2021 Perakende Trendleri Top 10

2021 perakende trendleri dediğimizde; düşük etkili moda mağazalarından kendi kendine gezinebilen alışveriş sepetlerine, ürün test cihazları, sanal mağazalar ve tam otomatik formatlara kadar sıralasak da, bunlar 2021’deki en önemli perakende trendlerinden sadece birkaçı ve yakın geleceği ve yıllar sonrasını etkileyecek tüketici alışveriş davranışlarındaki değişiklikleri yansıtıyorlar. Pek çok marka, işlerini desteklemek için daha fazla çevrimiçi sistemi genişletmeye veya keşfetmeye başlarken, tüketiciler, evlerinin rahatlığında güvenle yaşayabilecekleri en yüksek kaliteli, kullanışlı deneyimleri arıyor.

Çevrimdışı alışveriş deneyimleri, çevrimiçi alışveriş sistemlerinin avantajlarından giderek daha fazla yararlanıyor ve mağazada sürükleyici yeni teklifler yaratılıyor. Öne çıkan örnekler arasında Nike Rise Seoul konsept mağazası gibi fiziksel mekanlar ve lüks moda evlerinden tamamen sanal amiral gemileri sayılabilir.

Ultra Lüks Moda Pop-Up’ları : Gucci, Berlin ve Londra’da ‘Circolo’ Pop-Up Mağazaları Açtı

100. yaş gününü kutlamak için lüks moda markası Gucci, Londra ve Berlin’de iki çarpıcı ‘Circolo’ pop-up mağazası açtı.

Berlin’de marka, Kreuzenberge’deki endüstriyel bir binayı kullandı ve her ikisi de şehrin canlı müzik mirasına saygı duruşunda bulunan interaktif fotoğraf kabinleri ve türünün tek örneği bir “dinleme salonu” ile dönüştürdü. Başka bir yerde, Londra’da, moda markası Shoreditch’te İngiliz kütüphanelerinin tasarımından ilham aldığı söylenen bir pop-up açtı. İngiliz kitapçı IDEA ile ortaklık yapan Gucci, aralıklı alanın küratörlüğünde nadir moda kitapları ve sanat ciltleri ile donatılmasını sağladı. Her iki mağazada da alışveriş yapanlar yeni lansmanı yapılan ‘Gucci 100’ koleksiyonuna göz atabilir.

Yeni pop-up’lar kesinlikle abartılı olsa da, Gucci’nin devam eden yüzüncü yıl kutlamalarının yalnızca bir bölümünü temsil ediyorlar. Marka, yeni mağazalara ek olarak, ‘Gucci Vault’ adlı bir çevrimiçi konsept mağazası da başlattı ve 1979’dan ortak tasarımlı bir Cadillac Seville koleksiyonunu piyasaya sürmek için Hot Wheels ile birlikte çalıştı.

2021 Perakende Trendleri
2021 Perakende Trendleri: Ultra Lüks Moda Pop-Up’ları

Phygital Sneaker Mağazaları: Nike Rise Seoul Dijital ve Fiziksel Deneyimlerin Geleceğini Sunuyor

Nike Rise Seoul, perakendede sürdürülebilirliğin yanı sıra dijital ve fiziksel alışveriş deneyimlerinin geleceğine bir bakış sunan yenilikçi bir konsept mağazasıdır. Mağaza içinde, spor güncellemelerini ve popüler ürünleri paylaşmak için Sport Pulse platformunun yanı sıra, yüzeye bir ayakkabı koyarak ürün avantajlarını karşılaştırmak için RFID özellikli dijital ayakkabı masası Nike Rise Inside Track vardır.

Geçen yıl Nike, Guangzhou’daki ilk Rise perakende konsept mağazasının kapılarını açtı ve şimdi bu format yeni alanlara tanıtılıyor.

2021 Perakende Trendleri
2021 Perakende Trendleri: Phygital Sneaker Mağazaları

Güneş Enerjili Güzellik Mağazaları : Hindistan’daki SoulTree, Sürdürülebilir Bir Amiral Gemisi Olarak Emsal Oluşturuyor

Hintli Ayurvedik güzellik ve sağlık markası SoulTree, tüketicilerin cilt, saç ve makyaj ürünlerini deneyimleyebilecekleri ve bunu tamamen sürdürülebilir bir şekilde yapabilecekleri bir amiral gemisinin kapılarını açtı. Mağaza, Hindistan’ın ilk güneş enerjisiyle çalışan güzellik ve sağlıklı yaşam mağazası olarak öne çıkıyor ve 600 metrekarelik butik, biyolojik olarak parçalanabilen malzemelerden, plastik olmayan armatürlerden ve sıfır atık politikasıyla geri kazanılmış ahşaptan inşa edildi. Mağazada çalışanlar, markanın organik, etik ve çevre dostu bir geleceğe olan bağlılığını daha da desteklemek için sürdürülebilir malzemeler ve %100 organik pamukla donatıldı.

2021 Perakende Trendleri
2021 Perakende Trendleri: Güneş Enerjili Güzellik Mağazaları

Deneysel Sanal Lüks Mağazalar: Gucci Vault, Deneysel Çevrimiçi Mağazası

Kendilerini markanın geçmişine, bugününe ve geleceğine dalmış bulmak isteyen Gucci hayranları, lüks markanın yeni deneysel çevrimiçi mağazası Gucci Vault’u keşfetmek isteyecekler. Multimedya mağazası, eski Gucci (Alessandro Michele tarafından özelleştirilmiş arşiv parçaları dahil) ve yeni ortaya çıkan tasarımcıların eserleri için bir destinasyondur. Sanal mağaza, 60’lardan 90’lara, elle boyanmış ve gerçekten türünün tek örneği olan ödüllü parçalar da dahil olmak üzere, stil alışverişi yapabileceğiniz bir yerdir.

2021 Perakende Trendleri
2021 Perakende Trendleri: Deneysel Sanal Lüks Mağazalar

Sanal Alışveriş Bölgeleri: Sanal Alışveriş Merkezi Küçük İşletmeleri Desteklemeye Yardımcı Oluyor

Küçük işletmeler için zorlu bir dönemde, NorthShoreShops.com, alışveriş yapanları küçük işletmelere bağlayan sanal bir alışveriş merkezi olarak tanıtıldı. Sanal Alışveriş Bölgesi modeli, Chicago’nun Kuzey Kıyısı ve ötesindeki küçük işletmeleri desteklemek için oluşturuldu ve alışveriş yapanların yerel işletmeleri bulmaları ve desteklemeleri için basit bir yol sunuyor.

Platform, e-ticaret devlerinin sunduğu kolaylıktan ilham aldı ve yerel alandaki tüccarların farkındalık oluşturmasına, yeni müşteriler kazanmasına ve satış yapmasına yardımcı oluyor. Sanal Alışveriş Bölgesinde tüketiciler, mal ve hizmetlerden hediye kartlarına kadar her şey için tek bir ödeme deneyimi sunan merkezi bir web sitesine girerler. NorthShoreShops.com’un kurucusu David Kelbaugh’un dediği gibi, “yerel ölçekte uygun ölçekte satın almak bu kadar zor olmamalı.”

2021 Perakende Trendleri
2021 Perakende Trendleri: Sanal Alışveriş Bölgeleri

Pop-Up Koşu Laboratuvarları : On’un Performans Koşu Laboratuvarı, Koşucuların Gerçek Potansiyellerini Kullanmalarına Yardımcı Oluyor

İsviçreli koşu markası On, bireysel koşu analizi, koçluk ve antrenman geri bildiriminden ayakkabı montajı ve önerilere kadar her şeyi sunan pop-up performans koşu laboratuvarının kapılarını açıyor.

Shoreditch’teki açılır alanın içinde ziyaretçiler, On’un New York’taki amiral gemisi alanından, koşu stillerini doğrudan mağaza katından analiz etmek için gizli yürüyüş döngüsü analizi teknolojisini kullanan sihirli duvar teknolojisini deneyimleyecekler. Site, markanın RunScan ve SizeScan teknolojisini deneyimlemek için bir destinasyondur ve koşucular, grup egzersizlerine, ayrıca güç ve kondisyon seanslarına katılma olanağına sahiptir.

Açılır laboratuvar, On’un en yeni maksimum yastıklama ayakkabısı Cloudstratus’un piyasaya sürülmesine yardımcı oluyor, böylece koşucular “bulutların üzerinde koşmanın” nasıl bir his olduğunu anlayabilirler.

2021 Perakende Trendleri
2021 Perakende Trendleri: Pop-Up Koşu Laboratuvarları

Oyun Alanından İlham Alan Teknolojik Perakende Deneyimleri: Samsung, Selfridges Londra’da “Tech Playground”u Tanıttı

Samsung, Selfridges London’da alışveriş yapanları markanın geniş elektronik koleksiyonunu keşfetmeye teşvik eden yeni inşa edilmiş bir “teknoloji oyun alanı”nı tanıttı. Son derece sürükleyici perakende deneyimi, Londra merkezli popüler mağazanın zemin katında yer almaktadır.

Marka stüdyosu Dalziel & Pow tarafından oluşturulan interaktif perakende deneyimi, müşterileri markanın TV’leri, akıllı telefonları ve tabletleri de dahil olmak üzere çok çeşitli Samsung ürünlerini denemeye davet ediyor. Mekanın tasarımına gelince, “oyun alanına” belirgin bir çağdaş estetik kazandıran şık detayların yanı sıra çeşitli sürdürülebilir malzemeler kullanıldı.

“Muhteşem teknolojilerimizi sergilemek için bu harika yeni alana sahip olmak, müşterilerimizin sunduğumuz etkileşimi ve uzmanlığı seveceğinden emin olmamızı sağlıyor. Bu nedenle, ister buzdolabı ister telefon olsun, biz hallederiz,”

Samsung Electronics İngiltere’de Yeni İş Geliştirme Kıdemli Direktörü Mark Seaman.

İklim-Pozitif Moda Sergileri :Pangaia & Galeries Lafayet’te Sürükleyici Bir Deneyim Yarattı

Etik giyim markası Pangaia ve Galeries Lafayette, lüks mağazada markanın “yüksek teknolojili doğalcılık” taahhüdünü ifade eden geçici bir sergi oluşturmak için bir araya geldi. Sürükleyici açık alan, Pangaia’nın ilk fiziksel marka deneyimidir ve alanın karbon ayak izi dengelendiğinden, iklim açısından olumlu bir alan olarak iz bırakmaktadır.

Alan dairesel bir formata sahiptir ve içeri girdikten sonra konuklar bir nane bahçesine davet edilir. İç kısım, markanın nane yağı içeren kumaş lifi ile giysileri taze tutan Pprmint markalı teknolojisinin hikayesini anlatıyor. Marka ayrıca hikayesini çevre dostu inşaat ve eğitici mesajlarla anlatıyor. Tesis bünyesindeki konuklar ayrıca Pangaia’dan üç yeni renk yolunu görme şansına sahiptir.

Sihirbaz Temalı Perakende Deneyimleri :Harry Potter New York Mağazası Özel VR Maceraları Sunuyor.

3 Haziran 2021’de açılan Harry Potter New York, popüler Harry Potter serisinden sonra temalı, atmosferik üç katlı bir perakende mağazasıdır. Geniş mağaza, sayısız diğer etkileşimli özelliklerin yanı sıra, franchise karakterleriyle özel bir sanal gerçeklik macerasını içeren büyülü bir alışveriş deneyimi sunuyor.

Harry Potter New York, alışveriş deneyimini zenginleştiren kalıcı bir büyücülük ortamına batmış durumda. Dekorun çoğu film setlerinden ilham alıyor ve mağazanın her yerinde animasyonlu büyüler ve büyüler var. Filmlerin hayranları Wand Shop’tan kendi asalarını alabilir veya Butterbeer Bar’dan bir içeceğin tadını çıkarabilirler. Harry Potter New York ayrıca, Harry Potter sanatına ve grafik tasarımcıları Miraphora Mina ve Eduardo Lima’nın ürünlerine adanmış bir mağaza olan MinaLima’nın ilk Evi’ne de ev sahipliği yapıyor.

Düşük Etkili Moda Mağazaları :United Colors of Benetton Konseptinde Geri Dönüştürülmüş Doğal Malzemeler Kullanıyor

United Colors of Benetton, standart bir mağazadan %20 daha az enerji kullanan yenilikçi bir mağaza konseptini duyuran bir İtalyan moda markasıdır. Sensörler, yapay zeka ve veri analizleri sayesinde mağazanın sıcaklığı otomatik olarak ayarlanarak rahat bir atmosfer yaratılıyor.

Mağaza, genel etkisini azaltmak için bu teknoloji yakıtlı enerji tasarrufu özelliklerinin yanı sıra, 2018’de bir İtalyan Veneto bölgesi fırtınasının getirdiği kayın ağaçlarından kaynaklanan nehir çakılları ve atık odun gibi ileri dönüşümlü doğal malzemelerin bir karışımını içeriyor. Mağazanın içinde , teşhir standları kullanılmış düğmelere dayalı bileşiklerden yapılır (bileşimleri nedeniyle atılması çok zor bir malzeme), perdeler geri dönüştürülmüş yünden yapılır, mankenler ve raflar ileri dönüşümlü, karışık tekstil elyaflarından yapılır. Mekanın duvarları ayrıca antibakteriyel ve küf önleyici özelliklere sahip mineral boya ile işlenir.

United Colors Of Benetton
2021 Perakende Trendleri: Düşük Etkili Moda Mağazaları
Yukarı Kaydır
Kapat