En İyi 10 Mimari Trend: Ağustos 2021

Yunan Modernist Vahalarından Altıgen Ev Uzantılarına, Ağustos ayının en iyi mimari trendleri, sürdürülebilir bina uygulamalarına ve çevreye duyarlı malzeme seçimlerine güçlü bir vurgu ile bir araya getirildi. Modern, minimalist ve şık stillere olan talep üzerine bir araya gelmiş bu listeyi , yapılı çevreyi doğal çevresiyle ilişkilendirmeye yönelik güçlü bir çaba olarak görebilirsiniz.

457224 2 800
Çevreye Duyarlı Malzemelerle Biraraya Getirilmiş Ağustos Ayının En Iyi 10 Mimari Trendi

En İyi 10 Mimari Trend: 1 Numara;

Prefabrik Geometrik Kabinler:

  • Wander 2.0′ Tiny House

‘Wander 2.0’, ziyaretçileri “şehirden kopmaya ve doğayla yeniden bağlantı kurmaya” davet eden modüler, prefabrik bir yapıdır. Meksika, Malinalco’nun ormanlık alanlarında bulunan bu “küçük ev” fikri ve tasarımı, Rojkind Arquitectos, Amasa Estudio ve TUUX arasındaki işbirliğinin bir sonucu olarak ortaya çıktı.

Kompakt boyutuna rağmen, bu kabin benzeri yapı, tamamen işlevsel bir mutfak ve banyo dahil olmak üzere çeşitli şaşırtıcı özelliklerle donatılmıştır. ‘Wander 2.0’ iki seviyeye sahiptir, ortak alanları zemin katta tutarken yatak odasını altı metre yüksekliğinde üçgen bir çatı ile çevrelenmiş bir asma katta konumlandırır.

Ek olarak, yapı değişen hava koşullarına dayanacak şekilde inşa edilmiştir ve diğer modüllerle birlikte duracak şekilde değiştirilebilir. ‘Wander 2.0’, benzersiz bir kamp deneyimi yaşamak isteyen doğa arayan şehirliler için kesinlikle uygun bir seçenek sunuyor.

Doğayı Koruyan Mimari Tasarımlar:

  • Kore Ulusal Arboretum Çocuk Orman Okulu

Kore Ulusal Arboretum Çocuk Okul Ormanı, çocukları doğal çevrenin önemi konusunda bilgilendirmek için bir eğitim alanı olarak tasarlanmıştır. GEEUMPLUS mimarları tarafından tasarlanan mekan, dış mekanı deneyimlemek için bir sergi alanı olarak hizmet veriyor. Tasarım, mimari ve doğa arasındaki ilişkiden ve bir arada yaşamanın yollarını nasıl bulduklarından ilham aldı.

Tasarım, doğal çevreye müdahale etmeyecek şekilde mevcut ormanların etrafında inşa edilmiştir. Tasarım ayrıca arının önemine ve iklim değişikliği nedeniyle arıların varlığının nasıl savunmasız olduğuna da odaklanıyor. Böylece, ekosistemin düzgün işleyişinde arının önemini vurgulamak için, petek şekli ile yapısal tasarım bilgilendirilir.

Yunan Modernist Vahalar:

  • Modernizm, Kalesma Mykonos’ta Gelenekle Buluşuyor

K-Studio ve Studio Bonarchi, 2021’de Mikonos’ta açılan bir butik tatil yeri olan Kalesma Mykonos’u yarattı. Bu lüks Mikonya saklanma yeri, geleneksel Mikonos ruhunu modernist bir duyarlılıkla harmanlıyor. 25 oda ve iki villa ile tamamlanan Kalesma, topluluk ve köy yaşamının ruhunun hissedildiği samimi bir mekandır. Tasarım, yerel Mikonya yaşamından – köy yaşamından ilham alıyor. Tasarımcılar ve otel sahipleri, gerçek Yunan yaşamını taklit eden rahat, basit ve topluluk benzeri bir alan yarattılar.

Bu samimi destinasyon, bir dizi badanalı yapıdan oluşur ve kayalık bir manzara ve masmavi bir deniz ile çevrilidir. Her süit, aşağıdaki suyun engelsiz manzarasına sahiptir. Kalesma Mykonos, yerelin deneyimlendiği, geleneklerin aktarıldığı ve optimal rahatlamaya ulaşıldığı yerdir.

Çok Fonksiyonlu Modüler Geometrik Barınaklar:

  • ‘Ekodome’ Dayanıklı Malzemelerle İnşa Edildi

‘Ekodome’ modüler sığınak, sağlam, çok işlevli bir dış mekan sığınağı arayanlara uyum sağlamak için çok sayıda farklı ihtiyaca destek sağlayacak geometrik bir kubbe yapısıdır.

Sığınak, bir EPDM conta ile eşleştirilmiş bir alüminyum göbek ve göbek kapakları kullanılarak elde edilen jeodezik bir kubbe tasarımı ile inşa edilmiştir. Barınak, kişinin veya grubun bir arka bahçede, şebekeden bağımsız bir glamping çadırı olarak ve çok daha fazlasını kullanmak için harika hale getirmek istediği hemen hemen her yere inşa edilebilen bir kit olarak gelir.

‘Ekodome’ modüler sığınak, değişen ihtiyaçlara uyacak şekilde Seed, Luna, Terra, Stella ve Cosmos dahil olmak üzere çeşitli boyutlarda seçim yapabileceğiniz beş farklı modelde gelir.

Dalgalı Bambu Tabanlı Okullar:

  • Bali’deki Yeşil Okul, Bambu Yapımı Ark Spor Salonunu Açtı

Arc spor salonu, Green School’un Bali’deki kampüsünün bir uzantısıdır. Bambu tabanlı mimari ülke genelinde yaygın olarak bulunurken, Arc’ın benzersiz tasarımı türünün ilk örneğidir. Ibuku tarafından tasarlanan, sürdürülebilir bir şekilde tasarlanmış yapı, tamamen bambudan yapılmış karmaşık, çift kavisli bir çatıya sahiptir.

19 metreye yayılan 14 metre yüksekliğindeki bambu kemerlerin kesişmesiyle inşa edilen antiklastik ızgara kabukları çatıyı birbirine bağlar. Güç, ızgara kabuğunun eğrilerinden gelir. Binadaki kemerler, antiklastik ızgara kabuklarından gelen gerilim tarafından tutulan bir sıkıştırma kuvveti ile çalışır. Böylece ızgara kabukları kemerlerden sarkıyormuş gibi görünse de, aslında onları tutmak için çalışıyorlar. 760 metrekare alana sahip eşsiz bambu yapısı çok amaçlı bir spor sahasıdır.

Cam Akvaryum Şeklinde Evler:

  • Fishbowl House, Veliz Arquitectos Studio tarafından tasarlandı

Mimarlık stüdyosu Veliz Arquitectos tarafından tasarlanan Fishbowl House konsepti, büyük bir cam küreyi andırıyor. Alışılmadık tasarım iki kat içerir ve iç ve dış mekanları birleştirir. Eşsiz tasarımı, sakinlerine serinletici bir esinti sağlamak için doğal hava akışının evin içinde hareket etmesine izin verecektir.

Fishbowl House, üç ahşap sütun üzerine yerleştirilmiş bir kristal top şeklini alır. Bunlar, evin dışını yerinde tutmak için çelik bir tutturucu ile birleştirir. Ayrıca tasarım, yarı açık güverte de dahil olmak üzere iç ve dış mekanlar arasındaki uyum duygusunu artırmak için tamamen cam bir yapı gerektiriyor. Ahşap zeminler tasarıma bir sıcaklık hissi katarken, entegre bir şömine, siz yıldızları seyrederken evi ısıtır.

Sıcak Tonlu Paris Pastaneleri:

  • Emmanuelle Simon, Paris’teki Liberté fırınını tasarladı

Emmanuelle Simon, Paris’teki Liberté Bakery’yi tasarladı. Boulangeries Liberté Mickael Benichou’nun kurucusu, mimari stüdyoya benzersiz bir atmosfer yaratması için dizginleri serbest bıraktı. 25 metrekarelik alana sahip mekan, sıcak ahşaplara ve krem ​​rengi duvarlara sahip.

