robot istilası
Genel,  Tasarım,  Teknoloji

ROBOT İSTİLASI!

2020’nin hepimize kanıtladığı bir şey varsa, o da kimsenin geleceği tahmin edemeyeceğidir. 2021 ise gördüklerimize artık şaşırmayacağımız, teknoloji alanında  tüm yenilikleri benimseyeceğimiz fütüristik bir havada geçecek gibi görünüyor.

Artık dünya salgın sonrası yeni bir döneme girmeye hazır. Bu “yeni normal” için robotik otomasyon ve yapay zekanın her alanındaki şirketler daha önce hiç olmadığı kadar güçlü bir şekilde günlük hayatımıza girmek için çalışmalarını hızlandırdı.

Birçok insanın robot korkusu olduğu bir gerçek. Onları filmlerde hep insanoğlunu oyuna getirip dünyayı ele geçirmeye çalışırken gördük. Yeni normalde ise otomasyon ve robotik, tedarik zincirinin tüm aşamalarına sızacak.

Pandemi ilk kez  yüzünü gösterdiğinde, tedarik zincirindeki aksamalar, işyerlerinin kapanması ve dünya çapındaki kısıtlamalar ekonomiyi ciddi şekilde sarstı ancak e-ticaret, önceki tüm büyüme tahminlerini fazlasıyla  aştı.

İnsanların uzaklaşmasına duyulan ihtiyaç ve eve teslim için dünya çapındaki artış robotların kaldırımlarımızda ve sokaklarımızda yer bulmalarıyla sonuçlandı. Tabii ki marketten kapınıza kadar gelmeleri henüz mümkün değil.  Büyük bir kamyonun belirli bir mahalleye gitmesi ve her biri malları teslim etmek için atanmış adres listesine giden küçük bir robot sürüsünü serbest bırakması üzerine tasarlanmış.

Bu senaryo kulağa fütüristik gelebilir, ancak teslimat robotları bugün burada ve daha fazlası 2021’de geliyor.

Son dönemde evimizin yerlerini bir robota süpürttüğümüze, hatta Alexa’dan bize şakalar yapmasını  istediğimize göre  bu yardımcı ‘sosyal robotlardan’ bazılarının yakında evlerimizde ikamet edeceğini ve köpeklerimizi gezdireceklerini düşünmek çok da uzak bir ihtimal değil.

  İşte size 2021’de hayatınıza dahil edeceğiniz heyecan verici Robot trendlerden sadece birkaçı:

Her nesil yeni teknolojilere uyum sağlamayı öğrenmelidir, ancak ilgi  düzeyi değişebilir. Çocuklu birçok Y kuşağı robot dadıları kabul etmeye hazır bile. Akıllı çocuklar için akıllı robotlar bol seçenekleriyle hizmetinizde.

Bu sevimli küçük robot, çocuğunuzu duyabilir, konuşabilir ve onunla ilişki kurabilir. Miko  ayrıca çocukların öğrenmelerine yardımcı olmak, yaşlarına uygun bilgi ve becerileri sağlamak için programlanmış. Robotların çocukları okuma konusunda heyecanlandırdığı da keşfedildiğine göre, bunun gibi robot dadılar giderek daha popüler hale gelecek.

Herkes bir robot köpek yaratmaya çalışır, ancak Aibo en eğlencelisi olabilir. Yapay zeka ile evinize ve ailenize uyacak şekilde çevresini ve alışkanlıklarınızı öğrenebilir. Onu uygulama ile besleyebilirsiniz ,telefonunuzu sallayarak onu ödül maması ile şımartabilirsiniz. Aibo’nun yapımcısı Sony’nin dediği gibi, “mutluluğu sizinle kaliteli zaman geçirmektir.”

Bu robotik köpek, Boston Dynamics’in  bir yan ürünü. SpotMini bulaşıklara nasıl yardım edileceğini ve kapıları nasıl açacağını dahi biliyor. SpotMini’yi diğer ev iş robotlarından ayıran şey, tekerlekler yerine dört ayak üzerinde çalışması. Bu, engebeli zeminde ve merdivenlerde ona üstünlük sağlıyor.

Tüm bu robot evcil hayvanlar şüphesiz teknoloji açısından büyük gelişmeleri de beraberinde getiriyor ancak kendi adımıza konuşursak asla ama asla gerçek bir hayvanın karşılıksız sevgisi ve sıcaklığı ile kıyaslanamazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir