skinimalism
Genel,  Trend

SKINIMALISM

2020 hepimiz için zorlu bir yıldı. Her sektörü olduğu gibi güzellik sektörünü de etkiledi. Pandemi süresince hazır evdeyken ve vaktimiz bolken o hep ihtiyacımız olan bakımı yapalım diyerek yüzümüzü maskelere boğduk, sabahtan akşama internetten sipariş verip , serumlar, kolajen hapları, c vitamini takviyeleri, saç yağları, peelingler, göz altı bantları, leke kremleri, dezenfektanlar ve hiç sürmediğimiz kıpkırmızı rujlar alarak bir servet harcadık. Instagram kusursuz yüzlerin kusursuz görüntüleriyle dolup taştıkça malesef gerçek derinin dokusu ve gözenekleri olduğunu unuttuk.

2021’e geldiğimizde ise her şeyi denemiş, doymuş ve gözü açılmış tüketiciler olarak yepyeni bir trendin kollarına atıldık. Skinimalism Trendi! Bu trendi basitçe ifade etmek gerekirse “skinimalism” cilt bakımı rutininizdeki minimalizmle ilgili. Less is more nasıl moda ve tasarım estetiği için her zaman mükemmel bir seçimse pandemi sonrası için de minimalizm felsefesi güzellik ve makyaj meraklıları arasında büyük ilgi toplayacak.

Yepyeni bir kavram olmayabilir, ancak “mükemmel cilt” fikrinin hala yaygın olduğu bir dünyada, insanların gerçekçi olmayan güzellik standartlarından koptuğunun bir işareti.

Pinterest, Skinimalizmi “yeni parıltı” veya makyaj ve fotoğraf rötuşu gibi şeylerle zenginleştirmeden doğal cildi kucaklamak olarak tanımlıyor. Pinterest’teki bir trend bizim için neden önemli olsun diyorsanız her gün ilham arayan 400 milyon kişiye ev sahipliği yaptığı ve arama verileri sayesinde trendleri öngördüğü için diyebiliriz.

Pintereste göre “doğal günlük makyaj” aramaları son dört yılda sürekli olarak artmış hatta yalnızca geçen yıl içinde yüzde 180 gibi büyük bir artış göstermiş. Bu da demek oluyor ki artık kimsenin karmaşık güzellik rutinlerini takip edecek zamanı ve nemlendirici, makyaj bazı, göz makyajı, kaş makyajı, fondoten, kapatıcı, bronzer, kontür, allık, aydınlatıcı, dudak kalemi, ruj ve sabitleyici sıralamasına katlanacak sabrı yok.

Ancak bu, insanların makyaj ve cilt bakım ürünlerinden tamamen vazgeçtikleri anlamına gelmiyor. Aşırı karmaşık cilt bakımı rutinlerinden vazgeçmeleri ve bunun yerine doğal, ışıltılı cildin ortaya çıkmasını teşvik eden birkaç önemli ürünü tercih etmeleri anlamına geliyor.

Örneğin, millenialların herhangi bir cilt bakımı veya güzellik ürünü için hatrı sayılır paralar ödemeden önce harika bir araştırma alışkanlığı var. Aceleci, dürtüsel satın alımlar yapmak yerine, birden çok ihtiyacı karşılayacak tek bir ürün satın almayı tercih ediyorlar. Geleneksel kusursuz güzelliğe kıyasla saf ve gerçek bir şey arıyorlar.

Skinimalism trendini kendilerine yakın bulan ve uygulamak isteyenlerin takip edebilecekleri bir kaç ipucu ile devam etmek istiyoruz.

*Skinimalizmin aynı zamanda yüz yogası, ev yapımı cilt bakımı ve aloe vera yüz maskeleri gibi alt başlıklara ayrılıyor. Yüz yogasının dolaşımı iyileştirdiği ve esnek bir cilt ve benzeri olmayan bir parlaklık verdiği biliniyor.

*Sağlıklı cildi korumak için cilt bakımı rutininizi düzenlemeli ve kullandığınız ürünleri azaltmalısınız.Ürünleri cildinize katmanlar halinde uygulamak, cildin kendini iyileştirme ve onarma özelliğini ortadan kaldırır. Cilt minimalizmi, belirli bir cilt sorunu için etkili ve güvenli olan aktif, güçlü bileşenler kullanmakla ilgilidir.

Cildinizi çok fazla ürünle aşırı doldurmak cildin doğal bariyerini bozarak çatlaklara, kuruluğa, pullanmaya, gergin cilde, kızarıklığa ve genel cilt hassasiyetine yol açabilir.*Asgari sayıda ürün içeren bir rutine bağlı kalmak size sadece parlak bir cilt sağlamayacak, aynı zamanda gezegeni kurtarmanıza da yardımcı olacaktır. Birincil endişelerinizin ne olduğunu belirleyin ve bunları ele almaya odaklanın.

*Influencer pazarı o kadar büyüdü ki, tüketicilerin neyin dürüst olduğunu ve neyin tamamen finansal motivasyonla desteklendiğini çözmesi zor.Tüketiciler olarak kişisel cilt durumumuzu ve ihtiyaçlarımızı dikkate almanız önemli. Influencerın bir ürünün harika olduğunu iddia etmesi sizin için işe yarayacağı anlamına gelmez.

*Bilinçli bir tüketici olun, kendi araştırmanızı yapın. Ürün yorumlarını okuyun. Web siteleri, cilt tonu, cilt tipi, yaş ve birincil sorun gibi şeylere göre filtrelemenize olanak tanıyan markaları tercih edin.

*Tek bileşenli serumla rutinleri aza indirmenin uygun bir yolu olarak lanse edildi. Gerçekte, tek bileşenli ürünlere dayalı bir rutin, tüketicinin kimyager rolünü oynaması demek. Ortalama bir tüketici cilt bilimi hakkında yeterince bilgi sahibi değildir ve birlikte olacak şekilde formüle edilmemiş birkaç ayrı ürünü aynı anda kullanarak cildine zarar verir.

*Çok bileşenli serumların yararı, bileşenlerin zaten sinerji içinde çalışmak üzere formüle edilmiş olmasıdır. Bu uzun vadede daha uygun maliyetli olabilecek daha basit, daha hızlı bir rutin anlamına gelir.

*Kendi maskelerinizi ve yüz yıkama sularınızı oluşturmak için internetten araştırma yapabilir ve aktardan alacağınız malzemeleri karıştırabilirsiniz.

*Şık ambalajlara kanmayın, içerikleri önceden araştırın.

*Cilt bakımı içeriden başlar. Doğru beslenmek,bol su içmek, bitki çaylarını tercih etmek önemli.

*Temel ihtiyaçlar için iyi bir güneş kremi, nemlendirici, güçlü bir serum,
Maskara, ruj, allık yeterli olacaktır.

*En önemlisi bir profesyonelden destek alın. Cilt bakımı karmaşıktır ve bize verilen bilgiler genellikle kafa karıştırıcıdır. Bu konu uzmanlık isteyen ve estetisyenlerin, dermatologların devreye girdiği yerdir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir