Mimari Kemer Tasarımının Rönesansı

Güzel şekillendirilmiş kemer tasarımı, İkinci Dünya Savaşı’nın bitiminden sonra kasıtlı olarak terkedilene kadar hemen hemen her dönemde binalarda yaygındı. Bununla birlikte, kemer tasarımının çok yönlü olanakları şimdi bir geri dönüş yaşıyor. Özellikle oluklu kaplama görünümüyle bir araya geldiğinde heyecan verici olduğu kesin.

Yuvarlak kemer, mimarlık tarihinin hemen her döneminde tekrar tekrar kullanılmış olan üslupsal bir unsurdur. Uzun bir süre boyunca, aslında büyük açıklıklar arasında köprü kurmanın tek yoluydu. 240 yuvarlak kemeriyle Kolezyum, bugüne kadar Roma mühendisliğinin bir harikasıdır. Ancak 20. yüzyılın başlarında, artık yapısal olarak gerekli olmadığı ve görsel olarak da çağın ruhuna uymadığı için yuvarlak kemer atıldı. Ayrıca, Nasyonal Sosyalizm mimarisinde, örneğin Münih’teki Führerbau’nun cephelerinde kemerlerin kullanılması, modern mimarlar tarafından üslubun neredeyse tamamen reddedilmesine neden oldu. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, binaların planlanmasında düz çizgiler ve dik açılar hakim oldu. 1980’lere kadar mimarlar zaman zaman ve çekinerek tekrar yuvarlak kemerler tasarlamaya başladılar, ancak kalıcı bir akım yaratmadılar.

Kemer, mimarlıkta iki sütun veya ayağı birbirine üstten yarım çember, basık eğri, yonca yaprağı vb. biçimlerde bağlayan ve üzerine gelen duvar ağırlıklarını, iki yanındaki ayaklara bindiren tonoz bağlantıdır.

Münih'Teki Führerbau'Nun Cephesi Kemerleri
Münih’Teki Führerbau’Nun Cephelerinde Kemerlerin Kullanılması, Modern Mimarlar Tarafından Üslubun Neredeyse Tamamen Reddedilmesine Neden Oldu.
Shutterstock 789412159 16 9 1613114543 880X495 1
240 Yuvarlak Kemeriyle Kolezyum, Bugüne Kadar Roma Mühendisliğinin Bir Harikasıdır.

Mimari Kemer Tasarımları ve Çeşitleri:

30 Types Of Architectural Arches Diagram Chart Aug16
Mimari Kemer Tasarımının Rönesansı 29

Kemerler Bugünlerde Kesinlikle Yükselişte

Kemer görünümünü bugünlerde giderek daha sık mobilya, aksesuar veya mağaza ve otellerde popüler dekoratif öğeler olarak bulabilirsiniz. Özellikle iç dekorasyon sektöründe, kemer tasarımı, uzun süredir yaşam alanlarımıza hakim olan sade minimalizmden sonra hoş bir değişiklik. Frankfurt’un eski kentinin yeniden inşasında mimarlar, sadece rekonstrüksiyonlarında değil, aynı zamanda yeni binaların tasarımında da yuvarlak kemer motifini benimsediler. Özellikle sofra takımı sektöründe kemer tasarımının popüler olduğuna da dikkat çekelim.

Mimari Kemer Tasarımının Perakende Sektöründe Kullanımı

Tianhua Yizhu, Çin’in Şanghay kentindeki CR times square alışveriş merkezinde bulunan mücevher mağazasını tasarladı. Alışveriş merkezinin klasik tiyatro unsurlarını sürdüren kuyumcu, iç mekanı şekillendirmek için kavisli kemerler ve perde dekorasyonu kullanmış. Mavi, pembe ve altın rengi unsurlarla vurgulanan tasarım, geleneksel kuyumcuların alışılmış tarzından uzak, sanatsal ve modern bir atmosfer yaratmış.

Mimari Kemer Tasarımların Fransız Öncüsü Dorothee Meilichzon:

Bu tarz rönesansın gerçek kraliçesi, son yıllarda şık vintage tarzıyla uluslararası gece kulübü ve otel sahnesinin tozunu tamamen almış Parisli tasarımcı ve iç mimar Dorothée Meilichzon olmalı. Her projesi farklıdır ve farklı malzeme, renk ve tarzları denemekten asla bıkmaz. Ancak, hangi sektör veya ülke olursa olsun, hiçbir projesinde asla vazgeçmediği bir stilistik araç var: yuvarlak kemer. Bunun nedenini henüz kamuoyuna açıklamamış olsa da, insanların her şeyden önce iç mekanlarında kendilerini rahat hissetmeleri gerektiğini sürekli vurguluyor.

