The Matrix Awakens: Unreal 5 Engine Metaverse Deneyimi

Epic Games, The Matrix Awakens: Unreal 5 Engine Deneyimini, PlayStation 5 ve Xbox Series X/S’de ücretsiz olarak indirilebileceğini ve deneyimlenebileceğini duyurdular. Bu heyecan verici gelişmeyi gelin beraber inceleyelim.

The Matrix Awakens: Unreal 5 Engine Metaverse Deneyimi
The Matrix Awakens: Unreal 5 Engine Metaverse Deneyimi

Unreal Engine 5 Nedir? : Oyun Motoru

Unreal Engine 5, Epic Games’in geliştirdiği son derece başarılı ve popüler oyun ve modelleme motorunun en son versiyonudur. Oyun motoru aslında bir fizik motoru diyebiliriz. Mikro poligon geometrik formlardan, yansımaya… ışık, lümen ve gölge oluşturmaktan tutun, partikül gibi zor formları da Unreal ile kolayca hazırlamak mümkün. Akışkan mekaniği ile sıvı yoğunlukları ve ortama göre hareketleri, ayrıca ateş, gaz veya duman gibi efektleri oluşturmak çocuk oyuncağı.

Bu motorların uzun süredir geliştirilmeleri bu zor fiziksel ve matematiksel hesapları motora aktarılarak tasarımcının veya oyun geliştiricilerin asıl olan konuya odaklanıp ultra gerçekçi dünyalar yaratarak bu sayede motor istenenden fazlasını sunarak gerçeklik ile dijital arasındaki makası daha da kısaltıyor.

Unreal 5 Engine: Demo Koşusu Playstation 5

Metaverse Nedir? : “Yeni Sanal Dünya”

Metaverse, sosyal bağlantıya odaklanan bir 3D sanal dünyalar ağıdır. Fütürizm ve bilim kurguda, genellikle internetin sanal ve artırılmış gerçeklik başlıklarının kullanımıyla kolaylaştırılan tek, evrensel bir sanal dünya olarak varsayımsal bir yinelemesi olarak tanımlanır.

Metahuman ise Meta dünya içerisinde yeralan, modelleme, kaplama, jest, mimik, ve eş zamanlı ışık ile bir arada geliştirilen üst sınır gerçekliği içinde barındıran tamamen sanal gerçekliğe uygun kopyalanmış insan modeleridir diyebiliriz.

Unreal 5 Engine: Meta Human

The Matrix Awakens Deneyimi

Bu demo gerçeklik ile sanal dünya arasındaki sınırları zorlayan aslında oyundan çok teknik bir demo olduğunu söyleyebiliriz. Teknik bir demo dememizin sebebi aslında Metaverse kurgulanan dünyalarda konuların eş zamanlı olarak akışı bu yeni teknolojiler ile mümkün kılınıyor. Warner Bros’un The Matrix dünyasının orijinal konsepti bu gerçeklikle oluşturuyor. Lana Wachowski tarafından yazılıp sinematik olarak yönetilen filmde Keanu Reeves ve Carrie-Anne Moss’un Neo ve Trinity rollerini yeniden canlandırılarak gerçek ve sanal dünya arasındaki sınırı alt üst eden bir değişim ile kendi karakterlerini oynamaları yer alıyor.

The Matrix Awakens: Keanu Reeves Ve Carrie-Anne Moss
The Matrix Awakens: Keanu Reeves ve Carrie-Anne Moss
The Matrix Awakens: Keanu Reeves
The Matrix Awakens: Keanu Reeves

Proje, James McTeigue, Kym Barrett, John Gaeta, Kim Libreri, Jerome Platteaux, George Borshukov ve Michael F Gay dahil olmak üzere çığır açan The Matrix üçlemesinde çalışan birçok ekip üyesi ile beraber, hem Epic Games hem de ortaklar ekiplerle işbirliği içinde yeniden bir araya getiriyor. SideFX, Evil Eye Pictures, The Coalition, WetaFX (eski adıyla Weta Digital) ve diğer ekip üyeleri de dahil oluyor.

Wachowski, Libreri ve Gaeta, üçlemenin çıktığı günlerinden beri arkadaşlar. Wachowski, “Gerçek şekildeki Matrix’i – ( sürükleyici, sanal kalıcı bir dünya) – inşa edebilen ilk şirketin bir oyun şirketi olacağını hayal etmiyordu ve Epic kesinlikle sanal gerçekliğe giden, gerçek ile sanal dünyayı ayırt edemeyeceğiniz bir sanal dünya yaratmayı başardı. Oyunların yirmi yıl içerisinde ne kadar teknolojik gelişime sahne olması akıllara durgunluk verdiğini iletiyor. Keanu, Carrie ve ben bu demoyu hazırlarken gerçekten çok eğlendiklerin belirttiler.

The Matrix Awakens: 19 Km2 Lik Gerçek Zamanlı Yaşayan Bir Şehir.
The Matrix Awakens: 19 Km2 Lik Gerçek Zamanlı Yaşayan Bir Şehir.

Ekip, Wachowski ve orijinal ekibin birçoğuyla birlikte Unreal Engine 5 ile muhteşemden başka bir şey olmayan bir şey yaratmak için yola çıktı: sanat formlarını heyecan verici yeni yollarla birleştiren bir deneyim. Demo, araba kovalamacaları ve üçüncü şahıs nişancı aksiyonunun hızlı tempolu etkileşimli deneyimine dönüşmeden önce, son derece gerçekçi dijital insanları içeren bir sinema ile başlıyor.

Matrix’in Simüle Dünyası

Tüm bunlar, Matrix’in simüle edilmiş dünyası gibi inanılmaz derecede zengin ve karmaşık olan devasa, hareketli ve keşfedilebilir “açık dünya” şehrinde geçiyor. Toplamda on altı kilometre karelik bir alan içerisinde kurulmuş şehir, foto gerçekçi kaplamalar, objeler, karakterler ve gerçekçi trafik ile oluşturulmuş devasa bir sanal dünya.

The Matrix Awakens: Unreal 5 Motoru Deneyimini’deki şehre simülasyonuna gelince, içerisinde asla durmayan, sürekli yaşayan, nefes alan bir ortam yaratılmış. Oyuncuları yönlendiren sistemler, sürekli olarak değerlendirilen küresel bir simülasyonun parçasında olduğu için, şehirde gerçekleşen aktiviteler çok daha tutarlı ve inandırıcı olmayı başarmış. Fotogerçekçi görseller ve yapay zeka güdümlü karakterler ve araçlar sürekli olarak işleyiş içerisinde – siz onlara baksanız da bakmasanız da ortamda sürekli olarak aktif bir simülasyon işliyor.

Bu, artık inşa edilmesi mümkün olamayan ortamların yalnızca bir gösterimi değil, aynı zamanda tamamen yeni bir hikaye anlatımının da kapısını açıyor. Unreal 5 Motoru (UE5’in) yüksek kaliteli simülasyon yetenekleri, ve realistik gerçekçi fizik motoru yepyeni bir süreci mümkün kılıyor bu da “simülasyon yoluyla sinematik yaratımlar” oluyor.

Demodaki aksiyon sahnelerinin çoğu, ekip üyelerinin heyecan verici çekimler yapmak için şehrin etrafında araba kullanmasıyla ortaya çıkmıştır. Ekip, gerçek dünyanın fiziksel kısıtlamaları olmadan hikayelerini anlatmak için en iyi sokak açılarını bulmak ve şehri keşfe çıkan bir prodüksyon şirketi gibi sinematik aksiyon içeriklerini oluşturmak için simüle edilmiş bu Matrix evrenini dijital olarak kullandılar.

Fgpuordxeaizyh6 1
The Matrix Awakens: Gerçek Zamanlı Lümen Ile Gün Barımı Şehir Detayı

Demo, Keanu Reeves ve Carrie-Anne Moss’un inanılmaz gerçekçi dijital insanlar olarak performansını ve benzerliğini sunuyor. Bunu başarmak için Epic’in 3Lateral ekibi, Novi Sad stüdyolarında aktörlerin yüzlerinin yüksek kaliteli 3D taramalarını ve performanslarının 4D görüntülerini yakaladı.

Şehir, her biri milyonlarca poligondan oluşan yedi milyon örneklenmiş varlıktan oluşur. Binlerce modüler parçadan oluşan yedi bin farklı bina yapısı, 45.073 park edilmiş araba (38.146’sı hali hazırda sürülebilir), 260 km’den fazla yol, 512 km kaldırım, 1.248 kavşak, 27.848 lamba direği ve 12.422 lahım kapağı bulunduruyor.Nanite, bu milyarlarca poligonu akıllı bir şekilde aktarır ve işler, her şeyi film kalitesinde süper hızlı görseller hale dönüştürür.

Unreal 5 Motorunun tamamen dinamik oluşturulan küresel aydınlatma sistemi Lumen, demonun etkileşimli bölümlerinde inanılmaz derecede gerçekçi aydınlatmalar ve yansımalar sağlamak için gerçek zamanlı ışın izleme yönteminden yararlanır. Karakterlerin, gerçekçi ve yumuşak gölgelerini oluşturmak için sinematik görselleri gerçek zamanlı ışın yolunu izleme (Real Time Ray Tracking) şeklinde kullanılır.

İlginizi Çekebilir
Quentin Tarantino, Ucuz Roman Filmde Görülmemiş 7 Sahneyi NFT Yapıyor

Bu teknolojiler “geniş açık dünyalar” inşa etme yeteneği, Metaverse çağına girerken heyecan verici olanaklar sunuyor. Matrix Awakens: An Unreal Engine 5 Experience, bu dünyaların nasıl görünebileceğine dair bir fikir veriyor. Fortnite’daki ortamlar gibi son derece stilize edilmiş olabilirler ya da neredeyse fiziksel dünya kadar gerçek görünebilirler.

The Matrix Awakens: An Unreal Engine 5 Experience bir oyun değil, ancak bu bir teknolojik gelişim demosu, etkileşimli içeriğin geleceğine dair bir vizyon sunmak için yaratılmıştır; inanılmaz derecede zengin ve karmaşık şehirler ve ortamlardan fotogerçekçi, görsel olarak göz alıcı sinematik gösterilere kadar geniş bir spektrumu bizlerin beğenisine sunuyor.

Unreal 5 Motoru’nun piyasaya sürülmesiyle, içerik oluşturucular zengin ve çeşitli dünyalar inşa etme gücüne sahip olacaklar. Tüketiciler ve oyuncular için yeni bir deneyim evreni ufukta gözükmeye başladı. Metaverse evrenler ve hepimiz için interaktif hikaye anlatımı ile eğlencenin gelecekte bize nasıl gelişmeler olabileceği konusunda gerçeklik ile sanal dünya arasındaki çizginin nasıl kaybolacağı hakkında yeni fikirler veriyor olacak.

545 Views
Yukarı Kaydır
Kapat