pantone
Ambalaj,  Grafik,  İç Mimari,  Renk,  Tasarım,  Trend

ULTIMATE GREY & ILLUMINATING

Pantone, 2021’i en iyi yansıtacak bir değil tam iki ayrı renk seçtiğini açıkladı ve bizi şaşırtı.

2021 yılı için seçilen Ultimate Grey (Pantone 17-5104) ve Illuminating (Pantone 13-0647( renk kombinasyonu  Covid-19 ile yaşanan süreçte 2021 için umut olması dileği ile bir araya getirilmiş. Özünde  kaya gibi sağlam  bir grinin; güç ve pozitifliği destekleyen sarıyla buluşması, güneşli, aydınlık ve umut dolu bir yeni yıl beklentisinin altını çiziyor.

Pantone Color Institute’den Leatrice Eiseman; “Kalıcı bir gri ile canlı bir sarının birleşimi güç destekli bir pozitiflik mesajını ifade eder. Pantone Ultimate Grey ve Pantone Illuminating, bize esneklik ve umut veren bir renk kombinasyonudur. Cesaretli hissetmeli ve moralimizi yüksek tutmalıyız. Bu, insan ruhu için çok önemlidir” diyor.

Nereden çıktı bu Pantone!  Neden senenin trendlerini o belirliyor diyenler için kısaca 2000 yılından bu yana her yıl Aralık ayında gerçekleşen Pantone’nin yılın rengi seçimi nasıl başladı bahsetmek isteriz.

20 yıl önce Pantone’nin renkleri sadece renk olmaktan çıkarıp  onlara anlam ve haliyle sektörlere de heyecan katmanın yolunu aramasıyla başladı diyebiliriz. 2000 yılında seçilen Gök mavisi rengiyle başlayan macera her Aralık ayında  büyük medya kuruluşlarının da tam desteğiyle  devam etti.

Her yıl  Avrupa’nın farklı bir yerinde toplanan ülke temsilcileri insanların psikolojik durumunu, tüketim alışkanlıklarını, ihtiyaçlarını, sektörel eğilimlerini ve güncel trendler gibi bir çok faktörü dikkate alarak bir sonraki yılın rengini belirliyor. Yeni teknolojiler, malzemeler, sosyal medya platformları dahi göz önünde bulunduruluyor.Renk seçimi açıklanmadan pazarlama kanallarıyla dağıtılan ön bilgi sayesinde  modadan kozmetiğe, otomotivden, beyaz eşyaya kadar tüm sektörler tarafından erkenden kullanılmış, hatta sonraki senede gardroplarımıza girecek kıyafetlere çoktan dönüşmüş oluyor.

“Dünyanın her yerinde gözlerimiz ve kulaklarımız var” Pantone Color Institute’den Laurie Pressman

Kısaca Pantone’nin yıllık seçimi dünyanın ruh halinin bir yansıması diyebiliriz ve seçilen rengin insanlar üzerindeki  psikolojik etkilerinin de göz önünde bulundurulduğunu varsayarsak bu yılın renklerinin pandemiyle bağlantılı olması kaçınılmazdı.

Şimdi isterseniz 2021 boyunca modadan, dekorasyona; otomobil tasarımlarından, beslenmeye kadar çok farklı şekillerde karşımıza çıkacak Ultimate Grey  ve Illuminating  renklerine bürünmüş tasarım olasılıklarına bir göz atalım.

Dolabımızı 2021 renklerine göre adapte edebiliriz. Kıyafetlerimde sarı kullanmak aklıma bile gelmemişti diyenlerdenseniz sarının bu tonunun size gün içinde yaratıcılık ve ilham katacağını unutmayın.

Atık potansiyelinin değerini anlayan ve malzemeleri tekrar kullanmanın getirdiği yaratıcılıktan ilham alan H&M’in Conscious Exclusive Koleksiyonu, Pantone Illuminating in keyifli örneklerinden .

Bu ikili renk kombinasyonunun tasarımlarda ihtiyaç duyulan umut ve pozitifliğe hitap ettiği de bir gerçek.

Sofranızda kullanacağınız gri sunumunuza şık bir dokunuş katarken, farklı dokulu tabaklarınız masanızda ilgi çekici oyunculara dönüşür.

Ambalaj tasarımı ve kurumsal kimlik açısından sarı neşeli, optimistik, ruhu canlandırıcı bir renktir. Orijinal fikirlere ve yaratıcılığa ilham verir. Ayrıca sarı dikkat çekmek için birebir.

Gri, ambalajda kullanmak için güvenli bir renktir. Nötr ve ciddidir ve farklı mesajlar vermek ve farklı hedef pazarlara ulaşmak için hemen hemen tüm diğer kontrast renklerle birleştirilebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir