Yemeklerin Menşei: Geleneksel Yemekler Aslen Nereden Geliyor?

Geleneksel yemekler denince hepimizin favori bir yemeği vardır, ancak bu yemeğin nereden geldiği genellikle ikinci kez düşünmeyiz. Tabii ki, bir yiyeceğin kökeni söz konusu olduğunda normalde bir fikre sahibiz, ancak sizi şaşırtacak şey, yiyeceklerin kökenlerinin göründüğü kadar açık olmadığıdır. Örneğin “Kruvasan” denince Fransa, “Dondurma” denince Roma/İtalya veya “Donut” denince ilk aklınıza Amerika gelecektir.. Ama aslen kökenlerini tamamen duyduğunuzda çok şaşıracağınıza eminiz.

Gastronomik Köken Nedir?

Gastronomik köken ve sosyolojik olarak kültürler arasında aktarılan bir kültür olduğunu söyleyebiliriz. Nesillerden beri devam eden bu aktarım gelenekselleşen yemek kültürünü doğurmuştur. Bununla, gerçekten düşündüğümüz kadar gerçek olup olmadıklarını keşfetmek için tüm dünyada sevilen bazı popüler yiyeceklere derinlemesine göz attık.

İşte size her şeyi tekrar sorgulamanıza neden olabilecek en sevdiğimiz büyüleyici yemek kökenlerinden 10 tanesi!

Churros:

Churros’un – Bildiğimiz Menşei: İspanya 1550 – 1600 MS.
Churros’un – Asıl Menşei: Çin 1200 MS.

İspanyol tatlılarını churros’u düşünmeden düşünmek mümkün mü? Dünya çapında İspanyol sokak yemekleri mutfağının sağlam bir temeli olan churros, aslında İspanyol değil.

Yemeklerin Menşei: Churos Tatlısı
Yemeklerin Menşei: Churos Tatlısı

Çin kahvaltısının favorisi youtiao’nun, aslında tatlıdan ziyade biraz tuzlu olan bir çeşidi olan derin yağda kızartılmış hamur şeritleri, 17. yüzyılda Portekiz üzerinden İspanya’ya getirildi. Orada, hamuru tanıdık churros profiline ve bugün hepimizin bildiği ve sevdiği şekerli muameleye sokmak için yıldız şeklinde bir ağızlık kullanıldı.

Croissant: Kruvasan

Kruvasan’ın – Bildiğimiz Menşei: Fransa 1200 MS.
Kruvasan’ın – Asıl Menşei: Avusturya 1600 MS.

Kruvasanlarınızı ister tuzlu ister tatlı yiyin, Fransız kültürüne çok kök salmış bu lezzettir, katmer gibi lamine hamur işi kahvaltılarda ve ikramı aslında Avusturya’nın Viyana kentinde aslen yaratılmıştır.

Yemeklerin Menşei: Croissant
Yemeklerin Menşei: Croissant

Kipferl, kruvasanın manevi atası olarak kabul edilir. Pek çok tarihçi, hilal şeklindeki ikramlıkların, ilk olarak 12. yüzyılda bahsedilen hamur işi ile Paskalya’yı kutlamak için pagan geleneklerinin bir parçası olarak pişirilen asırlık manastır fırınlarına kadar uzandığına inanılmaktadır.

Doughnut: Donut

Donut’un – Bildiğimiz Menşei: Amerika 1800 MS.
Donut’un – Asıl Menşei: Yunanistan 776 MÖ.

Dunkin’ Donuts ve Krispy Kreme, yalnızca bu inanılmaz tatlı ikramın satışı yoluyla kendilerine dünya çapında isim yapmış büyük Amerikan markalarından sadece ikisi. Ama çörekler, sandığınız gibi Amerikan yıldızları değil. Ayırt edici halka şekline sahip olmasalar da, bugün bildiğimiz şekliyle çöreğin en eski versiyonu, genellikle onları Avrupa’dan New York’a (ya da o zamanki adıyla New Amsterdam’a) getiren Hollandalı yerleşimcilere kadar uzanır.

Yemeklerin Menşei: Donut
Yemeklerin Menşei: Donut

Ancak Yunanistan, çöreklerin kalbinin yattığı yerdir. Loukoumades, bilindiği gibi, özünde bal ve cevizle kaplanmış küçük çörek toplarıdır. MÖ 776’daki ilk Olimpiyat Oyunlarına kadar uzanan ve kazananlara “bal jetonları” olarak sunulduğu, kaydedilen en eski tatlı olarak kabul edilirler.

Chicken Tikka Masala: Tavuk Tikka Masala

Tavuk Tikka Masala – Bildiğimiz Menşei: Bangladesh 1530-1600 MS.
Tavuk Tikka Masala – Asıl Menşei: UK (Glasgow, Scotland) 1970 MS.

Konu gıda kaynaklı yanlış anlamalar olduğunda Batı Asya ve İskoçya’nın bir tür ticaret anlaşması olabilir gibi görünüyor. Tikka masala, Babür İmparatorluğu döneminde kesinlikle Hindistan alt kıtasında ortaya çıktı ve 1600’lerde popüler hale geldi – bu tarihsel belgelerde mevcuttur.

Yemeklerin Menşei: Tavuk Tikka Masala
Yemeklerin Menşei: Tavuk Tikka Masala

Ama tikka masala farklı bir hikayedir. Tikka genellikle kömürlerin üzerinde pişirilen baharatla marine edilmiş kuru bir et yemeği iken, tikka masala soslu, zengin ve kremsidir. 1970’lerde, Glasgow, İskoçya’da bir Hintli şef çalışıyorken ve Batılıların katı bir Hint/Bangladeşli muamelesi olarak görmeye başladıkları yemeği aslında ilk olarak İngilterede geliştirdi.

Fish & Chips: Balık ve Patates

Fish and Chips – Bildiğimiz Menşei: Birleşik Krallık 1500 – 1860 MS.
Fish and Chips – Asıl Menşei: Portekiz 800 MÖ.

İngiliz sahil şeridinin ünlü olduğu bir şey varsa, o da balık ve patates kızartmasıdır. En az bir yonga dükkanı olmayan bir sahil kasabası bulmak için zorlanacaksınız. Balık ve patates kızartması, İngilizlerin temel gıda maddesi haline geldi, aslında, İkinci Dünya Savaşı sırasında Winston Churchill, yemeği karneden muaf tuttu. Ancak balık ve cipslerin hiç İngiliz olmadığını duymak şaşırtıcı olabilir – bunlar Portekizli.

Yemeklerin Menşei: Balık Ve Patates
Yemeklerin Menşei: Balık Ve Patates

Portekizli Sefarad Yahudilerinin, dini zulümden kaçarken 1400’lü yıllarda İngiltere’ye peshkado frito adlı asırlık bir Endülüs yemeği satın aldıkları söyleniyor. Beyaz balıklar, Şabat Günü için ince bir un tabakasında kızartılırdı ve 1800’lerde patatesler popüler hale geldiğinde, kızarmış balığa mükemmel bir eşlik ettiler. Artık “Cuma cipsleri”nin nereden geldiğini biliyorsunuz!

İsveç Köftesi:

İsveç Köftesi – Bildiğimiz Menşei: İsviçre 1700 MS.
İsveç Köftesi – Asıl Menşei:
Türkiye 400 MÖ.

İsveç köftesi almadan IKEA’ya bir gezi aynı olur mu? Adından yola çıkarak, muhtemelen onları bugünlerde İskandinav ülkesinin en sembolik ihracatlarından biri olarak düşünebilirsiniz, ancak aslında Türkiye’den geliyorlar – ya da en azından tarifi öyle. Etleri yemeyi daha kolay hale getirmek için top haline getirme fikri benzersiz değil (Çin yüzyıllardır yapıyor), ancak İsveçlilerin en çok sevdiği Türk sunusuydu.

Yemeklerin Menşei: İsveç Köftesi
Yemeklerin Menşei: İsveç Köftesi

Türk tarifinin 18. yüzyılda Kral Charles XII tarafından İskandinavya’ya getirildiği söyleniyor. Köfte olarak bilinen Türk köfteleri, soğan, yumurta, maydanoz, ekmek kırıntıları ve tuz gibi ortak malzemelerle birlikte sığır eti ve kuzu eti kullanılarak yapılır, ancak İsveç köftesi bugünlerde genellikle domuz eti bazlıdır.

Ice Cream: Dondurma

Dondurma – Bildiğimiz Menşei: İtalya 1295 MS.
Dondurma
– Asıl Menşei: Moğolistan 1200 MS.

İtalyanlar dünya çapında dondurmalarının ve gelatolarının kalitesiyle tanınırlar ve onların gerçekten de bu lezzetli tatlı ikramın mucitleri olduklarını düşündüğünüz için affedilirsiniz – ama yanılıyorsunuz. Bu övgü aslında Moğolistan’a gidiyor… ya da hikaye böyle devam ediyor (tamam, bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz dondurma değil).

Yemeklerin Menşei: Dondurma
Yemeklerin Menşei: Dondurma

Bu tamamen tesadüfen oldu. Moğol atlılarının Gobi Çölü’nde erzak olarak manda veya yak sütü taşıdıkları, ancak sıcaklık düştükçe ve dörtnala koştukça sütün çalkalanırken donacağı söylenir. Moğol İmparatorluğu 1200’lerde genişledikçe, bu yeni buzlu süt muamelesinin popülaritesi de arttı ve Marco Polo’nun fikri 13. yüzyılın sonunda İtalya’ya geri götürdüğü söyleniyor.

Pasta: Makarna

Dondurma – Bildiğimiz Menşei: İtalya 1200 – 1300 MS.
Dondurma
– Asıl Menşei: Çin 1 MÖ.

Üzgünüm, İtalya, buna da sahip olamazsın. Makarna eriştelerinin 13. yüzyılda İtalya’da popülerlik kazandığı ve muhtemelen Avrupalı gezginler tarafından tanıtıldığı söyleniyor. Bu gezginler, Asya’dan batıya doğru erken makarna türlerini getirmekten sorumlu olan göçebe Araplar sayesinde yumurtalı erişte keşfettiler.

Yemeklerin Menşei: Makarna
Yemeklerin Menşei: Makarna

İtalyan makarnasını diğer eriştelerden ayıran şey durum buğdayının kullanılmasıdır. Yumurtalı erişte, MÖ 1. yüzyıla kadar uzanan Çin diyetinin uzun süredir temel bir parçasıydı, ancak sürecin iyileştirilmesi ve durum buğdayının eklenmesi makarna eriştelerini uygun fiyatlı, çok yönlü ve kurutulduğunda onlara uzun bir raf verdi. hayat. Makarna ayrıca yerel Akdeniz yemekleri ile eşleştirildiğinde harika bir tada sahiptir ve İtalyan mutfağında kültürel bir temel olarak kök salmaktadır.

Scotch Egg: İskoç Yumurtası

İskoç Yumurtası – Bildiğimiz Menşei: İskoçya 1738 MS.
İskoç Yumurtası
– Asıl Menşei: Hindistan 300 – 500 MÖ.

Bu etli, yumurtalı köftelerin İskoç bayrağını nasıl dalgalandırdıkları belli değil, ama bunu küçük bir sırla yapıyor gibi görünüyorlar… gerçekten her ne kadar İskoç gibi gözükse de aslında değiller.

Bir piknik favorisi iskoç yumurtaları, MÖ 500 civarında Hint kültüründe ilk kez adı geçen Nargisi köftesinden büyük ölçüde ilham aldığı düşünülmektedir. Nargisi köftesi, baharatlı köfte etiyle kaplanmış ve daha sonra kızartılmıştır (tanıdık geliyor mu?) İngilizlerin yüzyıllar sonra Hindistan’da seyahat ederken Nargisi köftesi ile karşılaşması muhtemeldir.

Yemeklerin Menşei: İskoç Yumurtası
Yemeklerin Menşei: İskoç Yumurtası

Londra mağazası Fortnum & Mason, bugün bildiğimiz şekliyle İskoç yumurtasının yaratıcıları olduğunu iddia ediyor ve 18. yüzyılın başlarında onu bir gezgin atıştırması olarak pazarlıyor. Ve dükkan İskoç yumurtasını “icat etmemiş” olsa da, onu kesinlikle popüler hale getirdiler. İskoç yumurtasının adını nasıl aldığı çoğu zaman tartışmalıdır. Bir teori, adını yerel bir ordu kışlasında konuşlanmış olan ve atıştırmalık için bir tat geliştirdikleri İskoç Muhafızlarından almıştır.

Vindaloo:

Vindaloo – Bildiğimiz Menşei: Hindistan 1400 MS.
Vindaloo
– Asıl Menşei: Portekiz 1300 MS.

“Geleneksel” yiyecekler söz konusu olduğunda Portekiz’in hak ettiği krediyi tam olarak alamadığını hissetmeye başlıyor…

Hindistan’dan birçok yemek alınıp zamanla adapte edilmiş olsa da, vindaloo onlardan biri değil. Bir Hintli paket servisi olan restoran favorisi olarak kabul edildiğinde, adının aslında şarap, sirke ve sarımsakla marine edilmiş bir et yemeği olan Portekiz yemeği “Carne de Vinha D’alhos” un bozuk bir telaffuzu olduğunu söyleyebiliriz.

Yemeklerin Menşei: Vindaloo
Yemeklerin Menşei: Vindaloo

Bu et yemeği, Portekiz’de yüzyıllar önce yaygın olarak yenen 15. yüzyılda Portekizli yerleşimciler tarafından Hindistan’ın Goa bölgesine tanıtıldı. Hindistan’da şarap ve sirke popüler olmadığı için demirhindi, karabiber ve kakule gibi yerel olarak üretilen malzemeler kullanıldı. Belki de en önemlisi, acı biberlerin eklenmesi, Güney Amerika yoluyla Portekiz imparatorluğu için bir miras görevi gördü.

597 Views
Yukarı Kaydır
Kapat