2022 Dekorasyon Trendleri: İç Mekan Tasarımları

2022 dekorasyon trendlerinde bizleri neler bekliyor? Birçoğumuz için köklere döndüğümüz, basit yaşam prensiplerini yeniden benimsediğimiz bir yıl oldu. Evlerinde bolca vakit geçirmek durumunda kalan bir çok kişi yenilikler ve değişiklikler yapmaya yöneldi. Mekanlarda moda ve trend olan; stili, renkleri, dokuları, desenleri seçerken aynı zamanda sürdürülebilirliğin izini sürdüğümüz bir farkındalık çağı başladı. 

Artık büyük markaların da yöneldiği sürdürülebilirlik devrimi; iç mimari, dekorasyon ve ürün tasarımlarına da yol gösterdi.Tüm bu gelişmeler ışığında trendleri takip etmek ve her zaman güncel kalmak isteyenler 2022’ye hakim olacak dekorasyon trendlerine göz atabilir. 

1. 70’ler Retro Tarz

Modada başlayan nostaljik bir canlanma stili, önümüzdeki 2022 iç tasarım trendlerinde yeniden popüler olacak.

2. 90’lar Kentsel Tarz ( Urban Style)

Bu on yılda başlayan sokak sanatı hareketi, çağdaş bir hisle geri dönecek.

3. Akıllı Mobilyalar

Yeni tüketiciye uyarlanmış, dijital veya otomatik özelliklere sahip mobilyalar yaklaşan bir trend. İnsanların yaşam tarzları teknoloji üzerinden değerlendirilecek.En yakın örneği vermemiz gerekirse;

Dünyanın en büyük mobilya firmalarından IKEA, teknolojik çözümlerini artırmayı sürdürüyor.Bu sefer bir hava temizleyici olan STARVIND’ i duyurdu. Akıllı hava temizleyicisi yine bir mobilyaya entegre geliyor. Sensörleri sayesinde havayı algılayıp otomatik olarak temizleme görevine başlarken sehpa içerisine monte tasarımıyla evinizdeki dekorasyonu da bozmuyor.

İç mekan kullanımı için tasarlanan Starkvind; hem tek başına hem de IKEA’nın Akıllı Ev uygulaması aracılığıyla kullanılmakta.IKEA Starkvind serisi altında geliştirilen akıllı hava temizleyici 3 farklı filtreye sahip ve 2.5 mikro metre yani milimetrenin 400’de biri büyüklüğe kadar olan partikülleri yüzde 99.5 oranında temizleyebiliyor. 

4. Puantiyeli Tasarımlar

İkonik retro baskı, iç tasarımdaki ifadesini yeniden kazanacak.

5. Çok Fonksiyonlu Alan Kullanımı

Modern ev, daha az bölüme sahip olacak, yaşamak, yemek yemek ve yemek pişirmek için tek bir alana sahip olacak. Kısmen bölme olarak bazı dekor unsurları ile.

6. Cam Sürdürülebilir Malzemeler

Cam katlanabilir duvarlar veya bölücüler, tüm yıl boyunca iç ve dış yaşam arasında bir dinamik yaratacaktır. Ayrıca, mobilyada cam, sürdürülebilir bir malzemedir.

9
2022 Dekorasyon Trendleri: İç Mekan Tasarımları 31
Maria Murawsky Office E Berlin Luxury Office Interiors Photo Tom Kurek Yellowtrace 05 1024X683 1
2022 Dekorasyon Trendleri: İç Mekan Tasarımları 32
Decadence Bookcase 1 1024X683 1
2022 Dekorasyon Trendleri: Cam Sürdürülebilir Malzemeler

7. Organik Malzeme Kullanımı

Doğal parçalara sahip olma konusunda artan bir farkındalık var. Mantar duvarlar ve formsuz objeler , 2022 sezonunun iç tasarım trendlerini öne çıkaracak.

8. Yeşilin Binbir Tonu

Doğa, iç mekanlarda hüküm sürmeye devam edecek. Yeşil renk, doğanın bize sunduğu bir sağlık sembolü olarak evlerimizin en sevilen misafiri olacak.

9. Yeni Minimalizm

Bu yeni hareket, yüksek kaliteli ve son teknoloji tasarım parçalarıyla net mimari çizgilerden oluşuyor.

10. Rekreasyon Alanları

Bir sonraki iç tasarım sezonunda iş ve eğlence için tasarlanmış bir mekan büyük önem taşıyacaktır.

Yukarı Kaydır
Kapat