cocooning
İç Mimari,  LIfestyle,  Trend

COCOONING

Cocooning akımını işlemek istememizin sebebi, çıkış tarihi çok eskiye dayansa da dönüp dolaşıp 2021’nin top trendlerinden biri olmayı başarmış olması.  Bu trend hakkında öneriler vermeye başlamadan önce, nereden geldiğini ve anlamını kısaca anlatmak istiyoruz. Cocooning, 90’larda pazarlama danışmanı ve trend avcısı Faith Popcorn tarafından isimlendirilen bir trend ve koza kelimesinden türemiştir. Gittikçe daha agresifleşen dünyadan uzakta olma, evde kalma, sığınma ve rahat bir ortam arama keyfi demektir.

Cocooning, yeni bir yaşam biçimi ve zamanımızın en büyük yaşam tarzı trendlerinden biri haline gelmesinin nedeni tabii ki pandemi süreci. Koronavirüs döneminde sosyal etkileşimin daha zor hale gelmesi, kısa süreli çalışma, boş zaman aktivitelerinin olmaması ve tatil planlarında yapılan değişiklikler de  kendimize ve iç mekanımıza daha fazla odaklamamıza neden oldu. Evlerimiz projeler haline geldi ve dış dünyaya bir alternatif olarak kalelerimize dönüştüler.

‘Evde kalmamız gerekiyorsa, en azından burayı gerçekten güzel ve konforlu bir yer haline getirelim’ ise bu trendi benimseyenlerin  seçimlerinin çıkış noktası oldu.

Bu trendi sadece dekorasyon trendi olarak değerlendirmek çok yanlış olur. Cooconing, evlerinde  akıllı ev alt yapısı isteyenlerin artması nedeniyle teknolojiyi, yemek alışkanlıklarının paket servise dönmesiyle sürdürülebilir ambalaj sektörünü, evde eğlenmek isteyenler nedeniyle medya sektörünü, evde konforlu ve şık olmak isteyenler nedeniyle moda sektörünü, evde güvende olmak isteyenler nedeniyle güvenlik sektörünü, evlerinden en hızlı internetle dünyaya bağlanmak isteyenler için telekomünikasyon sektörünü hatta kahve keyiflerini eve taşımak isteyenler için kahve makinesi şirketlerini bile fazlasıyla etkiledi.

Biz dekorasyon ipuçlarıyla başlayalım ve kendi kozanızı oluşturmak için neler yapabilirsiniz bakalım.  Gözünüzün önüne sarıp sarmalanmak, battaniyelerin altına sığınmak, yün çoraplarla gezmek geliyor olabilir ama aslında işin özü, sizi ne rahat ve konforlu hissettiriyorsa onu yapmak. Herkesin konfor anlayışı farklıdır.

 Doğal malzemeler, kabarık kumaşlar ve kokulu mumlar bir sığınak tasarlamak için başlangıç olabilir. Büyük, sevimli yastıklar, evlerini daha da konforlu hale getirmek isteyenler için olmazsa olmaz. Derin kanepeler, içine gömüleceğiniz puflar, tüm gün hem çalışmanıza hem de dinlenmenize olanak sağlayacak en önemli dekorasyon öğeleri.

Cooconing trendinden bahsedip koza sandalyeleri atlamak olmaz.

Tasarımcıların Cocoon adı altında çıkardıkları küvet tasarımlarından bazıları 2021 in bir diğer top trendi Bathroom Rituals ın da yansıması.Bu trende göre 2021’de evde dolunay banyoları, banyo çayları, spa deneyimleri öne çıkacak. Küvetler yükselişte.

Aydınlatma önemli bir nokta. Özellikle dolaylı ve soluk ışık kaynakları, duvarlarımızda sevimli bir atmosfer yaratır. Örneğin mumlar  herhangi bir yaşam alanının kolayca havasını değiştirebilecek  güzel dekoratif öğelerdir.Doğal kokulu mumlar huzur  sağlar. Reçineli notalar, çam iğneleri,  sedir ağacı ve  orman kokusu duyulara ziyafet çeker.Meditasyon esnasında birebirdir.

Hepimiz evde daha fazla zaman geçirdiğimiz ve ihtiyaçlarımıza uyum sağlamak için değişiklikler yaptığımızdan, boya rengi olumlu duygular yaratmada ve mekanlarımızda rahatlık hissi sağlamada önemli bir rol oynuyor. Sıcak, topraksı bir ton, bir istikrar, büyüme ve potansiyel hissi yaratarak ve evinizde değişim ve yaratıcılık için sağlam bir temel sağlar.

Bu tarzda asla doğal olmayan parlak renkler veya aşırı desenler bulamazsınız tam tersi toprak tonları ve beyazın sakinliği esastır.

Doğal motifler veya orman yeşili gibi doğal renkte bir duvarla, şehrin ortasında bile dairenize cooconing etkisi katabilirsiniz.

Soğuk kış aylarında  sıcak tutan ve iyi hissettiren malzemelerle çevrelenmek en iyisidir. Yün yada el örgüsü battaniyeler ve ekoseler tam da bunun için varlar.

Yatak odanızda tercih edeceğiniz  kilden toprak rengi kahverengilere kadar renk paleti tam da sıcacık bir koza için doğru seçim. Yatağınızı tek renkli keten yatak tekstilleriyle kaplayarak en doğal görünümü yakalayabilirsiniz .

Kahve bir çok kişi için günün en önemli ve en keyifli anlarını belirliyor. Kahve keyfiniz için ayıracağınız ufak bir köşe, profesyonel bir kahve makinesi leziz kahvenizden aldığınız her yudumda sizin kozanız olacaktır.

Moda da koza kültürünü  benimsemiştir. Koza için seçilen giysinin verdiği rahatlık ve güvenlik her şeyden önemlidir. Geniş uzun boyunlu örme kazakları,Crocks terlikleri, el örgüsü çorapları, kapüşonlu montları bu trendin öncüleri  olarak görsek de Cooconing de seneler içinde evriliyor ve işin içine drama katılıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir