coca cola
Ambalaj,  Genel,  Marka,  Sürdürülebilirlik,  Teknoloji,  Yeme-İçme

COCA-COLA’DAN %100 GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR AMBALAJ

Coca-Cola, plastik ambalajından tamamen vazgeçmek için bu yaz The Paper Bottle Company (Paboco) iş birliğiyle kağıt şişe testine başlıyor.

Bu hareketle, The Coca-Cola Company’nin 2030 yılına kadar tüm ambalajlarının toplanmasını, geri dönüştürülmesini veya yeniden kullanılmasını sağlamayı taahhüt ettiği “Atıksız Dünya” hedefine ulaşma konusundaki küresel vizyonunu gerçekleştirmede bir adım daha atıyor.

Prototip, Coca-Cola’nın Brüksel’deki araştırma ve geliştirme laboratuarlarındaki bilim adamları ile Carlsberg, L’Oréal ve The Absolut Company ile de çalışan Danimarkalı bir girişim olan The Paper Bottle Company (Paboco) arasındaki bir ortaklıkla geliştiriliyor.

Paboco, karbonatlı ve gazsız içecekler, güzellik ürünleri gibi sıvıları içerebilen biyolojik malzeme bariyerine sahip, sürdürülebilir kaynaklı ahşaptan % 100 geri dönüştürülebilir şişeler yaratan  bir teknolojiye sahip.

Prototip, liflerin sıvıya dökülmemesini sağlamak için ince bir plastik astar içerse de tamamen geri dönüştürülebiliyor ve ekstra güçlü kabuğuyla gazlı içeçeklerden gaz kaçısını önlüyor. Bariyer ayrıca liflerin sıvıyla temasından doğabilecek içeceğin tadını değiştirme veya potansiyel olarak sağlık ve güvenlik kontrollerini bozma riskini ortadan kaldırıyor.

Deneme, bu yılın ikinci çeyreğinde gerçekleştirilecek ve şirketin bitki bazlı AdeZ içeceğinin, Macaristan’ın en hızlı büyüyen çevrimiçi market perakendecilerinden biri olan Kifli.hu ile ortaklık yoluyla Macaristan’daki 2.000 tüketiciye sunulmasını içerecek.

Coca-Cola yetkilileri bu denemelerin kendilerine  çok değerli bilgiler ve geri bildirim sağlayacağını, kağıt şişe prototipinin ambalajlama olarak nasıl performans gösterdiğini ve tüketicilerin bu konuda ne düşündüğünü ve hissettiğini görebileceklerini belirtti.

 Sürdürülebilir döngüsel ekonomiye katkıda bulunan yeni ve yenilikçi ambalaj çözümlerini keşfeden Coca-cola’nın, geçen yıl bir yardım grubu tarafından dünyanın bir numaralı plastik kirliliği yaratıcısı seçilmesinin ardından şirketin attığı bu adım şirket üzerindeki baskıyı azaltacak gibi görünüyor. Listede olan diğer içecek üreticileri Pepsi ve Nestle’nin atacağı adımlar da merak konusu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir