Mimari ve Tasarım Trendleri 2021: Öne Çıkan Yenilikler Neler?

2020’ye hazırlıksız yakalanmış olabiliriz ama 2021’de atağa geçen mimari ve tasarım trendleri pandemi sürecinde değişen alışkanlıklarımıza ve beraberinde ortaya çıkan ihtiyaçlarımıza yaşam alanlarımızda yer açmak için kolları sıvadı. Bu değişim öyle kapsamlı oldu ki; ofisiniz, eviniz, okulunuz, hafta sonu gittiğiniz park ve hatta tatil anlayışınıza kadar yayıldı.

Bu değişimi keyifli kılmanın ve şartların gerektirdiği şekilde adapte etmenin yolu da trendleri doğru uygulamaktan geçiyor. Mimari ve tasarım trendleri bu konuyu malzeme ve işlevsellik açısından harika fikirlerle çözüyor.

İşte bu yıl tespit ettiğimiz bazı trendler ve bunlar kesinlikle önümüzdeki yılların tasarım gündeminin de bir parçası olacaklar.

Mimari ve Tasarım Trendleri:

1. Malzeme Ve Teknik: Çelik Yapılar

Zarif bir yapı sistemini yaratmak oldukça zaman alan bir iştir. Onu tüm detaylarıyla sergileyebilecekken neden tüm işi gizleyesiniz ki?

Mimari olarak açıkta kalan yapısal çelik, estetik odağını bir binanın yapısal bütünlüğüne yerleştirir. Bu ikonik yapıların çarpıcı görsel etkisi, çeliğin neredeyse sınırsız sayıda şekil, konik form, eğri, renk ve yüzeyde üretilmesi nedeniyle mümkündür.

2. İç Mekan Çözümleri: Yaşam Alanı Bölücüleri Olarak Perdeler

Klasik perdeleri unutun. Evlerimize kapandığımız dönemde kendimize özel bir alan ve bir parçacık mahremiyet için çıldırdığımız zamanları düşünün.Tuğla duvarlarla bölmeden de kendinize özel bir alan yaratmanız ve bunu ışık oyunlarıyla yapmanız da mümkün.

3. Yeşil İstila: İç Bahçeler

Parklara bahçelere koşamadığımız, nefes almanın ve yeşilin kıymetini anladığımız dönemde bir de güzeller güzeli İç bahçeler trendimiz oldu. Evlerimizin, ofislerimizin içine taşığımız bolca bitki ve çiçek biranda kendi yağmur ormanımızı yaratma noktasına getirdi bizi. İç mekanlara sığdıramadığımız bitkiler ve ağaçlar kendilerine çatılarda, cephelerde yer buldu.

4. Renk: Monokrom

Sakin bir etkiye ihtiyaç duyulan mekânlarda sıklıkla tercih edilen monokrom ya da diğer bir deyişle “tek renkli” tasarım anlayışı, minimal ve özgün iç mekânlar oluşturmada tasarımcıya sınırsız bir özgürlük sağlıyor.Tasarımda istediğiniz etkiyi yaratmanızı sağlayacak renk armonilerini oluşturmak için çeşitli renk şemalarını kullanılabilirsiniz. Bunlardan biri ve en kolayı “monokrom” renk şemasıdır.Mono “bir” ya da “tek” anlamına gelse de bu renk yaklaşımı, tasarımda birçok yerde aynı rengin kullanılması demek değildir. “Monokrom”, resim, çizim, tasarım ya da fotoğrafların tek renkten oluştuğunu ifade eder. Kökü, Antik Yunan’da “tek bir renkten olan” ya da “tek renkli” anlamındaki “monokhrōmatos”tan gelir.

Renk vurgulaması ile alanların, mobilyaların üzerinde sanat eseri etkisi yaratmak ve tüm ilgiyi tek noktada toplamak mümkün.

5. Uzantılar ve Eklentiler

Yeni alışkanlıklar beraberinde yeni ihtiyaçları da getirdiğinde ve nefes alacak daha fazla alana ihtiyaç duyduğumuzda harekete geçmek gerekebilir .Yaşam alanlarımızı değiştirmenin yolu yıkıp sil baştan yapmak değil ufak eklemeler olabilir.

6. Kamusal Alanların Yeniden Düzenlenmesi

Park ve bahçelerin pandemi sonrası yeniden düzenlenmesi gerektiğinde, tasarımcılar ve mimarlardan da eğlenceli ve yaratıcı fikirler gelmeye başladı.Yeniden birarada olabileceğimiz ama yeni kuralları da hiçe saymayacağımız mekanlar ortaya çıktı.

Yukarı Kaydır
Kapat