Tipografi Trendleri 2021: Dikkat Çeken Trendler

Tipografi Trendleri uygulayarak seçtiğiniz yazı diliniz, markanızın kişiliğinin ve vizyonunun harika bir ifadesi olabilir. Ancak bir tipografi stili seçmek zor olabilir, bu nedenle size yardımcı olmak için 2021 için en iyi tipografi trendlerinin bir listesini oluşturduk.

Web siteniz için tipografiyi seçmek önemli bir karardır. Yalnızca sitenin genel stilini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda kullanılabilirliğini de etkileyebilir. Pek çok yazı tipi seçeneği, kombinasyonu ve düzen olasılığı ile bunalmak çok kolay.

2021 Tipografi Trendleri: Tipografik Anlatım
2021 Tipografi Trendleri: Tipografik Anlatım

Neyse ki, en son tipografi trendlerinden bazılarına bakmak karar vermenize yardımcı olabilir. Ek bir avantaj olarak, bazı çağdaş stilleri birleştirmek, web sitenizin modası geçmiş görünmesini engelleyebilir.

2021 Tipografi Trendleri: Rölyef Görünümlü Kaligrafik Tasarım
2021 Tipografi Trendleri: Rölyef görünümlü kaligrafik tasarım

Tipografi, bilimle buluşma sanatının nihai biçimidir. Alan, boyut, tip işleme/efektler, kontrast, renk seçimi ve çok daha fazlası yazı kullanımını içeren her tasarım parçasına girer.

Tipografi Trendleri Neden Önemlidir?

Basitçe söylemek gerekirse, web tipografisi, web sitenizdeki metni nasıl düzenlediğinizi ifade eder. Yazı tipi seçiminden ve boyutundan yazılı içeriğinizi nasıl düzenlediğinize kadar her şeyi kapsar. Bununla birlikte, görünüm önemli olsa da, web tipografisi estetikten daha fazlasıdır.

Özenle seçilmiş web yazı tipleri sitenizin öne çıkmasına yardımcı olabilir ve genel markalama çabalarınıza katkıda bulunabilir. Tipografi, bir web sitesi tasarlarken göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsurlardan biridir, çünkü sitenin başarısının çoğu buna bağlıdır. İçerikten gezinmeye ve formlara kadar web sitenizin her bölümünün metin içermesi muhtemeldir. Kötü seçilmiş tipografi, kullanıcılarınız için çok fazla sürtüşme yaratabilir ve bu da dönüşüm kayıplarına yol açabilir.

Örneğin çok fazla yazı tipi eklemek kafa karışıklığına, odak kaybına ve kötü kullanıcı deneyimine neden olabilir. Bunu önlemek için, bir web sitesi için mükemmel bir miktar olduğu için iki yazı tipi kullanmanızı öneririz.

Buna karşılık, tipografiyi diğer güncel web tasarım trendleriyle birleştirmek, sitenizin yeni ve alakalı görünmesini sağlamaya yardımcı olabilir. Sitenizi güncel tutmak için zaman ve çaba harcadığınızı göstermenin nispeten basit bir yolu.

2021 En İyi Tipografi Trendleri

Tipografinin web siteniz için ne kadar önemli olduğunu ele aldığımıza göre, 2021 için 5 harika tipografi trendine bakalım.

1. Brütalist Stil Tipografisi

Brutalizm, mimaride ortaya çıkan ve genellikle sert, düz çizgiler ve dekoratif unsurların eksikliği ile karakterize edilen bir stildir. Dijital tipografide, bazen beklenmedik şekillerde yerleştirilmiş büyük, heybetli harflerle kendini gösterir.

Brutalist yazı tipleri, daha yumuşak renklerle son derece iyi çalışır, ancak bu, parlak sarı veya pembe kullanarak işleri değiştiremeyeceğiniz anlamına gelmez. Aslında, bakacağımız bir sonraki trend, acımasız bir yazı tipini kullanmak için mükemmel bir fırsat olabilir.

Brütalizm Nedir?

Brutalizm mimari sektörde kullanılan bir terimdir ve anlamı ‘malzemeyi mümkün olan en doğal haliyle kullanan; kaplama, süs, boya gibi eklemelere yer vermeyen; binanın organizasyon şemasının, iç mekanlarının ve taşıyıcısının dışardan da rahatça okunabildiği bir mimari yaklaşım’

Bu trend Tipografide de benzer özellikleri taşıyor. Font seçiminde bir yalınlık olduğu gibi bu öğelerin kullanımında da sadelik göze çarpıyor. Brutalizm, 50’li yıllarda ortaya çıkmış ve esas olarak posterlerde kullanılmıştır ancak şimdi bu kavram geri döndü ve tüm tasarım alanlarında karşımıza çıkıyor.

2021 Tipografi Trendleri: Brütalist Mimari Ile Tasarlanmış Londra Kraliyet Tiyatrosu 1977
2021 Tipografi Trendleri: Brütalist Mimari Ile Tasarlanmış Londra Kraliyet Tiyatrosu 1977

2. Büyük ve Cesur Başlıklar

Başlıklarınızı dikkat çekici ve dikkat çekici hale getirmek, mesajınızı iletmenize yardımcı olabilir. Cesur başlıkların bu yıl popüler olmasıyla, trendi korurken çarpıcı başlıklar oluşturabilirsiniz.

Çoğu web kullanıcısı derinlemesine okumak yerine içeriği gözden geçirdiğinden, en kritik mesajlarınızın göze çarptığından emin olmak istersiniz. Kitlenizin dikkatini çekmek için görmezden gelinmesi imkansız bir başlık oluşturmayı deneyin. Cesur başlıklar için iyi çalışan bazı yazı tipleri Franklin Gothic ve Benton Sans’tır.

2021 Tipografi Trendleri: Büyük Ve Cesur Başlıklar
2021 Tipografi Trendleri: Büyük Ve Cesur Başlıklar

3. Anahatlı Yazı Tipleri

Ana hatlarıyla belirtilen yazı tipleri, kahraman bölümünüze sağlam bir ek olabilir. Ziyaretçileriniz üzerinde güçlü bir ilk izlenim bırakmak için bunları kullanabilirsiniz.

Okunabilirlik bir endişe kaynağı olabileceğinden, ana hatları çizilmiş yazı tiplerini kullanırken renk kontrastına ekstra dikkat etmek önemlidir. Yukarıdaki örnekte görebileceğiniz gibi, çarpıcı kontrast ve etki için ana hatlarıyla çizilmiş yazı tiplerini kalın, doldurulmuş metinle birleştirmeyi deneyebilirsiniz.

2021 Tipografi Trendleri: Anahatlı Yazı Tipleri
2021 Tipografi Trendleri: Anahatlı Yazı Tipleri

4. Kırık Tipografi Düzenleri

Bozuk tipografi düzenleri, kelimeleri beklenmedik şekillerde birleştirebilir. Etki sarsıcı olabilse de, doğru yapıldığında okunabilirlikten ödün vermeden dikkat çekebilir:

Bozuk tipografi, dikkat çekmek istediğiniz başlıklar veya diğer metinler için kullanışlıdır. Seçtiğiniz yazı tipine bağlı olarak bu yazı tiplerinin okunmasının biraz zor olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, bunları önemli bilgiler için kullanmaktan kaçınmak isteyebilirsiniz.

2021 Tipografi Trendleri: Kırık Tipografi Düzenleri
2021 Tipografi Trendleri: Kırık Tipografi Düzenleri

5. Siyah&Beyaz

Minimalist web tasarımı bir süredir trend olmuştur. Bu nedenle, net, basit siyah beyaz tipografinin 2021’de ortaya çıkması şaşırtıcı değil:

Sadeliği ile bilinse de minimalizm sıkıcı olmak zorunda değildir. Hangisini metin olarak kullanacağınızı ve hangisinin arka plan olduğunu değiştirerek siyah ve beyazı alçakgönüllü şekillerde birleştirmeyi deneyebilirsiniz. Yukarıdaki örnek, zarif ama heyecan verici bir etki yaratmak için çok farklı iki yazı tipi kullanır.

2021 Tipografi Trendleri: Minimalist Siyah Beyaz
2021 Tipografi Trendleri: Minimalist Siyah Beyaz
Yukarı Kaydır
Kapat