3D Baskı Evler: Topraktan Üretilen Geri Dönüştürülebilir Evler

Bologna merkezli mimarlık stüdyosu Mario Cucinella Architects topraktan üretilen 3D baskı evlerden oluşan düşük karbonlu konut prototipi için WASP ile işbirliği yaptı.Bu ev doğal malzemelerle, aynı anda çalışan birden fazla 3D yazıcı ile inşa edilen ilk sürdürülebilir ev projesi.

3D Baskı Evler: Mario Cucinella Architects &Amp; Wasp
3D Baskı Evler: Mario Cucinella Architects &Amp; Wasp

Teknoloji ve kil kelimelerinin birleşimi olan (Technology & Clay) Tecla adlı 3D baskı evler, Mario Cucinella Architects tarafından tasarlandı ve yakındaki bir nehir yatağından elde edilen kil kullanılarak 3D baskı konusunda uzman Wasp tarafından inşa edildi ve mühendisliği yapıldı.

3D Baskı Evler: Tecla Adlı 3D Baskı Evler
3D Baskı Evler: Tecla Adlı 3D Baskı Evler

İtalya’nın Massa Lombarda kentinde basılan ev, 350 yığılmış 3D baskılı kil katmanından oluşan nervürlü bir dış duvar ile birbirine bağlı iki kubbe şeklindeki hacimden oluşuyor. Yapıda kullanılan tüm inşaat malzemeleri kolayca geri dönüştürülebilir olduğu için, bu binanın sıfır atık olduğu anlamına geliyor.

Tecla 3B Print Ev Toprak Bigumigu 10
3D Baskı Evler: 3D Basım Evlerde Dalgalı Kıvrımlı Katmanlar Yapısal Strüktür Sağlar.
3D Basim Evler
3D Baskı Evler: Kil, Yalnızca Yapısal Strüktür Sağlamakla Kalmayıp Aynı Zamanda Bir Termal Bariyer Görevi Gören Dalgalı Katmanlar Halinde Düzenlenmiştir.

Wasp’ın kurucusu Massimo Moretti, “TECLA, güzel, sağlıklı ve sürdürülebilir bir evin yerel hammaddeye gerekli bilgileri veren bir makine ile inşa edilebileceğini gösteriyor,” dedi.

Prototip, her biri modülleri aynı anda basabilen 50 metrekarelik bir baskı alanına sahip iki senkronize kol kullanan çok seviyeli, modüler bir 3D yazıcı kullanılarak oluşturuldu. Bu teknolojiyi kullanarak, konut modülleri ortalama altı kilovat enerji tüketirken ve tipik inşaat atığını neredeyse tamamen azaltırken 200 saat içinde inşa edilebilir. Bu da 3D teknolojisinin inşaat sürecini optimize ederek, insan ve enerji kaynaklarının kullanımını en aza indirerek binalar oluşturabildiğinin gösteriyor.

3D Baski Evler
3D Baskı Evler: Stüdyoya Göre Konut Prototipi, Geri Dönüştürülebilir, Düşük Karbonlu, Iklime Uyumlu Konutlar Oluşturmak Için Eski Bina Tekniklerini Modern Teknolojiyle Birleştiriyor.
3D Baskı Evler: Ev Içi Düzenlenmiş Uyku Alanı
3D Baskı Evler: Ev Içi Düzenlenmiş Uyku Alanı

Mario Cucinella Architects, “TECLA, giderek artan ciddi iklim acil durumlarına, sürdürülebilir ev ihtiyacına ve karşı karşıya kalınabilecek acil konut ihtiyaçları; büyük göçler, doğal afetler gibi büyük küresel sorunlara yanıt veriyor” dedi.

60 metrekarelik yapı, 4,2 metre yüksekliğinde ve bir yaşam alanı, mutfak ve uyku alanından oluşuyor ve çatısında servisler ve dairesel bir ışıklık ile donatılmış.

Çoğunlukla penceresiz olmasına rağmen, girişi büyük bir sivri kemerli kemer içindeki camlı bir kapı ile işaretlenmiştir.

Tecla 3D Printed Home Mario Cucinella Architects Dezeen 2364 Col 3
3D Baskı Evler: Çatısına, Gün Boyunca Işığın Alana Girmesine Izin Veren En Dar Noktasına Büyük Dairesel Tavan Pencereleri Yerleştirildi.

Cucinella, bu evi “Sadece estetik bir yaklaşım değildi. Dürüst bir form, samimi bir form.”olarak açıklıyor.

3D BASKI EVLER VE SÜRDÜRÜLEBİLİR MİMARİ

Toprak 9 bin yıldan bu yana barınma malzemesi olarak kullanılıyor. Saman ya da kum gibi çeşitli malzemelerle birlikte kullanılan toprak, geleneksel yöntemlerin yanı sıra yeni teknolojilerle birleştirildiğinde temel yapı malzemelerinden biri olmaya devam ediyor. Bu eski malzemeyi bugün sahip olduğumuz teknolojilerle dönüştürerek geleceği şekillendirmek mimar ve mühendislerin oldukça ilgisini çekiyor hatta sürdürülebilir mimari ve tasarım seçenekler arasında olmaktan çoktan çıkıp bir zorunluluğa dönüştü.

3D Baskı Evler: Alcobendas, Madrid’deki Castilla La Mancha

3D Baskı Evler: Alcobendas, Madrid’deki Castilla La Mancha Parkında bulunan köprü 3D baskıyla tasarlanmış ilk köprü 14 Aralık 2017 de halka açılmış.

3D Baskı Teknolojisi Nedir ve Tarihçesi

 3 boyutlu olarak tasarlanmış sanal bir nesnenin polimer, kompozit, reçine gibi malzemelerden ısıl veya kimyasal işlemden geçirilerek üretilme işlemidir. Bu işlemi gerçekleştiren cihazlara ise üç boyutlu yazıcı adı verilir. Baskılar birçok türde hammaddenin kullanılması ile yapılabilir. Normal kullanıcı bazında en yaygın kullanımı olan hammadde PLA ve ABS adı verilen sert plastiklerdir. Değişik türlerde ve tekniklerde baskı yapabilen üç boyutlu yazıcılar vardır. En yaygın kullanıma sahip olan üç boyutlu yazıcıların çalışma prensibi bilgisayar ortamında hazırlanmış herhangi bir üç boyutlu bir nesnenin sanal olarak katmanlara bölünmesine ve her bir katmanının eritilen hammadde dökülerek üst üste gelecek şekilde basılmasına dayanır.

Üç boyutlu baskı teknolojisi 1980’li yıllarda başlamıştır. Buna rağmen 2010 yılından sonra adı daha fazla duyulmaya başlanmış ve günümüzde çok daha yaygın bir şekilde kullanılır hale gelmiştir. Bunun nedenleri olarak medyada daha fazla yer almaya başlaması, birçok sayıdaki girişimci firmaların bu teknolojiye yatırım yapması, akademik çevrelerin ilgi göstermesi, teknolojinin birçok alanda getirdiği kolaylıklar ve avantajların yanı sıra üretim maliyetlerinin düşmesi gösterilebilir. İlk üç boyutlu yazıcı 1984 yılında Chuck Hull of 3D Systems firması tarafından üretilmiştir.

3D Yazıcı Kullanım Alanları Nelerdir ?

3D yazıcı bu alanlarla sınırlı olmasa da daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

 1. Otomativ Parçaları
 2. Mühendislik
 3. Mimarlık
 4. Kuyumculuk ve Aksesuar
 5. Sanat
 6. Kalıp
 7. Medikal Parçaları
 8. Dental
 9. Beyaz Eşya Parçaları
 10. Eğitim

3D Yazıcıyı, mimaride neden tercih ederiz ?

 • Ortaya çıkacak olan ürünün belirsizliğini ortadan kaldırır.
 • Model oluşturmak için 3.kişilere gerek kalmaz. Yazdırma işlemine başlamak yeterlidir.
 • Dokuları renkleri kolaylıkla yansıtabilir.
 • Karmaşık,organik formları kolaylıkla yazdırabilirsiniz.
 • Hammaddenin %95 ine yakın kullanarak atık madde oranını en az tutabilirsiniz.
 • Ayrıca bu konuda piyasa potansiyelini test edip,potansiyel alıcıları ve yatırımcıları deneyimleyebilirsiniz.
 • Düşük maliyetli modeller oluşturabilirsiniz.
 • İncelemelere daha hızlı geçebilir.Kentsel ölçekte çalışabilirsiniz.
 • Tasarımlar üzerinde revizyon yapabilirsiniz.
Yukarı Kaydır
Kapat