Balık Ağı Trendi 2021: İlkbahar / Yaz Sezonunda Öne Çıkıyor

Pijamadan günlük kıyafetlere ve ardından her gün tekrar pijamalara geçmemizden bir yıl sonra, ileriye bakmaya ve yeni moda trendlerinden beğendiklerimizi seçip uygulamaya hazırız.Tam da bu noktada Balık Ağı Trendi ‘ Netting’ izlenmesi gereken en sıcak İlkbahar / Yaz 2021 Trendlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Dünya bir salgın yaşarken, sıcaklığın yükselmesi ve günlerin giderek uzamasıyla moda dünyası bize kelimenin tam anlamıyla nasıl ayakta kaldığını ve yeni sezonu nasıl canlandırdığını gösterecek. Ağlı parçalar ilk başta garip gelebilir, ancak sayısız dijital moda şovunda ağın nasıl sunulduğunu gördükten sonra, Balık Ağı trendinin işe yarayacağına ikna olmak kaçınılmaz.

Balık Ağı Trendi (Netting) Nedir?

Kısaca balık ağı trendini anlatalım Netting sözcük anlamı da olabilir bir paragraf yazı

Lütfen koşup dolabınızın derinliklerinden file çoraplarınızı çıkarmayın çünkü bu ağ trendi havadar ve delikli katmanlar yaratma şeklinde hayatımıza giriyor ve file kavramı ile örtüşüyor. Podyumlara göre file elbiseler, üstler, çantalar ve eteklerden yükselişte. Balenciaga, bu trendi, tamamen basketbol potası ağından bir file elbise oluşturarak sürdürülebilirlik unsurları ekleyerek geliştirdi.

Balık Ağı Trendi 2021: Balenciaga
Balık Ağı Trendi 2021: Balenciaga Netting

Fendi gibi, omuzlarınızın üzerine ağdan bir ceket atmak da mümkün. Burberry, son bir dokunuş olarak örgü ile yapay elmasları birleştirerek, ceketleri ve çantalarının cazibesini artırarak trende farklı bir bakış açısı kattı. Simone Rocha, inciler ve boncuklar ekleyerek trendi yükseltti. Dior, Dries Van Noten, Nanushka, Valentino, Bottega Veneta, Hermes, Acne Studios’ta görüldüğü gibi giysilerin üzerine doku ve katman eklemek için kullanıldı.

Hepimiz özel görünmek ve benzersiz olmak istiyoruz, bu nedenle her zaman yaratıcı ayrıntıları ve günlük kıyafetlerimizi nasıl geliştirebileceğimizi araştırıyoruz. Balık Ağından ilham alan malzemeler aslında şaşırtıcı derecede basit bir şekilde şık birer görünüme dönüşebilir. Örneğin siz mayonuzun üzerine açık örgü bir midi elbise veya etek olarak tercih edebilirsiniz.

Balık Ağı Trendi
Balık Ağı Trendi 2021: Netting (Balık Ağı) Modası

Balık ağı Trendinin (Netting) moda dünyasındaki yerinden bu kadar bahsetmişken sürdürülebilirlik dünyasına yansımalarına da göz atmakta fayda var. Yıl 2021 ve denizlerden atıkları temizlemenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Tek kullanımlık plastiği azaltmaya yönelik kampanyalardan plaj temizleme partileri düzenlemeye kadar dünyanın her yerinden insanlar okyanusları daha güvenli ve daha sağlıklı bir yer haline getirmeye odaklanıyor.Tam da bu sebeple en son çevre dostu trend, geri dönüştürülmüş balık ağlarından yapılan ürünlerdir.

