.

Wabi-Sabi aynı zamanda gelenek demektir; hem bir yerin hem de bir kişinin gelenekleri. Bu tarz döşenen bir ev hikayeler anlatır..”

Wabi-Sabi Nedir?
Dokulu Sarkıt Lambalar: Doğal Tekstillerdeki Sarkıt Lambalar, Wabi-Sabi Sıcaklığına Katkıda Bulunur. Pinch’In Soren Sarkıt Lambaları, Aydınlatma Tasarımına Hassas Bir Doku Kazandıran Güzel Bir Örnektir.
Wabi-Sabi Nedir?
Doğal taş yer karoları düzensiz desenler saçarken, ham beton duvarların dokusu çıplak ahşap kapılara, süslemelere ve çarpıcı tonozlu tavana çarpıyor. Doğal malzemelerin kombinasyonu, mükemmel kusurların ideal bir tabanını oluşturur.
Wabi-Sabi Nedir?
Nötr salon tasarımına ahşap yemek masası sağlam bir rustik çekicilik katıyor.
Wabi-Sabi Nedir?
Tornalanmış ahşap taburelerin kusurlu yüzeyi, gerçek stiline katkıda bulunuyor.

Wabi-Sabi Dekorasyonu için Ana Öğeler Nelerdir?

  • RENK: Kullanılan renkler doğadan gelen toprak kırmızısı, kahverengi tonları, beyazdan beje nötr tonlar, koyu yeşil gibi doğal renklerdir.
  • DUVARLAR : Dekorasyonda duvarlarda ana malzemeyi saklamaya çalışmayın. Doğal taş, eskimiş ahşap, tuğla, brüt beton duvarlar tercih edin.
  • MOBİLYA: Mobilya seçiminde ürünün sade, konforlu, hikayesi olan, yani eski olanını tercih edebilirsiniz. Az sayıda mobilya kullanılması, eşyanın görevini yapmaktan başka bir amacının olmaması önemlidir.
  • ZEMİN: Tıpkı duvar yüzeyleri gibi, zemin kaplamaları da taş, cilasız ahşap rabıta, pişmiş toprak, kil, brüt beton tercih edilebilir.  
Yukarı Kaydır
Kapat