Il Palazzo Experimental Dorothee Meilichzon Arch Design
Hotel Il Palazzo Experimental in Venice, Italy, Design by Dorothee Meilichzon © Il Palazzo Experimental

Sadece İyi Hisler!!!

Kemer tasarımı ile yaratılabilecek kendini iyi hissetme etkisine odaklanan sadece Dorothée Meilichzon değil. Diğer uluslararası tasarımcılar ve mimarlar da onun liderliğini takip ediyor. Çok sayıda butikte, barda, restoranda ve otelde yuvarlak kemerler bulunuyor. Özellikle modern görünmelerini sağlamak için genellikle doğrusal formlara ve yüksek renklere zıt olarak kullanılırlar. Diğer ortamlarda, bir yerin tarihine saygı gösterirler. Örneğin, Kanada Kimpton Saint George Hotel’de, Toronto şehrinin çeşitli mimari tarzlarının bir hatırlatıcısı olarak hareket ederler.

Kemer Tasarımının Rönesansı
Kimpton Saint George Hotel in Toronto, Canada,© Naomi Finlay

Mimari Kemer Tasarımı Ve Oluklu Görünüm

Oluklu görünüm, özellikle yuvarlak kemerlerle iyi bir tezat oluşturuyor. Berrak yapıları, akıcı kemer tasarımı formları ile uyumlu bir şekilde parçalanmıştır. Bu kombinasyon, en azından bazı mimarlar ve tasarımcılar arasında, yuvarlak kemerlerin hala taşıdığı eski moda ve havalı olmayan itibarı ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. Yuvarlak kemerlerin ve oluklu kaplamanın yan yana getirilmesinin, küçük sofra takımları ve gösterişli oda bölücüler ile eşit derecede iyi çalıştığını belirtmek de ilginçtir. Ayrıca, bir veya diğer öğenin yoğunluğu, bir nesnenin etkisini etkileyebilir. Yuvarlak kemerin hakim olduğu yerde, etki pürüzsüz ve yumuşak olma eğilimindedir. Oluklu görünümün hakim olduğu yerde oldukça modern ve akılcı görünüyor.

Duyguların Taşıyıcısı Olarak; Mimari Kemer Tasarımı

Günümüzde yuvarlak kemerler sadece çok yönlülükleri ve dekoratif güzellikleri için değil, aynı zamanda duyguları taşıyabilmeleri için de takdir edilmektedir. Bir havlu veya kilim üzerindeki eğlenceli çizgiler bir koruma hissi verebilir ve parlak renklerde çocuksu bir hafiflik ve neşe duygusu yayarlar. Fundamental Berlin’den gelen kemer şeklindeki Cloud masa düzeni, işyerine cazibe hissi bile katabilir.

Ambiente Fair Emotional Living Decoration Arch Design
1 Beach Towel By Le Jacquard Francais / 2 Poster By Timi Of Sweden / 3 Kare Design Carpet / 4 Vase By Byfly
Kemer Tasarımının Rönesansı
Fundamental Berlin

Günlük kullanım için modaya uygun ve işlevsel aksesuarlarda kemer tasarımının artan kullanımını görmek de ilginç: Yarım daire şekli, el çantaları, vazolar veya mücevherler tasarlamak için idealdir. Kemer tasarımı, malzeme ve gündelik nesnelerin işleyişi söz konusu olduğunda da sayısız olanaklar sunar. Güzel bir örnek, Jacob Starley’nin zarif Tinge Sarkıt lambasıdır. Ampuller, lambanın telkari metal çerçevesine asılır ve cam disk pirinç bir düğme yardımıyla döndürülerek ışık kısılabilir.

Sonuç olarak, kemer tasarımının uzun zamandır havalı olmayan, modası geçmeyen ve ideolojik olarak şüpheli kabul edilmesine rağmen, yuvarlak kemerin mimari ve tasarım dünyasına geri dönüş yolunu bulması prensipte yalnızca bir zaman meselesiydi. Geriye dönüp baktığımızda, binlerce yıllık geleneği ile mimarlığın bu estetik ve çok yönlü temel unsurunu çok ender olarak yakın geçmişte görmüş olmamız üzücü. Bu nedenle, uzun süredir gecikmiş bir rönesansın şimdi gerçekleşmesi daha iyi.

Yukarı Kaydır
Kapat