Pandemi Sonrası Sürdürülebilirlik Greenaissance Dönemini Yaşıyor

Gezegene daha iyi bakmak için artık bir aciliyet duygusu var. Pandemi sonrası sürdürülebilirlik seçeneklerinin artışı, insanların Covid sırasında önceliklerini yeniden değerlendirmelerine ve tabii daha sürdürülebilir bir şekilde yaşamak istemelerine dayanıyor. Şimdi yeni rutinler oluşturuyorlar ve daha yeşil bir yaşam tarzı için harekete geçiyorlar.

İşler açılmaya başladığında, insanların “gelecekteki ben”lerini, dünyada nasıl görünmek istediklerini ve dünya üzerindeki etkilerini de değiştirmek istedikleri ortaya çıktı.

Pandemi Sonrası Sürdürülebilirlik
Pandemi Sonrası Sürdürülebilirlik Greenaissance Dönemini Yaşıyor
Pandemi Sonrası Sürdürülebilirlik
Sürdürülebilir Yaşama Dikkat Çekmek İçin Tasarlanmış, Okyanus Plastik Kirliliğine Dikkat Çeken Enstalasyon

İnsanlar gezegenimizi korumak için daha büyük bir aciliyet duygusuyla “yeni normale” girdiler. Bu da Pinterest’e göre Greenaissance akımını beraberinde getirdi.Bu akıma göre pandemi onrası sürdürülebilirlik için insanların; sürdürülebilir yaşama, sürdürülebilir mimariye, dünya dostu ürünlere, yenilenmiş bir odaklanmaya ve topluluk eylemlerine çağrılarına kulak verdiklerini gösteriyor.

Yakın tarihli bir çalışmada, dünyanın her yerinden insanlara sürdürülebilirlik uygulamaları hakkında sorular soran Pinterest’ göre çoğunluk, COVID sırasında en az bir yeni sürdürülebilirlik alışkanlığı başlatmış.Daha da umut verici olan ise her 5 tüketiciden 4’ü “yeni normal”lerinde daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı için harekete geçmeyi ve bunu ileride de devam ettirmeyi planlıyor.

‘Her 5 tüketiciden 4’ü “yeni normallerinde” daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı için harekete geçmeyi planlıyor’

Pandemi Sonrası Sürdürülebilirlik İlhamı Nereden Geliyor?

Bazıları için, COVID sırasında evde geçirilen onca zaman, ne kadar çöp ürettikleri gibi tüketim alışkanlıklarını daha iyi anlamalarını sağladı. Diğerleri için COVID, açık hava hobilerine yeni bir ilgi getirdi. İnsanların evde bu kadar çok kalmasının olumlu etkilerinden birini görmezden gelmek mümkün değildi.Evlere kapanan insanlar tüm dünyada azaltılmış kirlilik ve daha temiz hava demekti.

Pinterest’teki İnsanlar Pandemi Sonrası Sürdürülebilirlik Sorumluluğunu Üstleniyor

Çevrenin kişisel bir ilgi alanı olduğunu söyleyen Pinterest kullacıları nasıl yediklerinden, nasıl hareket ettiklerine kadar, yaşamları boyunca bir dizi anlamlı değişiklik ediniyor.

Temiz Yemek

Pinner’lar, evde yemek pişirirken veya dışarıda yemek yerken, ne yediklerine giderek daha fazla dikkat etmeye başladı. Daha fazla bitki proteini tercih ediyorlar, içerik listelerini okuyorlar ve kimyasallardan uzak duruyorlar. Ayrıca, yerel tedarikçilere öncelik veriyorlar.

Pinterest’teki kişilerin yerel markaları arama veya ürünü kendisi yapma olasılığı, Pinner olmayanlara göre %70 daha fazla.

Yeşil Satın Alım

Azalt, yeniden kullan, geri dönüştür eskiden beri bildiğimiz bu kelimeler artık daha anlamlı. Pinner’ların %80’i daha sürdürülebilir ürünler satın almaya çalışıyor ve bu, ürün seçimlerini her yerde etkiliyor. Siz de geri dönüştürülebilir ambalajları, verimli enerji çözümlerini ve daha temiz teknolojiyi düşünebilirsiniz.

Pandemi Sonrası Sürdürülebilirlik: Bisiklet Kullanımına Dönüşte Artış Oldu
Pandemi Sonrası Sürdürülebilirlik: Bisiklet Kullanımına Dönüşte Artış Oldu

Azaltılmış Otomobil Kullanımı

Pinterest’i kullanan kişilerin kişisel karbon ayak izi konusunda endişe duyma olasılıkları, Pinterest’te olmayan kişilere göre %55 daha fazladır. Siz de daha çok elektrikli otomobiller, konsept otomobiller ve banliyö bisikletleriyle ilgilenebilirsiniz.

Bir Sonraki Çevre Dostu Keşifleri Olun

İnsanlar yeni alışkanlıklar oluşturmaya devam ederken, hala neyin işe yaradığını öğreniyorlar. Sürekli olarak yeni fikirler ve ürünler ararlar ve Pinterest onları buldukları yerdir. Markanız için insanların bir sonraki harika sürdürülebilirlik fikirlerini ararken, tüketici satın alımlarını şekillendirme ve etkileme fırsatınız var.

Birçok marka zaten bu ivmeyi kendi avantajları için kullanıyor. Örneğin, Nespresso, Fransa’da geri dönüşüm programları hakkında bir Pinterest kampanyası yürüttü ve bu da eko eylemlerine ilişkin farkındalığı önemli ölçüde artırmaya yardımcı oldu. 2021’in sonunda, Nespresso’nun kahve kapsüllerinin her birinin, 2022 yılına kadar tamamen karbon nötr olma tekliflerinin bir parçası olarak %80 geri dönüştürülmüş alüminyum kullanılarak yapılacağını açıklandı.

Honda ayrıca çevreye duyarlı tüketicilere ulaşmak için Pinterest’e döndü. Yeni CR-V Hybrid SUV’u başlatmak için kampanyalarına sorumlu seyahatle ilgili Pinterest trendlerini dahil ettiler. Honda, alakalı hedefleme ve CR-V’yi iş başında gösteren çeşitli reklam biçimleriyle Pinterest’te aktif olarak yeni bir araç arayan kullanıcılara ulaşarak güçlü kampanya sonuçları elde etti.

Sürdürülebilirlik Konularında Siz Neler Yapabilirsiniz?

  • 1. Eğitim İçeriği Sağlayın: Ekolojik bilgi eksikliği, insanların sürdürülebilirlik uygulamalarını benimsememelerinin ana nedenlerinden biridir. Karbon nötrlüğü, iklim değişikliği veya daha az plastiğin nasıl kullanılacağı hakkında Pinler yapmayı düşünün.
  • 2. Sürdürülebilir Yönünüzü Gösterin: Markanız daha fazla dünya bilincine sahip olma yolculuğuna devam ederken, sürdürülebilir uygulamalarınızı paylaşın. Bu şekilde, insanlar daha bilinçli satın alma kararları verebilir.
  • 3. Eyleme İlham Verin: Her gün Dünya Günü’nü düşünün. İnsanların evlerini daha yeşil hale getirmelerine veya çevre dostu hobiler bulmalarına yardımcı olacak ipuçlarını paylaşabilirsiniz.
Yukarı Kaydır
Kapat