Balık Ağı Trendi 2021: Okyanuslara Zarar Veren Balık Ağları
Balık Ağı Trendi 2021: Okyanuslara Zarar Veren Balık Ağları

Dünya Vahşi Yaşam Örgütü’ne göre hayalet ağlar (okyanusta kaybolan veya terk edilen balık ağları) sadece deniz memelilerine ve ağa yakalanan balıklara zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda mercan resiflerine zarar verir, onları hastalıklara maruz bırakır. Başka bir deyişle, hayalet balık ağları okyanusun ekosistemleri için büyük bir sorundur.

Balık Ağı Trendi 2021: Okyanus Kirliliğine Dikkat Çekmek Için Plastik Atıklardan Tasarlanmış Bir Ahtapot.
Balık Ağı Trendi 2021: Okyanus kirliliğine dikkat çekmek için plastik atıklardan tasarlanmış bir ahtapot.

İster mayo, ister ev eşyası, ip veya aksesuar arıyor olun, paranızı aktivizmin olduğu yere koyarak gezegeni daha iyi bir yer haline getirmek için üzerinize düşeni yapabilirsiniz. Sürdürülebilir uygulamalar için yaratıcılık ve tutkuyla hareket eden bazı şirketler okyanuslardaki devasa hayalet ağlar ve plastik atık sorununu ele alıyor ve stilden ödün vermeden modaya ve dekorasyon öğelerine dönüştürüyor. İşte örnekleri;

Adidas, neredeyse tamamen plastik atıklardan ve denizden atılan ağlardan yapılmış bir konsept spor ayakkabı yaratmak için Parley For The Oceans adlı multidisipliner bir yaratıcı çevrecilik organizasyonuyla ortaklık kurmuştu.

O dönemde Adidas Grubu Küresel Markalardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Eric Liedtke zirvede yaptığı konuşmada, giyim sanayinin yanıt aradığı her soru için devletlere bel bağlayamayacağını söyledi. Dünya liderlerinin iklim değişikliği ile ilgili ortak bir anlaşmaya imza atmak istemesinin harika bir fikir olduğunu belirten Liedtke, “Giyim sanayi artık yönlendirilmek için beklemeyi göze alamaz. Biz de sporculara yönelik sürdürülebilir ve yenilikçi malzemeler yaratmak amacıyla Parley for the Oceans ile birlikte harekete geçtik. Okyanustaki atık plastiklerden üretilen 3D baskı ayakkabı tabanı, ne yarattığımızı sorgulamaya başladığımızda nasıl yeni endüstriyel standartlar oluşturabileceğimizi gösteriyor. Ama Adidas’ın okyanus yararına yaptığı tek şey ayakkabı değil. Plastik torbayı mağazalarımızdan çıkarttık. 31 Aralık’tan itibaren de, iş ortağımız Coty ile birlikte ürettiğimiz Adidas markalı vücut bakım ürünlerinde plastik mikroküre kullanımına son vereceğiz.” şeklinde konuştu.

Balık ağlarından özel olarak üretilen% 100 geri dönüştürülmüş polimer. Dayanıklıdır, uyarlanabilir ve her türlü aksesuara uyar. Popsicase tasarımı bu  çevre dostu iPhone kılıfı% 100 geri dönüştürülmüş balık ağlarından yapılmıştır. Popsicase.com Aynı şekilde bu mayo koleksiyonu da plastik ağların geri dönüştürülmesiyle oluşturulmuş, şaşırtıcı bir yenilik : Deakinandblue.com

Bu sandalye,  Stüdyo Hampus tarafından İsveç’teki Kosterhavet Milli Parkı kıyılarında bulunan hayalet ağlardan  dokunmuştur. Stüdyo Hampus sayesinde denizin dibine batması önlenen balık ağları, evlerimizde geri dönüştürülmüş döşemelere ve mobilyalara dönüşüyor.

Balık Ağı Trendi 2021: Balık Ağı Sandalye Tasarımı
Balık Ağı Trendi 2021: Balık Ağı Sandalye Tasarımı

Tabii bir de ilhamını bu akımdan almış, senelere meydan okuyan tasarımlar var.

Yukarı Kaydır
Kapat