Tasarımcılar, ziyaretçileri içeride oturmaya teşvik edecek rahat ve davetkar bir iç mekan yaratmayı amaçladı. Doğal malzeme ve renklerin kullanılması, mobilyaların yuvarlak şekilleri ve ince aydınlatmanın tümü fırının ev hissi vermesine katkıda bulunuyor. Ziyaretçileri özel masif ahşap taburelere oturmaya davet etmek için fırının duvarlarına bir dizi kemerli oyuk kazınmış. Ana tezgahın arkasında dört ek koy bulunur ve ekmek seçimini göstererek baştan sona bir tasarım tutarlılığı yaratır.

3D Baskılı Beton Yaya Köprüleri:

  • Striatus 3D Baskıdır ve Herhangi Bir Takviye Olmadan İnşa Edilmiştir

Striatus, Block Research Group ile işbirliği içinde Zaha Hadid Architects tarafından tasarlanmıştır. Ortaklık, herhangi bir takviye veya harç olmadan dünyanın ilk 3D baskılı beton yaya köprüsü yapısını ortaya çıkardı. Striatus şu anda 2021 Venedik Mimarlık Bienali için halka açık park Giardini Della Marinaressa olarak sergileniyor. Köprü, Kasım ayına kadar vitrinde kalacak.

Türünün ilk örneği olan kemerli duvar yaya köprüsü, 3D baskılı beton bloklardan yapılmıştır. Yaklaşık 40 x 52 fit boyutlarındaki yaya köprüsü, duvarcılık tekniklerini gelişmiş hesaplama tasarımıyla birleştirir. Bu proje için kullanılan mühendislik ve robotik üretim teknolojileri, harç veya ek takviye olmadan montajı mümkün kıldı. Yapı, betonla inşa etmeye alternatif ve ekolojik olarak sorumlu bir yaklaşım sergiliyor.

Pastel Rattan Oda Bölücüler:

  • ‘Bilid’ Oda Bölücü Natüralist Bir Yapıya Sahiptir

‘Bilid’ oda ayırıcı, açık konseptli alanları bölümlere ayırmaya çalışacak ve aynı zamanda ilgi çekici görsel çekicilik katacak doğal bir dekor aksesuarıdır. Oda ayırıcı, ünitenin yüzeyi boyunca sıcaktan soğuğa değişen bir dizi yumuşak pastel tonla boyanmış rattan kullanılarak elde edilir. Bu aynı zamanda parçaya görsel doku ekler ve bir alanın işlevselliğini en üst düzeye çıkarmak için hafif ancak doğası gereği işlevsel bir birim olmasını sağlar.

‘Bilid’ oda bölücü, Sarunphon Boonto’nun tasarım çalışmasıdır ve çeşitli farklı ihtiyaçlara uyacak şekilde dik ve peyzajdan ilham alan bir şekle sahip olmak üzere iki tarzda inşa edilmiştir.

Nuh’un Gemisinden Esinlenen Müze:

  • Mimar Firma Olson Kundig, Berlin’deki Yeni Çocuk Müzesi’ni Tasarladı

Berlin’deki Yahudi Müzesi geçtiğimiz günlerde mimarlık firması Olson Kundig tarafından tasarlanan ANOHA çocuk müzesini açtı. Yapının tasarımı, Nuh’un yayının hikayesi ile bilgilendirildi. Amaç, iklim değişikliğini çevreleyen sorunların küçük çocuklar tarafından kolayca sindirilebileceği bir alan yaratmaktı.

Yapı, küçük çocukların özgür ve güvenli hareketine izin veren sıcak tonlar ve yumuşak şekillerle tamamlanan ahşap bir halka şeklinden oluşuyor. Ark, küçük çocukları iklim sorunları konusunda yaşa uygun bir şekilde meşgul etmek ve eğitmek için tasarlanmış bir dizi sergiyle doludur.

Ark, yerel Alman sanatçılar tarafından sürdürülebilir malzemeler kullanılarak oluşturulan yüzlerce hayvan heykeliyle tamamlandı. Çöreğin içine girildiğinde, sel gibi iklim felaketlerine işaret eden denizaltı benzeri bir kaliteye sahip. ANOHA çocuk kanadı, bilgilendirici ve oyun oynamayı düşünceli bir şekilde dengeler.

Yukarı Kaydır
Kapat