2022 Trendleri: Alışveriş Yapılabilir Deneyimler Ve İçerikler Kurgulamak

2022 trendlerinin belli olmaya başladığı bu günlerde biz de alışveriş yapılabilir deneyimler (Shoppable Experience) trendinden bahsederek giriş yapmak istiyoruz. Shoppable deneyimleri, şirketlerin müşteriler için benzersiz markalı deneyimler oluşturmasının en yeni yoludur. Bu deneyimler, alışveriş yapılabilen otel odalarından yemek gösterilerine kadar her şeyi içerir.

Markalar, tüketicilerin alışveriş yapabileceği yüz yüze veya sanal deneyimler yaratır.

Tüketiciler, markaların kendileriyle ilişki kurmaya çalışırken yaşam tarzlarına ve sosyal medya tüketim alışkanlıklarına uymasını giderek daha fazla bekliyor. Bu daha özgün etkileşimler, tüketiciler arasında marka sadakati yaratır.

2022 Trendlerine Göre, Öne Çıkacak Alışveriş Yapılabilir Deneyimler:

1-Alışveriş Yapılabilir Lüks Videolar

Instagram, İlk Uygulama İçi Alışveriş Kampanyası İçin Celine Dion’a Dokundu

Geçen yıl Instagram, Celine Dion’u içeren bir uygulama içi alışveriş kampanyası başlattı. Video, Kanadalı şarkıcının “kullanıcıların Instagram üzerinden satın alabilecekleri bir giyim eşyası ve aksesuar seçimi” arasında gezindiğini gösteriyor. Öne çıkan 18 marka arasında Marc Jacobs, Adidas, Oscar De La Renta ve Michael Kors gibi isimler öne çıkıyor. Sosyal medya platformu, Dion’un 1996’da piyasaya çıkan ‘It’s All Coming Back to Me Now’ına atıfta bulunarak, “90’ların nostaljisiyle ilgili güncel Zeitgeist’i” yakalamayı amaçlıyor.

2022 trendlerine göre, bu pazarlama kampanyası, Instagram’ın uygulama içi alışveriş özelliğinin ilk büyük tanıtımını teşkil ediyor. Celine Dion’lu video tamamen alışveriş yapılabilir.

  • “Alışveriş yapılabilir gönderileri etkin olan markalar tarafından paylaşıldığında, videonun sol alt tarafında, dokunulduğunda kullanıcıların doğrudan Instagram üzerinden satın alabilecekleri ürünlerin listesini açan bir alışveriş çantası simgesi var.”

2.Alışveriş Yapılabilir Kiralık Konut

Maine’deki bu alışveriş yapılabilir Airbnb, güzelce düzenlenmiş renkli mobilyalarla oldukça dikkat çekicidir. Proje, Brooklyn merkezli kreatif ajans An Aesthetic Pursuit tarafından yürütülüyor ve firma, showroomların bilindik formunu bozmayı hedefliyor.

Alışveriş yapılabilen Airbnb, An Aesthetic Pursuit’in yeni ‘Pieces’ koleksiyonunu sergilemek amacıyla piyasaya sürüldü. Uzun renkli kilimden çeşitli eğlenceli masa ve sandalye silüetlerine kadar, tatil konaklaması aynı zamanda çağdaş İsviçre şirketi Vitra ve tasarımcılar Jasper Morrison ve Alvar Aalto’nun mobilyalarını da içeriyor.

Bir yandan An Aesthetic Pursuit, unutulmaz bir tatil deneyimi sağlayacak güzel bir özellik yaratır. Öte yandan, 2022 trendlerine göre, alışveriş yapılabilen Airbnb, misafirlere kendilerini tamamen kaptırma ve ev için çeşitli ürünleri test etme konusunda nadir bir fırsat sunuyor.

3. D&Department Jeju by Arario’nun Tüm Mobilyaları Satılık.

Tokyo’daki Schemata Architects tarafından tamamlanan Arario’nun D&Department Jeju’su, mobilyalardan bitkilere kadar her şeyin satıldığı bir restoran, galeri ve otel ile tamamlandı. D&Department, uzun ömürlü ürünler satmanın yanı sıra ürünleri onarmaya ve yeniden satmaya odaklanan bir markadır ve oteli, insanlara rahat, ev gibi bir ortamda çeşitli ürünleri deneyimleyebilecekleri bir yer sunmaktadır. Yaratıcılara hitap eden, galeri alanının hemen üzerinde oturan sanatçıları ve konaklama yerlerini ziyaret etmek için bir D News atölyesi var.

Yeni alan eski bir endüstriyel binayı canlandırıyor ve iç mekan boyunca Schemata Architects, markanın ruhuna ve değerlerine tam olarak uyan tuğla ve beton gibi orijinal unsurlarla çalıştı.

4. İnteraktif Alışveriş Yapılabilir Yemek Şovları

Walmart Cookshop, Ünlü Sunucularla Nasıl Yapılır Videolarını Paylaşıyor

Etkileşimli video şirketi Eko ile Walmart, izleyicilerin ürün ve malzemeleri izledikçe satın almalarını sağlayan yeni bir etkileşimli yemek pişirme video dizisi olan Walmart Cookshop’u tanıttı. Site, Sofia Vergara ve oğlu Manolo, Jamie Oliver ve Patti LaBelle gibi şeflerin ve ünlü ev sahiplerinin yüzlerini içeren 22 yemek pişirme videosunu paylaşıyor.

Televizyonda yayınlanan yemek programları veya çevrimiçi paylaşılan standart video tariflerinden farklı olarak, bunlar, izleyiciler ilerledikçe özelleştirmeler yapabildikleri için kendi maceranı seç ögesini içerir. Jamie Oliver’ın başrolde olduğu sebzeli quesadillas için bir videoda, izleyiciler yeşil soğan, dolmalık biber eklemeyi veya her ikisiyle de tarifi geliştirmeyi seçebilirler.

Alışveriş yapılabilen videolar, insanlara en yakın Walmart lokasyonunu seçme ve teslim alma veya teslimat için düzenleme yapma olanağı verir.

Walmart Cookshop
2022 Trendleri: Walmart Cookshop, Ünlü Sunucularla Nasıl Yapılır Videolarını Paylaşıyor
Yukarı Kaydır
Kapat