Genel,  Sanat,  Tasarım

ESRA CARUS, Lunapark Galerisinde

Sanatçı Esra Carus’un son yıllarda ürettiği işlerinden bir kısım seçki, Lunapark Creative Works’ün Kabataş’taki yeni mekanın içindeki galeride sergileniyor .

Sosyal ve politik konulara odaklı sanatçının, siddet, istismar, ırkçılık, ayrımcılık gibi nefret söylemlerini “kötülük “ üstbaşlığı üzerinden ele aldığı yapıtlarından örnekleri görebilirsiniz. Porselen ve kağıt malzemeyi tabakalar halinde kullanan Carus, bu yüzeylerin anlamını zamanın temsiliyeti olarak açıklıyor.

İnsan ruhunun karanlık yüzünü,kötülük arketipleri üzerinden ele aldığı “Hiç Kimsenin Suçu” adlı sergisinden; bir direniş modeli olarak caz müziğinin ırkçılığa karşı başkaldıran siyahi müzisyenlerinin portrelerinin yer aldığı “Direnmeden Kırılmak” adlı  sergisine kadar ve çocuğa, kadına yönelik artan şiddet ve istismarı ele aldığı yapıtlarından örneklerle bakmaya tahammül edemediğimiz konuları düşünmeye çağırıyor bizi. Şiddetin her türünün toplumsal kabullerini ve mazeretini sorguladığı işleriyle başkasının acısına bakarken, izleyicisini iç dünyasının dehlizlerini keşfe çıkarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir