Converse Hawaii Gömlekleri: Retro Dolaptan Çıkıyor!

Converse, vintage giyim markası Beyond Retro işbirliğiyle ABD’deki atıl Hawaii gömleklerin kumaşlarını klasik modeli Chuck 70’lerle buluşturarak sürdürülebilir moda yolunda emin adımlarla ilerliyor. Yazı Hawaii baskısından daha iyi ifade edecek bir baskı yoktur. Ancak bu sefer desenli bir gömlek yerine, eşşiz birer Converse ayakkabı olarak karşımızdalar.

Uzun süredir tasarım ve üretim sürecini iyileştirmek ve karbon ayak izini azaltmak için çalışan Converse , ikinci el Hawaii gömleklerini kurtarmak ve onları Chuck 70 High ve Chuck 70 Low spor ayakkabılarına dönüştürmek için Londra merkezli  Beyond Retro ile işbirliği yaptı.

Eski gömlekleri yeniden kullanıma sokarak 7 binden fazla gömleğin çöpe gitmesini engelleyen Converse, Tropical Shirt Chuck 70 modelinin imalatında da sürdürülebilir bir tasarım anlayışını benimsedi.

Ürünlerin dış tabanlarının yüzde 13’ü geri dönüştürülmüş imalat atıklarından yapılırken, dil ve topuk kısımlarının yüzde 36’sı geri dönüştürülmüş polyester ve pamuktan yapılma. Ayakkabının bağcıkları da tamamıyla ileri dönüşüm ürünü.

İleri Dönüşüm Nedir:

  • İşlevselliğini yitirmiş, artık fazlalık olarak görülmeye başlanmış olan eşyaların biraz yaratıcılık ve biraz emek sayesinde faydalı ve kullanışlı hale getirilerek hayata kazandırılmasına ileri dönüşüm (upcycling) diyoruz.

Hawaii gömleklerinin özgün desenlerine sahip olan ayakkabıların her çifti türünün tek örneği olarak tasarlandı. Turuncu, sarı ve kırmızı gibi renkler ağırlıkta olacak şekilde; yaprak ve çiçek desenli  Converse’ler 90 dolar civarında satışa sunuldu.

‘Marka ise konuyla alakalı olarak ;

“Bu sezon, cesur, parlak kumaşların dünyasına atlıyoruz ve Birleşik Krallık merkezli moda ve vintage perakendecisi Beyond Retro’dan temin edilen tropik gömlek atıklarıyla oluşturduğumuz seriyle “Aloha” diyoruz. Geri dönüşüm için çok fazla potansiyele sahip mükemmel bir vintage parça olan yaklaşık 7.000 tropikal gömlek, benzersiz Converse Chuck 70’ler dizisine dönüştürüldü. Tropikal Gömlekler eğlenceli olduğu kadar benzersiz olduğu için, bu sınırlı sayıda üretilen koleksiyondaki hiçbir çift tam olarak aynı değildir.” açıklamasında bulundu.

100 yılı aşan köklü bir geçmişe sahip olan Converse, dünden bugüne bugüne farklı nesillere farklı zevklere hitap eden modeller tasarlıyor. Bu modellerin bu kadar ikonik olabilmesi ise bir başarı öyküsünü beraberinde getiriyor.

Converse Kısa Tarihi: Kauçuk Ayakkabı Şirketi

30’lu yaşlarının sonunda, 1908 yılında, daha önceden de ayak giyimi şirketleri kurmuş olan Marquis M. ConverseMalden, Massachusetts‘ta Converse Kauçuk Ayakkabı Şirketi’ni (“Boston Kauçuk Ayakkabı Şirketi” olarak da bilinir) açtı. Şirket bir kauçuk ayakkabı üreticisi olarak çalışmış, kadınlar, erkekler ve çocuklar için dondurulmuş kauçuktan ayakkabılar üretmiştir. 1910’da, Converse günde 4,000 ayakkabı üretiyordu. Bu durum, 1915 yılında tenis için atletik ayakkabılar üretmeye başlanıncaya kadar devam etmiştir. Şirketin dönüm noktası, 1917’de Converse All-Star basketbol ayakkabıları üretilince gerçekleşti. Bu atılım, sporun 25 yıllık olduğu göz önünde alındığında büyük bir yenilik olarak sayılabilir. Sonra, 1921 yılında, Chuck Taylor adlı bir basketbol oyuncusu Converse’e ayaklarının çok ağrıdığı gerekçesiyle şikayette bulundu. Converse de ona bir iş verdi. Bir satıcı ve büyükelçi olarak çalıştı ve ayakkabılaı Birleşik Devletler‘in dört bir yanında tanıttı. 1923 yılında da, All Star damgasına Taylor’ın da imzası eklendi. 1969 yılındaki ölümünden önce yorulmak nedir bilmeden işine devam etti. Converse aynı zamanda tamamı Afro Amerikan oyunculardan oluşan ilk basketbol takımı New York Renaissance‘a (the “Rens”) da ayakkabı üretmiştir.

Chuck Taylors, 1936’dan 1968’e kadar Olimpiyat Oyunlarının resmi ayakkabısıydı.

Hawaii Gömlek Hakkında Ne Biliyorsunuz? Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Converse öyle ya da böyle bir şekilde hepimizin hayatına girmiştir; Genellikle turistlerle özdeşleştirilen, biraz da demode bulunan ‘Hawaii gömlek’ asıl adıyla Aloha gömlek Hawaii çıkışlı bir gömlek biçimidir.

Hawaii imalat sanayinin önde gelen tekstil ihracatıdır. Çoğunlukla kısa kollu olan bu gömlek, baskılı ve yakalıdır. Genellikle düğmeleri vardır. Aloha gömlekte genellikle dikili bir sol göğüs cebi mevcuttur. Erkek ya da kadınlar tarafından giyilebilmektedir. Kadınlar için olan gömlekler, genellikle daha düşük bir kesime ve v yakaya sahiptir.

Converse Aloha Gömleği

Kesin kökenleri tarihe karışmış olsa da, Aloha gömleği ilk olarak 1920’lerde veya 30’larda Hawaii’de, muhtemelen yerel Japon kadınlarının kimono kumaşını erkek gömlekliklerinde kullanmak için uyarladığında ortaya çıktı. Gömlekler Hawaii’ye gelen turistler arasında bir miktar popülerlik kazandı ve 1930’ların ortalarında anakaraya ulaştıklarında daha büyük bir ticari başarı elde etti. O zamanlar Amerika’da erkeklerin pek çoğu işsiz ve birçoğu da geçimini sağlayan statülerini korumak için mücadele ediyordu.Çoğu endişelerle doluydu. Belki de buna yanıt olarak, aşırı erkeksilik moda oldu , vücut geliştirmenin popülaritesi fırladı, Süpermen sahneye çıktı.

Erkeklerin tam da bu esnada bu kadar kadınsı çekiciliğe sahip bir giysiyi kucaklaması paradoksal görünebilir. Los Angeles Times 1936’da “İki veya üç tane Aloha Gömlek alsanız iyi olur çünkü kızınız, kız kardeşiniz, eşiniz ve hatta anneniz bu parlak renkli gömleği görür görmez isteyecektir” dedi. 1940’a gelindiğinde, Aloha gömlekleri yılda 11 milyon dolardan fazla (bugünün parasıyla) getiriyordu.

Erkeklerin kız kardeşlerinin dolabına uyan bir giysiyi benimsemelerinin bir nedeni de, zengin, ünlü erkeklerin giymesiydi. 1930’larda Hawaii’yi ziyaret edenler her zaman zengindi ve çok geçmeden Aloha gömlekleri sıradan Amerikalıların taklit etmeye çalıştığı ünlüler tarafından satılıyordu. Üç kez Olimpik yüzme şampiyonu ve sörf öncüsü Duke Kahanamoku’dan şarkıcı Bing Crosby’ye kadar Amerikalı kahramanlar isimlerini belirli markalara ödünç veriyorlardı.

Hawaii Sessiz Bir Cennet

Hawaii’nin sessiz bir cennet olduğu fikri, 1941’de Japonların Pearl Harbor saldırısıyla paramparça oldu ve giyim endüstrisindeki diğerleri gibi Aloha gömlekleri üreticileri, savaş gündemine yöneldi. Üretim yeniden başladığında, Japonlardan etkilenen, kiraz çiçekleri ve tapınakları içeren, yaygın olan tasarımlar geçici olarak gözden düştü ve yerini Hawaii’nin yerel kültürünü vurgulayan tasarımlar aldı. Pasifik’ten anakaraya dönen hizmet üyeleri, imzalı kıyafetleri her zamankinden daha popüler hale getirdi.

May2020 B30 Prologue
Converse: Elvis Presley In&Nbsp;Blue Hawaii 1961

1960’larda gömlek gerçekten her yerde bulunabiliyordu. Bu da bizi gömleğin pop kültürdeki rolüne getiriyor. Elvis Presley,  1961 yapımı Blue Hawaii filminde kırmızı üzeri çiçekli bir Aloha gömlek giyerken , Jimmy Buffet, 70’lerde ada hayatı hakkında şarkılar söylüyor ve Aloha gömleğini sahnede imzası haline getiriyordu. Tom Selleck, 1980 yapımı Magnum, P.I. ve 21 yaşındaki Leonardo DiCaprio, gömleğe 1996’da Romeo + Juliet’te apayrı bir  çekicilik veriyordu.

Zaman içerisinde boynunda fotoğraf makinesiyle gezen turistlerin üniforması haline geldiyse de büyük modacılar sayesinde podyumlarda yeniden doğuşuna şahit olduğumuz Hawaii gömleklerden bazıları;

Yukarı Kaydır
Kapat