Hayatı Yaşama Sanatı: Lagom Felsefesi Nedir?

Lagom kelimesi artık tüm yaşam bloglarından yeni sezon iç mekan koleksiyonlarına kadar her yerde ana akımın bir parçası. Ancak geçen yıl evde ne kadar zaman geçirdiğimiz düşünülürse, hayatınızın gerçekte ne kadar ‘lagom’ olduğunu değerlendirmenin zamanı gelmiş olabilir. Hayattan hep daha fazlasını isteyenlerin denemesinde fayda var. İşte bilmeniz gereken her şey.

Lagom Felsefesi Nedir?

‘Not Too Much, Not Too Little
Ne Çok Az, Ne Çok Fazla, Olması Gerektiği Kadar

Lagom

İsveçlilerin hayat standardını yükselten ve mutlu bir yaşama sahip olmalarının nedeni olarak gösterilen: Lagom felsefesi kabaca “ne çok az , ne çok fazla, kararında” anlamına gelir.

Lagom Felsefesi Bir Trend Mi?

Pinterest’te Lagom aramaları artmaya devam ederken ve Ikea’nın Lagom kampanyası dikkat çekmişken, Lagomun bir trend olmaktan çok öte olduğunda ısrar edenler çoğunlukta. 2016’da Hygge’ın popülaritesinden sonra Lagom’u son trend olarak görmek kolay. Hygge’den farklı olarak, genellikle “İsveç memnuniyetinin sırrı” olarak adlandırılan Lagom, hayatınızı yaşamak için bir felsefe ve kapsayıcı yaklaşımdır. Lagom’un temeli, yaşamdan sadece kendiniz için yeterince alırsanız, başkalarının mutlu olması için yeterince bıraktığınıza inanarak, memnuniyet ve mükemmel bir denge yaratmaktır.’

Lagom mükemmellik değil, sıradan günlük endişelerinize basit, ulaşılabilir çözümler bulmaktır. Bu bir iş ve yaşam dengesidir, bu nedenle her şey birbiriyle sürdürülebilir bir varoluş içindedir.

Teoride pratik görünüyor, değil mi? Daha etik kıyafetlerle dolaşmayı, kapsül gardırop kurmayı , yerel olarak yemek yemeyi ve kendi sebzenizi yetiştirmeyi, kendinizi daha dinlenmiş hissetmek için gün içinde daha fazla mola vermeye zorlamanızı tavsiye etse de günümüz bazen karmakarışık oluyor bazen listelerimizdeki her şeyi kontrol edemiyoruz. İşte Lagom’un güzelliği bu.

Sorunsuz bir yaşam tarzı, yani mükemmel olmasa bile sahip olduklarımızda nasıl zevk ve memnuniyet bulacağımızı öğrenmektir. Ve yaptığımız her şeyin, dünyada sürdürülebilir, daha az yıkıcı yaşamlar sürdürmemizde önemli bir rol oynadığını anlamaktır.

Daha azına sahip olma sanatı olan minimalizm, şu anda ev, giyim, yemek ve daha pek çok alanda kendini gösteren devasa bir yaşam tarzı trendi. Zamandan tasarruf etmek için yemek hazırlığını giderek daha az temel malzemeyle yapıyoruz, bu gezegendeki ayak izimizi azaltmak için kıyafetlerimizi en aza indiriyoruz ve evimizde daha az süs eşyası satın alıyoruz, böylece dağınık hissetmeyiz.

‘Lagom, dengeli ve verimli bir varoluş yaşamayı seçerek bizi mutlu bir yaşam yaratmaya teşvik ediyor.’

Lagom Felsefesi Nasıl Uygulanır?

Her geçen gün kaynaklarımızı tüketirken, gezegenimize saygı duymaya başlayarak ilk adımı atabiliriz. Sürdürülebilir bir şekilde tüketmek ve sıfır atık hareketini benimsemek felsefeyi kavramak için ilk adım. Plastik tüketimini azaltmak, geri dönüşüme zaman ayırmak, suyu dikkatli kullanmak, bisiklet kullanmak yapabileceklerinizden bazıları.Tüm bunların yanı sıra olduğumuzdan fazlasını hedefleyip, anı yaşamayı unutmamak, sahip olmadıklarınızdan çok sahip olduklarınıza odaklanmak da önemli.

Sürdürülebilir, kaliteli giyim parçalarına yatırım yapmayı teşvik eden Lagom aynı zamanda kapsül gardırop konseptini de destekliyor.İstenmeyen veya kullanılmayan kıyafetleri temizleyerek ve onları sınırlı sayıda sevilen, çok yönlü giysilerle değiştirerek oluşturulan minimalist, son derece pratik bir gardırop çözüm olacaktır.

Kapsül gardırop, kıyafet seçmeyi kolaylaştırdığından, giyinmenin stresini üzerinizden atar, alışveriş ve çamaşır yıkamak için daha az zaman ve enerji harcarsınız. Ayrıca daha ekonomik ve deneyenler kendilerini daha mutlu hissettirdiğini söylüyor.

Hayatı Yaşama Sanatı : Lagom Felsefesi
Hayatı Yaşama Sanatı : Lagom Felsefesi

Dinlenme Sanatını Öğrenin:

Bir İsveçli ile sohbet ettiğinizde, onların çok nadiren araya girdiklerini veya başka biri hakkında konuştuklarını fark edeceksiniz. Sesler eşit tonlarda tutulur ve konuşmadaki duraklamalar tamamen kabul edilebilir. İngilizler için bu, dayanılmaz derecede garip gelebilir. Kültürel olarak, konuşmadaki bir boşluktan o kadar endişe duyuyoruz ki, insanlar cümlelerini tamamlamadan önce sürekli örtüşüyoruz. Dinleme sanatına yoğunlaşın…

Lagom Felsefesine Göre Ev Dekorasyonu:

“İleri dönüşüm, geri dönüşüm ve mümkün olduğunda sürdürülebilir malzemeler kullanmak, gezegenden çok fazla şey almadan sevdiğiniz ev konforunu yaşamanın yoludur.”

Alışkanlıklarımızı değiştirerek lagom yaşam tarzını nasıl benimseyeceğimizi zaten biliyoruz, ancak bu trendi ev dekorumuza nasıl dahil edebiliriz? Her şey gereksizleri ortadan kaldırmak ve şık, minimalist ve seçilmiş stillerle işlevsel parçalara odaklanmakla ilgilidir. Lagom ile hala güzel bir eve sahip olabilir ve çevreyi düşünürken konfor içinde yaşayabilirsiniz.

Bu ince dekorasyon stili, eski ve yeninin, katmanların mükemmel dengesine ulaşmakla ilgilidir. 

‘Lagom hayatı basit tutmakla ilgilidir. Hayatı fazla karmaşıklaştırmayın ve çok daha fazlasını başaracaksınız. Bu, elbette bir uyum ve denge duygusu yaratmak için evlerimize ve iç mekan şemalarımıza çevrilebilir. Bu görünümü elde etmek için, renk paletinizi evde yalnızca birkaç temel renk içerecek şekilde düzenleyin. Ücretsiz nötr grupları, zarafet ve sadelik sağladıkları için bunun için idealdir. Az daha çoktur gibi aksesuarlarınızı geri alın ve lagom görünümüyle mükemmel bir şekilde uyumlu bir doğa ve sürdürülebilirlik unsuru sundukları için bazı iç mekan bitkileri ekleyin.’ – Nina Kullberg, İsveçli tasarımcı

Öne Çıkacak Mobilyalara Odaklanın

Scandi yaşam tarzı, sahip olduklarınızı takdir etmek ve bununla mutlu olmakla ilgilidir. Küçük odalarla uğraşıyorsanız, yükseklik algısını eklemek, daha geniş bir alanınız varmış gibi göstermenin harika bir yoludur. Bunu yapmanın en iyi yolu, deyim gibi öne çıkan mobilya parçalarıyla dikkat çekmektir.

Dağınıklıktan uzak kalmak her zaman kolay değildir, ancak bunun alanlarımızdan daha fazla keyif almamızı sağladığını biliyoruz. Akıllı depolama sistemlerini tanıtmak için zaman ayırarak, her odanın sakin olmasını sağlamak için alanınızın keyfinde gerçek bir fark yaratabilirsiniz

Rahatlatıcı Bir Atmosfer Yaratın

Lagom, cesur ayrıntılarla aşırı deneysel olmak istemeyen biri için temiz bir temel sunuyor. Beyaz, gri ve bejin farklı tonlarına sahip nötr bir palet ,organik malzemelerle ilişkilendirilen renkler ,sakin ve rahatlatıcı bir atmosfer için mükemmel bir zemin sağlayabilir.

Lagom
Hayatı Yaşama Sanatı : Lagom Felsefesi

Yeşil Düşün

Evinize daha fazla bitki ve yeşillik katın, bu gerçekten nasıl hissettiğinizi değiştirir. Birkaç iyi yerleştirilmiş bitki, hatta bir iç mekan ağacı, içerideki dış mekan hissini getirecektir.

Lagom Felsefesi
Hayatı Yaşama Sanatı : Lagom Felsefesi

Cam yüzeylerin ve aynaların, herhangi bir odayı daha geniş ve havadar göstermenin kolay bir yolu olduğu iyi bilinmektedir. Aynalar ışığı yansıtarak alanı açmaya yardımcı olur , anında derinlik katar ve boyutu ne olursa olsun sahip olduğunuz alanı takdir etmenize yardımcı olur.

Lagom Felsefesi
Hayatı Yaşama Sanatı : Lagom Felsefesi

Az Ama Öz

Az kesinlikle daha fazladır. Lagom tamamen doğru dengeyi bulmakla ilgilidir. Minimalizm anahtar olsa da, iç mekanlar açıkça minimal olmamalıdır. Yalnızca işlevi olan şeyleri satın alın. Çevre dostu malzemeler ve nötr renk paletleri ile vurgulayın. İşlevsel ve sade bir ortamda size rahatlık hissi verecek mumlar, battaniyeler ve yastıklar satın alın. Bit pazarı ganimetleri, karbon ayak izinizi minimumda tutarken evinize benzersiz bir his katabilir.

Tek Bir Odak Noktası Oluşturun

Evinize bir lagom dokunuşu eklerken hatırlamanız gereken en önemli şey, onu fazla karmaşık hale getirmemektir. Birkaç temel unsur yerine bir odada tek bir odak noktası oluşturmaya odaklanın ve bunu yaparak aşırı modern yaşam ve sadelik izlenimi yaratacaksınız. Odanızın odak noktasını seçin ve ona bağlı kalın.

Evinizi Taze Hissettirin

‘Koyu renkler bir alanı küçük hissettirebilir. Bundan kaçının ve odaya “ışık” getirmeye yardımcı olacak nötr ve havadar tonları tercih ederek evinizin taze ve parlak hissetmesini sağlayın. Kullanılabilir alanı en üst düzeye çıkarmak için renk paletini beyazlar, bejler, açık maviler ve griler ile yumuşak tutmayı unutmayın.

‘Ayrıca, temaya uyması ve alan yanılsamasını daha da artırmak için benzer tonda yumuşak mobilyalarla bunu tamamlamanız gerekir. Yüksek bir tavan izlenimi vermek için, gözü yukarı çekmek için onu duvarlardan daha açık bir tonda boyamayı deneyin.’

Yukarı Kaydır
Kapat